No. 97. Zaterdag 3 December 1887. Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en ADVERTENTIEN voor Dinsdag- n„ [en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den De pr.js per halfjaar fO.oO, franco per post f 0,90, nitvever J. A. ROSS Goes waarover per halfjaarlijksche kwitantie n"»a, IxOCS, wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. Oplaag 1500 Exemplaren. Üieastaanvragen wordecgeplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groate Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaan vragen. SI NT-NI-COL A A S. Adverteutiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, yoüt den prijs van vijftig cents. Bij dit No. behoort een Bij voegsel. Aan het Commissariaat van Politie zijn terug te verkrijgen een Draagband; een leêren Handvatsel van een valies; een zwarte Handschoen; een Lombardbrieije no. 593. De meeste mensehen zullen zeker niet verlangen naar December met zijn dikwijls ruwe en koude en altijd donkere dagen; maar toch, nu eenmaal De cember, zoo min als eenige andere maand, zijne komst naar het verlangen van de inenschen regelt en ieder de noodzakelijkheid inziet, om hem te ontvangen, zooals hij zich voordoetkomen er in die maand da gen, die met vreugde worden tegemoet gezien. De zesde December of liever de dag daaraan voorafgaande, met zijn avond vol verrassingenbehoort daar zeker toe. 't Ligt niet in onze bedoeling, de gronden op te sporen, waarop het Sint-Nicolaasfeestberust, endoor een overzicht van zijn leven en werken aan te too- nendat de bisschop verdientdat hij als Heilige in den kalender is opgenomen: genoeg is het, dat wij weten dat in ons land algemeen het feest gevierd wordt, terwijl ook niemand onbekend is met de wijze, waarop men het viert. De Sint-Nicolaasavond behoort eigenlijk aan de kinderen. Voor hen is er geen avond in 't jaar, aan dezen gelijk. Wat een verwachtingen zijn er op ge bouwd met welk eene vermenging van hoop en vrees wordt hij verbeid! Gelukkig dat de laatste meestal blijkt ijdel te wezen en aan de eerste ruimschoots wordt voldaan. Want de Sint doet zich nog altijd voor, onder welken vorm hij ook optreedt, als een weldoener, als een, die een' schat van liefde in zich omdraagt en daarvan in den ruimsten kring de tastbaarste bewijzen wil ronddeelen. Waar hij ooit vermanend voor den dag komtis hij meer een zacht, liefderijk en vergevend man dan een streng rechter. Wie onzer lezers herinnert zich niet meer de ge lukkige dagen zijner jeugd? En staat dan niet de Sint-Nicolaasavond boven aan; heeft hij niet den diepsten indruk achtergelaten? Gij weet zeker nog, hoe ge in spanning verkeerdet, als gij den bisschop met zijn' grijzen baard wachtende waarthoe elk ge luid, dat uw oor trof, niet het miDst dat, hetwelk van den kant van den schoorsteen kwamuw hart sneller deed bonzen, tot hij eindelijk verscheen, tot uwe verwondering langs den gewonen weg, en elk gevoel van angst, zoo het mocht bestaan hebben, plaats maakte voor dat van bewondering, voor zijne zeldzame mildheid en onbegrensde goedheid. Hij was en bleef voor u eene lieflijke verschijning, die, al mocht ge ook overeenstemming gevonden hebben in zijne trekken en die van een uwer huisgenootentoch altijd iets geheimzinnigs vertoondedie al het grootsche, het edele en schoone, waarvan de kinderziel droomt, bezat, zonder behept te zijn met het kwade, dat de werkelijkheid aankleeft. Sint-Nieolaas is de verpersoonlijking van eene reine, eene poëtische gedachte. Hij is de onbekende wel doener, die door zijne geheimzinnigheid de waarde zijner gaven vergroot, 't Is dan ook bepaald jammer, [dat zooveel al te verstandige menscheu, een koud ré alisme stellende boven bezielende poezie, liet kind ontnemen, wat het toekomt: zijn Sint-Nicolaas, zooals hij zich dien voorstelt. Vader noeh moeder, oom noch tante kunnen zijne plaats vervullengeen liefde is zoo belangeloos als de zijne; hij doet wel, alleen om wel te doen, zonder eenige bijreden. Waarom den kinderen al zoo vroeg die gelukkige gedaehte ont houden? Ouderen hebben hetzelfde gevoeld en gedacht. Van waar anders de gewoonte om elkander op Sint-Nico laasavond geschenken te sturen terwijl men zoo zorgvuldig mogelijk de herkomst tracht te verbergen? Is dit niet het bewijs, dat men begrijpt, dat bet hoogste genot van den mensch bestaat in het ge voel, dat hij eene plaats bekleedt in het hart van anderen en de liefde, die hij ontvangt, zoo belange loos isdat zelfs de mogelijkheiddat zij dank ver langt, is buitengesloten. Ligt er iets onaangenaams in het ontvangen van weldadenhet wordt er geheel door weggenomenook al eerbiedigen wij het ge voel, dat iemand aandrijft, om te onderzoeken uit welke handhij ze gekregen heeft. Dat is mi alles goed en wel voor degenendie geld genoeg hebben; maar de arme, wat geniet hij? Die vraag is thans minder gepast en wij wil len haar dan ook alleen beautwoorden door met waardeering te wijzen op de loffelijke pogingendie in onze gemeente worden aangewend, om ook hem een avond van genoegen te verschaffen. Vooreerst deuken wij aan hen, die weer evenals ten vorigen jare geen moeite hebben ontzien, om door het geven van eene soiree eene rnime uitdeeling te kunnen doen aan arme kinderen. Wij hopen en verwachten, dat de welgeslaagde uitvoering rjjke vruchten gedra gen heeft. In de tweede plaats vestigen wij de aandacht op het plan van het bestuur van de vereeniging „Volks vermaken." Ieder, die dikwijls door min gunstigen finantieëelen toestand wordt teruggehouden, zal aan- staauden Woensdag een avond van genot kunnen smakeu en al is het te verwachtendat sommige le den dier vereenigiug door hunne opkomst een blijk van belangstelling en ingenomenheid zullen geven, 'tis toch te hopen, dat zij den wenk van het bestuur zullen volgen en begrijpendat het een feest is voor het volkd. i. voor hendie er den volgenden dag niet van genieten kunnen. Vooral het denkbeeld, om er eene tombola aan te verbindenjuichen wij van harte toe en, wij nemen de woorden over van het bericht in het vorig no. wij vertrouwendat de leden de kansen om wat te trekken voor den min deren man niet zullen verkleinen. De proef'zal zeker slagen en de sympathie voor de vereenigiug „Volks vermaken" er niet door verminderen. Eigenaardig is het nog, dat al wat gegeven wordt, uitsluitend wordt verkregen door samenwerking van krachten uit de stad onzer inwoning. Ook de vereenigiug „Eloquentia" en de Goesche Harmonie welker optreden de schoonste verwachtingen voor de toekomst doet boesteren komt daarvoor een woord van lof toe. NEDERLAND. Dezer dagen werden 223 schapen door de Belgi sche rijksambtenaren nabij Gimmenich ten uadeele van Limburgsche kooplieden in beslag genomen en

Volksblad | 1887 | | pagina 1