Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke noinmers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN vo'or Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den nitgever J. A. ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen wordengeplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsraimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. De schadedoor den jongsten storm aan de oes terindustrie berokkendis veel grooter dan men aan vankelijk kon vermoeden en zien. Nog dagelijks doet men de trenrige ontdekking, dat er legio oesters, vooral zaaigoedvernield, verdwenen en onder'tzand bedolven is. Hoeveel zeven er wegsloegen is niet te zeggen. Van een persoondie 108 gevulde zeven staande had bleven er slechts 14 gespaardde andere werden ledig teruggevonden; ieder zeef hield 3 a 4000 jong goed in. Het is gebleken, dat de zeven aan dunne palen beter blijven zitten dan aan dikke, wijl de laatste veel gemakkelijker losscheuren en uit den bodem gelicht werden. De dunne daarentegen zitten vaster wijl de kleinere opening, door het wiegen ont staan weer spoediger dicht zuigt. De landbouwerszoon L. De Feijter, die Dinsdag te Ter Neuzen werd gearresteerd, tot het ondergaan eener gevangenisstraf van 6 maandenwegens op lichting, en bij zijne overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Goes, bij 's-Heer Arendskerke uit den trein sprong, onderwijl die in volle vaart was, heeft alstoen de vlucht genomen naar Hansweerdenna ook aldaar iemand voor een zeker bedrag te hebben beetgenomen, den volgenden dag de reis per stoom boot vervolgd naar Walsoorden; vervolgens zou hij nachtverblijf in de schuur bij zijne ouders te Ter Neuzen hebben gezocht en in den vroegen morgen via Sluiskil per spoor naar België zijne vlucht heb ben vervolgd. Hoe bij te Hansweerd, daags na zijne ontvluchting, zoo ongemerkt heeft kunnen passeerenis onbegrij pelijk. De redactie van het Maandblad der Yereeniging tegen de Kwakzalverij, verzoekt ons het volgende optenemen: Het dezer dagen verschenen November-nommer van het Maandblad der Yereeniging tegen de Kwak zalverij is bijna geheel gewijd aan een uitvoerige be spreking van het gesticht van Windeliucs te Brussel. Personendie in dit gesticht genezing van kan ker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker goed eerst dit Maandblad te lezen. Het nornmer is gratis verkrijgbaar voor ieder die het aanvraagtbij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. Br schijnt te 's-Bosch eeue zekere spanning te bestaan tusschen infanterie en cavalerie: althans Yfoeusdag avond werden in eene der achterbuurten twee huzaren plotseling door ongeveer 50 infanteris ten aangevallen. Ben der twee aangevallenen heeft vrij ernstige wonden bekomen. (N. B. C.) UIT DEN VREEMDE. Woensdag zijn voor den rechter van het "Ie kan ton te Brussel de eerste overtredingen berecht vol gens de wet tot beteugeling van het drankmisbruik. Onder eenen grooten toevloed van nieuwsgierigen, meerendeels bestaande uit personen, die waarschijn lijk later ook nog wel eens in de hoedanigheid van FEUILLETON. 16) A K N E L E. Novelle van E. Ve l y. „Nu, jij bent er eentje!" roept Jörg Neithart, „maar, daar houd ik wel van! Je bent eene kordate meid, zie je, je hebt, wat we courage noemen. Jij laai je niet bepraten door zoo'n wijt. Al wa ren het er twaalf, dan lukte het haar toch niet. Ha! ha! ha! dat die koppel aarster zoo ongetroost heen is moeten gaankijkdaar drink ik nog eens op „Wel bekome het je wenscht Anne- le hem van harte toe. Dat vrouw Süss- beck al een presentje bij zich had, dat Konrad haar had meegegeveniets moois van-goud daarvan heeft ze nu maar niet eens gerept. „Breng het maar aan Rösle, die zal het wel omdoen/' is de raad, dien ze aan de weduwe heeft ge geven: „die zal den vrijer wel op den koop toe nemen." Annele beschouwt de krachtige gestal te; ja, heerschzuchtig is hij, maar hij heeft toch ook een goed hart. Dat heeft hij aan Jackie bewezen; hij heelt den armen, onnoozelen bloed niet aan zijn lot overgelaten, al had deze hem onlangs bespot. „Ik ga op de bruiloft van Rösle dansen; kom je ook?" vraagt zij. Hij staat voor de Magdalena en keert zijn hoofd naar Annele om. „Zeg eens, jij hebt zulke lange vlech ten! Als jc die losmaakt, dan kan jij je daar even goed in wikkelen, zou ik zoo zeggen, als die juffer daar!" Zij bloost. Wat eene rare gedachte is dat nu weer! „Weet je," zegt hij, en tegelijk komt hij weer wat dichter bij, „jij bent zoo heel anders, dan de meisjes hier. Je bent vrank en vrij en doet precies, wat je wilt. Eerst laat je Jörgle van den Alb- graaf loopenen nu dien Konrad ook al eene andere zou zich nog eens bedacht hebben! Maar één ding zou ik toch wel van je willen weten, namelijk of je ook veel van iemand zoudt kunnen houden." Zij plukt aan het lint van haar schort maar dan klinkt het kalm van hare lip pen: „Daarop wacht ik juist. Van hem, dien ik neem, zal ik ook veel houden. Jong vrijen is geene kunst, dan neem je maar den eerste den beste. Ik wil net zoo lang wachten, tot het de rechte is." Hij haalt met moeite adem. „Meid,je bent verstandig," zegt hij. Ja, en ze heeft gelijk ook. Jong vrijen is geene kunst, dat heeft hij zelf bewezen, hij, de jölig- ste en ondeugendste jongen hier in de bergen. Zijn vader heeft een braaf en rijk meisje voor hem gezocht, en hij heeft ze genomen. Het had even goed eene andere kunnen zijn, eene knappere! En als hij nu nog eens weer kon kiezenzou hij wel weten wie. Hij gaat tegen eenen stoel leunen zoo dat deze onder zijn gewicht kraakt. ,;Zegeens, Annele 't is hier toch niets voor jou! Waarom ga je maar weer niet naar Amerika? Ik geef je goed geld voor den molen, tweemaal zooveel, als hij waard is." Hij is bijna wanhopig; wanneer het meisje zoo dicht in zijne nabijheid iszal hij geenen rustigen dag meer hebben; 't zou het beste zijn, als ze het land uit ging, zoodat hij ze nooit meer kon berei ken, ja, dat zou het beste zijn. Want van dajig vrijt Jörgle naar haar, en mor gen Konrad, en dan komt er alweer een ander. En per slot van rekening neemt ze er toch oenen en hij gunt haar aan geen enkel. Wel Annele, hoe denk je er over?" Zij is bleek geworden en richt zich in hare volle lengte op. „Zoo, dus ik sta je in den weg?" roept ze. „Jou akelige vent! En daarom heb je zoo mooi gepraat? En daarom ben je zoo goed geweest? Je wil me uit mijn huis wegjagen, dat is de zaak. Maar lui ster eens: ik ben hier, en hier blijf ik, al stond ik-je duizendmaal in den weg l" Forsch en flink heeft ze die woorden ge sproken en haren eenen arm uitgestrekt. „Neen, ik ga niet!" herhaalt ze. Daar buigt hij zijn hoofd naar haar voorover. Zijne oogen fonkelen en zij voelt zijnen warmen adem. „Meid, meid, ik kan het niet verdra gen, dat ik je eiken dag zie, en telkens er aan herinnerd wordt, dat ik je niet kan krijgen!" Als een donderslag heeft haar dat in de ooren geklonken, zij heeft over al hare leden gesidderd. Dat komt, denkt zij, van de vijandschap, die zij hem heeft laten blijken. Och, die is reeds lang verdwenen, als sneeuw voor de zon, en nu glimlacht ze en legt hare handen op zijne schouders en kijkt hem trouwhartig in het gelaat. „Wie heeft dat gezegd?" vraagt ze: „je hebt me nog niet eens gevraagd, of ik je wil hebben, of niet." Dat is hem te machtig: aan die woor den kan hij geenen weerstand bieden, ook niet aan den blik, waarmee ze hem aanziet en ze staat daar zóó vlak bij hem, met hare zachte wangen en hare ron de, mollige vormen. Hij slaakt eenen kreet alsof hij zich ergens bezeerd had, en dan drukt hij haar vast tegen zich aannu weet zij het, verleden bij den Heksen- trechter heeft hij haar ook aan zijne borst gedrukt. De verleiding is hem te sterk. „Annele, meid!" stamelt hij en zij ver zet zich niet. Wordt vervolgd

Volksblad | 1887 | | pagina 1