Woensdag 12 October 3887. 10e Jaargang. U i 'F"» li w vTTe e m de. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per po9t f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieustaan vragen wordengeplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, nitgezonderd Diengtaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Yerjarings-. Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van v ij f 11 g cents. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel, Aan het Commissariaat van Politie zijn terug te verkrijgen een Parapluie met gedraaiden knop; een zwarte Glacé- Handschoen; een Paternoster; een stukje groen Boorlint. üeitebi A S ss. Goes. Bij eene Zaterdag alhier door het gemeente bestuur gehouden aanbestedingis de verlenging van het riool in de Korte Nieuwstraat aangenomen door dhr. P. Dronkers voor f1230, als zijnde de laagste inschrijver. Nog werd ingeschreven door: J. Suoep voor f1304; A. Smit voor f1324; M. Buitendijk voor f1314 'en A. Foudraine voor f1246. Goes. Wij vestigen de aandacht der lezers op de in dit blad voorkomende advertentie, waarbij het bestuur der Christelijke Jongelingsvereenigiug: „het Mostaardzaad" berichtdat haar Bibliotheek Dinsdag 11 October geopend is en voortaan eiken Dinsdag, 's avonds van half acht tot half negen voor het pu bliek geopend zal zijn, en wekken belangstellenden op van de aangeboden gelegenheid om kosteloos boe ken te kunnen lezen, gebruik te maken. Door de justitie is een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het ongeluk, ook door ons vermeld, aan de gasfabriek te Bergeu-op-Zoomwaarbij twee menschen de een ernstig, de andere minder be- teekenend zijn gekwetst. Een inwoner van Breda ging dezer dagen met de andere leden der muziekvereeniging, waarvau bij wer kend lid was, naar België tot bet bijwonen van een concours. In de plaats van bestemming aangekomen, bemerkt hij, dat hij zijn retourkaart verloren had; een nieuwe plaatskaart was hem wat te duur en dus kroop hjj, toen het uur van vertrok genaderd was, onder de banken van den wagen achter de voeten en beenen zijner medeleden om zich aan bet gezicht van den conducteur te onttrekken, doch nauwelijks was deze echter verdwenen of de mau werd uit zijn onaangename positie verlost etf een vroolijk deuntje gespeeld. De manoeuvre word herhaald te Antwerpen en Boozendaal en met goed gevolg, want onze mu zikant kwam zonder bijpassenmaar wel wat vuil te Breda aan. Uit Utrecht schrijft men aan de Arnh. Crt.: Dezer dagen was onze brandweer bezig het come- diegebouw te blusschenhetwelk niet in brand stond. Tal van menscbenlevens (het gebouw was ledig) wer den gered; onophoudelijk klauterden de brandweer mannen de langste ladders op en af, de geweldige waterstralen niet achtende, die in plassen op het gebouw werden geworpen. Onder de aanwezigen merkte men zeer spoedig het stedelijk bestuur op, dat door zijn kalmte weldadig op liet brandweer-personeel terugwerkte. Binnen het uur was alles afgeloopen de kommandant. Hoot en uit was de brand. De schade is niet te schattenzij zal afhangen van de omstan digheid of het dak goad waterdicht was of niet. Dit is de eerste brand, waarbij de. nieuwe kom mandant dienst deed; hij bewees goed voor zijn taak berekend te zijn. De oorzaak van den brand schijnt aan hem geweten te moeten worden. Een hartelijke gelukwenseh kreeg, volgens Het Huisgezinin de laatste gemeenteraadszitting te Mont- foort de voorzitter van een der raadsleden„Ter ge legenheid uwer herbenoeming tot burgemeester de zer gemeentezou hem zijn toegevoegdwensch ik zoowel in uw eigen belaug als in dat der ingezete nen dat u in de eerstvolgende zes jaren niet zooveel domheden zult uithalen als in de zes voorafgegane." Te Bouchain (arrond. Valenciennes) heeft een grondeigenaar op de jacht zijn 12jarigen zoon ge dood. De arme jongen zag eeu haas uit een knollen- veld te voorschijn komen, hij maakte er zijn vader aandachtig opdeze wees hem met de hand om te bukkoneen schot valt, het kind staat op, er volgt een tweede schot en het kind valt verpletterd neer. Vijf a zes duizend vrouwen, werkzaam in de ta baksfabriek te Madrid, meenen grieven te hebben tegen de maatschappijdie sedert .Juli pachter is ge worden van het tabaksmonopolie. Dientengevolge hebben zij de deuren der fabriek gebarricadeerd om het binnendringen te beletten, en op de aanmaning van den gouverneur van Madrid om de fabriek te verlateneen weigerend antwoord gegeven. Eene sterke afdeeling gendarmen heeft nu de nabijgelegens straten in de volkrijke voorstad bezet, waar de fami- lien der fabriebsvronwen(deels moeders, deels jonge meisjes) in een grooten staat van opgewondenheid verkeeren. Men rekent er op, dat de belegerde vrou wen, door honger gedwongen, zullen toegeven. Nader meldt men Eenige vrouwen hebben als gemachtigden van de werkstakers in de tabaksfabriek te Madrid een on derhoud gehad met den burgerlijken gouverneur van Madrid en den heer Gamachovoorzitter van de maat schappij die pachter is van het tababsmonopolie. Het gevolg hiervan was, dat de maatschappij de eischen der vrouwen tot wederinvoering van het vroegere loon en de wijze van betaling heeft ingewilligden be loofd voldoening te geven omtrent de andere grieven. De werkstaking is-hiermede geëindigden de vrouwen hebben nu vrij rustig de fabriek, welke zij van bin nen gebarricadeerd hadden, verlaten. Over eene vergiftiging van vier pastoors te Soe- rabaja, schrijft de correspondent van He Locomotief het volgende: De pastoorsdie hun eten gezonden brijgen van de eerwaarde zusters aan den overkant, deden op een avond in Aug. het souper alle eer aan, doch spoedig vertoonden zich bij de vier aanzittenden hevige ver schijnselen van bedwelming gepaard aan herhaalde brakingen, en niet lang daarna vielen ze nêer en moest iaën hen te bed leggen. Al dadelijk werd geneeskundige hulp ontbodeneu spoedig verschenen twee doctoren, die den vier pa tiënten iets toedienden; aan die spoedige hulp voor namelijk is het te danken dat die vergiftiging want deze moet reeds gebleken zijn geen ernstige gevolgen na zich sleepte. De adsistent-resident en een schout kwamen in den nacht in de pastoorswoning, en stelden onmid dellijk een onderzoek in; uit dat onderzoek moet ge bleken zijn dat men ketjoeboong in de soep heeft weten te mengeneen tuinjongendie het restje

Volksblad | 1887 | | pagina 1