No. 67. Zaterdag 20 Augustus 1837. 1öe jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt, Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieattaanvragen wordengeplastfct tegen5 cent en Advertentifin tegen 6 cent per regel 'ïroote Letters en Afbeeld, naarplaatsraimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. w »j». V. <1 A VI, 1 L V tl IV1 JJfAUttai. w I LjatAtll k.u.unwiu, 1* Advertentiei), als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig' cents. Aan het Commissariaat van Politie zijn terug te bekomen twee Kinderarmbandjesroocle koralen met gouden oog en dito stokje; twee Paternosters; een Hooivork. E E l Men spreekt dikwijls van „den goeden ouden tijd", terwijl het bp lange na niet zeker is, of de tijd, dien uien daarmee wil aanduidenwel den naam van goed verdient. Die uitdrukking is de vrucht van eene vergelijking, die ten nadeele van den tegenwoordigen tijd uitvalt, en alzoo den wensch inhoudt naar den terugkeer van vroegere toestanden. Of degenendie dien wensch koesterenwei goed op de hoogte zijn van dien ouden tijd valt evenzeer te betwijfelen als de onpartijdigheid van het oordeel, 't Is toch eene waarheid, dat de lasten, die iemand op dit oogenblib lijdt, bij hem zwaarder wegen dan die, welke hij vroeger te torscheu had, dat het leed van heden altijd dat van gisteren overtreft, terwijl omgekeerd het genot, waarvan de herinnering spreekt, altijd grooter is dan dat, waarin men zich heden kan ver heugen. „De faam blinkt het meest op den afstand van tijd en ruimte", zegt Sjimon Gorter, en hij wil daarmee zeggen, dat de omtrekken, waarbinnen we ons iets voorstellen, grooter worden, naarmate het langer geleden of aan een verder afgelegen plaats ver bonden is. Zoo vervallen we onwillekeurig in over drijving, en daar het bovendien hoogst moeilijk is voor ons, die geheel kinderen zijn van dezen tijd, om ons te verplaatsen in den vroer/eren en dus de juiste schatting van vroegere toestanden bijna onmo gelijk wordt, is de vergelijking van deze met de te genwoordige meestal zeer onzuiver. Wij waren eerlijkheidshalve verplicht hierop te wijzenwaar wij in de volgende regels in een enkel opzicht eene vergelijking willeu maken hissclieu vroe ger en nu, hoewel wij ons best zullen doen, om de klippen te ontzeilen. Wie instaat is, om een helderen blik te slaan in de tegenwoordige maatschappij, zal met hare ellenden ook eenige vau de oorzaken bespeuren, welke die in het leven riepen of bevorderden. Daaronder bekleedt de toenemende weelde eene voorname plaats. Wij be doelen hier niet de weeldein de koogeve standen ten toon gespreid; want of de rijken zich al willen tooien met zijde en fluweel, of zij zich willeu sieren met goud eu edelgesteentenof zij zich in huis willen omringen met de meeste pracht, dit zal niemand deren wanneer zij iu dezen ten minste rekening hou den met hunne finantieele krachtenintegendeel de mindere man zal er door gebaat worden omdat, daar door het geld onder de menschen komt en er voor hem moer te verdienen valtdun wanneer de rijke misschien wel gelukkig in het bezit van zijn goud, niet dan angstvallig een deel er van uitgeeft eu dan nog wel tot zijn eigen genot Maar wij hebben het oog bp do weeldo, die in de lagere standen en wel in 't bijzonder onder de middelklasse heerscht. Vrouw P. is tegenwoordig Juffrouw en de Juffrouw van vroeger is Mecrouw geworden, en al doen die titels niets ter zake: "Vrouw P, deed baar werk in en bui tenshuis en schaamde zich nietzich te vertooueu in haar paars jak en dito boezelaar; maar do Juffrouw dient er netter uit te zienin huis te werkendat gaat nog, maar aan de straat wat zouden de menschen wel zeggen Daarvoor is eene dienstbode coodig eu Mevrouw zou het niet verantwoorden kun nen als eene vriendin haar niet gekleed en gekapt in 't salet vond eu zij geeD tijd had haar te ontvan gen omdat zij eten kokenkousen mazen of eenig huiswerk verrichten moest. Zij mag, vooral als zij kinderen heeft, minstens wel twee meiden houden. En dat is erger, tenzij, wat gewoonlijk niet het geval is, de maatschappelijke welvaart met den voor uitgang iu stand gelijken tred heeft gehouden. Mooie kleeren kunnen natuurlijk niet gemist wordenhet oude wordt afgedankt, niet omdat het oud en versleten is, maar omdat het buiten de mode raakt, en een hoe! te dragen vau het vorige jaar kan er in't geheel niet door. Doopt het wat te hoog in de kostendan wil de dame zich wel eens behelpen met een' ouden hoed, die onder de handen der modiste eene verjon gingskuur heeft oudergaan. Eu met Mijnheer gaat het al eveneens. Hij wil graag minder doen en meer genot hebben. Hij heeft ook graag een fijn pak naar den laatsten smaak, en ging het vroeger nog eens aan, om een pijpje op te steken, ais hij niet ver uit de buurt moest, tegen woordig rookt. men fatsoenlijk eene sigaar en liefst nog niet eene van de slechtste. En wat zijn de ge volgen Door te voldoen aan de zucht naar uiterlijke praal, moet meu zich opofferiugeu getroostendie het lichaam schaden de gezondheid benade.eleude beste krachten uitputtenwie zal het verklappen hoevelen er zijn die bet vleesch alleen zien bij den slager en meer rogge- dan wittebrood etenomdat een groot deel hunner verdienste moet gebruikt worden, om zooge naamd hunnen stand op te honden? Echter moet men dezulken eerder beklagen dan hard vallen. Zij zijn teu minste eerlijken verhalen wat zij aan deu eeueu kant overdrijven aan de andere zij op zich zelve. Maar de minder eerlijken, en zoo zijn er helaas 1 velen, die hnune geheele levenswijze aan den uiter- lijken glans willen geëvenredigd zien, zij verteren meer dan hunne inkomsten bedragenzij maken schul den wat tegenwoordig al heel gemakkelijk gaat, en leven zoo ten koste van anderen maar ook ten koste van do rustdie een zuiver geweten alleen verschaffen kan. Let ook eens op het „uitgaan" niet alleen bij buitengewone feestelijke gelegenhedenmaar week aau week, en ge zult versteld staan over de weelde, die ook hierin ile middelstand ten toon spreidt, en het is juist die bijna dagelijksche terugkeer van de daarvoor noodige uitgaven, die de armoede veroor zaakt om nog niet eeus er van te sprekenlioe dat aanhoudend genot. het lichaam sloopt en onge schikt maakt voor eiken arbeid. „Er zijn geen stan den meer", zoo klagen zij,,die op de hoogere spor- teu van de maatschappelijke ladder staan, en al is het waarheid, wat gepredikt wordt, dat alle menschen voor God en de wetten gelijk zijnook die klacht is waar ook in dien zindat zij werkelijk eene klacht mag heeten. En nu de vergelijking. Was dit dan in vroeger tij den zoo niet? Ja en neen! Ja, want eeuwen lang, wij zouden wel kannen zeggen iu elke eenigszins be- sohaafdo maatschappij is geklaagd over toenemende i weelde. Onze besto schrijvers van voor meer dan 200

Volksblad | 1887 | | pagina 1