"wöie*: ssb] No. 56. Woensdag 13 Juli 1887. 10*' jaargang. Bit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN vo'or Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever 3. X. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaauvragen wordengeplautsl tegen 5 cent en Advertentiëu tegen 6 cent per regel (ïroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. li e U It l .4 V 15. Te Middelburg is door do vereeniging „Excelsior" een festival georganiseerd, dat dea 17eu en 18en Juli aldaar zal plaats hebben. Eeu zevental muziek gezelschappen waaronder uit MaldeghemBreda Rosendaal e. ahebben zich tot deelneming bereid verklaard. Ook van andere vereenigingen werd de beslissing nog ingewacht. In de onderaardsche mergelgroeven van den berg te Valkenburg, in Limburg, werd jl. Yfoensdag de eerste concert-promenade gehouden. Ruim zeshonderd personen natuen er aan deel. Allen waren voorzien van lampions, lantarens en fakkels, hetgeen temid den van de diepe duisternis, van verre gezien, een betooverend schouwspel opleverde. Dusdanige wandelingen treft men alleen in dit „Ne- derlandsch Zwitserland" aan zij zijn eenig in Ne derland. Eene huisvrouw had jl. Woensdag door haar doch tertje eeu ons boter laten halen. De winkelier had het schaaltjewaarin de boter gehaald werdgedekt met een paar bladen uit een oud psalmboek. Toen het kind met de boter thuis gekomen wasontdekte moeder de vrouw, dat er tnsschen de t bladen. papier een muntje van f50 zat; zij ging dat aan den win kelier terug brengendeze die het psalmboek onder oud papier had gekochtdeelde met haar het buiten kansje en schonk haar f 25 zij kon het goed gebruiken. De drie diektsbevolkte landen der aarde zijn, volgens de „geographisck-statistische tabellen" van O. Hübner: Saksen, België en Nederland, met 212, 198 en 131 inwoners op iederen vierkanten kilometer gronds. Dan volgen Groot Brittanuië en Ierland met 118, Italië met 104, Duitschland met 87 inwoners per vierk. kilometer enz. Frankrijk heeft 72, Rusland 16Zwe den 10 en Noorwegen 6 inwoners per vierk. kilometer. Het gemiddeld aantalover de geheele aarde ge nomen, is 11 menschen op iedere vierk. kilometer: voor Europa is het gemiddeld getal 35. Er zijn in Nederland stellig weinig plaatsenwaar men naar verhouding van de bevolking zulk een groot getal velocipedes aantreft als te Veendam. Alle oogen- blikken ontmoet men daar op de wegen kooplieden, die per twee- of driewieler hun waren rondbrengen, een dokter, die zijn patiënten bezoekt, eeu ambte naar op weg naar zijn bureau, klerken naar hun kan toren, fabrikanten naar hun fabriek wielende, jon gelui, die een toertje maken, en wie niet al meer? Zelfs de leider der vrije Evangelisten versmaadt dit middel van vervoer niet, maar rijdt, evenals ouderen en jongeren, wakker op een vierwieler rond. En wat al verscheidenheid van vormen geven ons deze velo cipedes te zien! Men ontmoet ze in allerlei afmetingen; met het groote wiel voor of achter, bi- en tricycles, tandems, cangaroos ja, men wil er zelfs gezien heb ben met een sjees. De meeste van deze velocipedes zijn Engelsch of ook wel Deventer fabrikaat, maar men begint zich ook te Veendam en in de omgeving op de FEUILLETON. 5) EENE SCHULD. Naar het Duitseh van Victor van Strauss. Met een zegevierenden glimlach, die de schoonheid zijner gelaatstrekken alles behalve verhoogde, liep hij snel het wei nig betreden graspad tusschen de hek ken langstot aan de deur van het huis. Hij wilde die openen, maar vond ze ge sloten, en klopte er luid met zijn stok tegen. Het duurde niet lang of de deur werd van binnen geopend, maarèlechts zoo wijd, dat het eerlijke gezicht van de huishoudster zich tusschen de reet kon vertoon en. Eer zij echter den tijd had om hem af te wijzen, of te vragen, wat hij kwam doen, stiet hij met zijne vuist de deur geheel open en drong het huis binnen, terwijl de zwakke oude vrouw verschrikt terugwaggclde. „Wees maar gerust," zeidc de indringer met gedempte stem. „Ik ben een oud bekende van mijnheer von Feldrichshau- sen cn moet hem spreken." Verbaasd staarde zij hem aan. Hij liep haar snel voorbij naar de deur van de huiskamer, die aan den tuin grensde. De mat, die vdor den ingang lag, had het hem ven-aden. Zonder aan te klop pen trad hij binnen. De bewoner, juist zooals de kastelein hem beschreven had, in 'L zwart gekleed en van eene lange, magere, voorover gebogen gestalte, was juist van zijn stoel, den eenigen in de kamer, opgestaan, om naar dat ongewoon gedruis aan de voordeur te gaan zien. Toen de vreem deling binnenkwam, staarde de oude heer hem doodsbleek aan, zonk als ver lamd weer op den stoel neder, en riep met eene holle stem: „Paszhul!" „Ja, Paszhul, edele Heer," zeide deze; „en gij hebt het Paszhul wel moeilijk gemaakt, mijnheer von Feldrichshausen eindelijk te vinden. Weken achtereen heb ik van de eene plaats naar de andere gezworven. Maar gij ziet wel, ik weet toch nog altijd het wild in zijn leger op te sporen." De grijze edelman was van schrik als verbijsterd en zweeg. Paszhul zag de ka mer rond. Een stoel, eene tafel met een opengeslagen Bijbel en een glas water er op eéne gesloten least, en tegen den achterwand eene ijzeren kolomkachel, verder was er niets in de kamer te zien. „Waarom ben je uit Amerika terug gekomen?" vroeg de oudeheer eindelijk. „Het liep mij daar niet mee," ant woordde Paszhul. „Ik heb alles gepro beerd, mijne vrouw ook, maar niets wou lukken. Brieven aan u kwamen onbe antwoord terug. Daarom ben ik met mijn armoedje maar weer in Duitschland teruggekomen." „Waarom zoek je me op? Waarom stoor je me in mijne eenzaamheid? Wat wil je?" „Geld," was het korte antwoord. „Waar zijn dan al die duizenden ge bleven, die ik je meegegeVen en nage zonden heb?" „Dat komt er nu niet op aan," zeide Paszhul norscli. „Wij hadden in de steden geen geluk, werden bedrogen, en ver loren door bankroeten. Toen werd ik pelsjager, en eindelijk kocht ik in het verre Westen een boerderij. Daarmee wou het ook niet lukken. Het werk was te zwaar en loonde de moeite niet. Ik ver kocht tic boerderij weer, en, kortom edele Heer, daar zijn wij nu terug, mijn middelen loopen ton einde, en gij moet mij noodzakelijk weer met eenige dui zenden bijspringen." De oude heer nam een teug water, trachtte zich door een langen blik ten hemel te slaan te herstellen, en ant woordde toen: „Al kon ik het, dan zou ik het toch niet doen. Maar ik kan het niet meer doen." „Wat?" riep Paszhul. „Gij niet, die het fraaiste riddergoed van de wereld geërfd hebt, en door mij?" „Sedertjaren," ging de edelman voort, „is er geen penning uit die bezitting in mijne handen gekomen. Ik heb ze reeds lang zonder het minste voorbehoud op mijn zoon overgedragen, en nu bezit ik niets meer, dan ik vóór die noodlottige erfenis bezat." „Zoo zeide Paszhul grimmig. „En daar denlct ge mij nu mee af te schepen?" „Paszhul," sprak de oude heer, met bevende stem, „mijn deel aan de mis daad, die mij dagelijks bittere tranen van berouw doet storten, is zeker voor God strafwaardiger dan het uwe. Voor de menschen is het dat echter niet. Als zij ontdekt werd, weet ge wat u dan te wachten zou staan? Ik zou slechts tot mijn einde, dat misschien nabij is, eene gevangenisstraf moeten ondergaan, die in mijn tegenwoordig leven weinig ver andering zou brengen. Voor mij persoon lijk heb ik in dit leven niets meer te hopenmaar ook niets meer te vreezen. Ja, het zou eene verlichting voor mij zijn, als ik nog op aarde kon lijden, wat ik door mijne daden verdiend heb, en ik zou reeds lang alles hebben aangege ven, als ik niet weerhouden werd door de liefde voor mijn eenigen zoon, dien ik, wat ook tot mijne boete behoortin geen vijftien jaar gezien heb, en die, in gelukkige onwetendheid, op trouwen staat." Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1887 | | pagina 1