No. 44. Dit Had verschijnt i edereu. Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per poat f 0,90, waarover per hajfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Uiea3taanvragen w orden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel 4roote Letter# en Afbeeld, na ar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents» NEDER LAN D. POSTER IJ EN. De directeur van bet postkantoor te Goes brengt ter kennis van het algemeen, dat naar aanleiding van de ingevoerde zomerdieustregeling op de spoorwegen ingang 1 Juni de verschillende buslichtingen zullen plaats vinden als volgt: richting Rozendaal. kantoor 6.45 m. 9.40 m. 2.15 a. 6.5 a.* 7.45 a.* station 7.5 m. 10.m. 2.35 a. 6,25 a 8.5 a* richting Vlissingen. kantoor 8.25 m. 11.5 m. 12.50 a. 4.35 a. 7.55 a station 8.45 m. 11.25 m. 1.10 a. 4.55 a. 8.15 a.* terwjjl op zon- en feestdagen de met een geteekende lichtingen komen te vervallen. De directeur voornoemd, WIERTS VAN COEHOORN. Het Festival door de Vereeniging van Volksver maken alhier bij gelegenheid van haar 20jarig bestaan gegeven, kan uitstekend geslaagd heeten. Overal heerschte de opgewektste stemming. Jammer dat we der enkele wanklanken gehoord werden bij de alge- meoae feestvreugde. Van het druk bezoek van onze stad kan men zich eeuig begrip vormenals men weet, dat op dien dag, na den trein van 2.45 reeds 1276 personen per spoor waren aangekomen. Maandag 11. is te Tilburg de aaugekondigde vergade ring gehouden ter oprichting van een „Pensioen- weduwen- weezenfonds voor Gemeente-ambtenaren". De vergadering werd belegd door de heeren F. v. d. Marck en Edrn. H. Meelis, commiezen ter secretarie aldaar. Verschillende Gemeente-ambtenaren uit Noord- Brabant, Zeeland, Gelderland, Utrecht en Noord- Holland waren tegenwoordig, beuevens drie bestuurs leden der Vereeniging van Gemeente-ambtenaren in Nederland. Uit eene langdurige gedachten wisseling bleek, dat allen, met het honderdtal, dat schriftelijk zijne instem ming betuigd hadovertuigd waren van het hoogst wenschelijke der oprichting van een dergelijk fonds. Bij acclamatie werd bet voorstel aangenomen, dat de bijeenroepers van de vergadering de hoofdpunten welke door hen ter sprake gebracht werdenzouden uitwerken en in een der administratieve bladen de o ut werp-statuten plaatsen, teneinde die, zoo noodig verbeterd, in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. De lamp Simplex, waarvan N. P. K. in de N. R. Ct. van 20 December 11. eene beschrijving gaf, heeft hare intrede in de wereld gedaan. Dit is de lamp waarvan destijds gezegd werd: „De lamp zal waar schijnlijk in den handel gebracht worden onder den naam van „Simplex," en werkelijk mag zij dien naam met recht dragen. Schroeven en raderen zijn geheel vermedenvullen regelenuitdoovenschoon maken alles is even eenvoudig en doelmatig. Een 23) FEUILLETON. MELPOMENE. Novelle van Karl Emil Fransos. Slechts weinigen verweten hem de schande, die hij over eene arme, onbe- sprokene familie gebracht had, hoewel niemand zijne trouwbreuk billijkte. Maar dat was eene particuliere aangelegenheid. Eene geheele andere zaak was het, dat hij zich had meester gemaakt van het geld, dat den armen toekwam. Dit trok de gemeente en ieder harer leden af zonderlijk zich als eene persoonlijke be- leediging aan. En nog te meer, toen men reeds den dag na de begrafenis vernam, welke eene som het betrof: zestig' duizend gulden had Ruben geërfd I Dat was in drie dagen waarlijk een ver mogen maar toch voor dezen mandie het tien-, wellicht het vijftienvoudige bezat, slechts eene onbeduidende som. „Dat is Ruben's ongeluk," zeide Wolf Meisels, de grappenmaker„ware het een milUoen geweest, dan zou hij weer een geacht man geworden zijn!"Velen betreurden het openlijk, dat de tijden reeds te verlicht en nieuwmodisch ge worden warenom de straf van het Chercm, van den geestelijken ban over iemand uit te spreken; ware dit niet het geval, dan zou Ruben zich wel haasten, den armen te geven wat hun toekwam, meenden zij. Maar hoewel er geen openlijke ban vloek over hem uitgesproken werdtoch bewerkte de algemeene verontwaardiging bijna hetzelfde. Niemand bezocht Ruben niemand groette hem, enkelen slechts beantwoordden zijnen groet. Zelfs had- deh de voorzitters van een paar liefdadige vereenigingenwaarvan hij bestuurslid was, hem verzocht zijne betrekking neder te leggen, daar zij anders genoodzaakt zouden wezen het zeiven te doen. De geheele Jodenstad vermeed hem, en. zooals van zelf spreekt, oefende dit ook op zijne zaken eenen schadelijken invloed. De Herzheimers, die zich in het ge voel hunner schande van de geheele wereld afzonderden, vernamen niets van dit alleseerst toen oom Hirsch hun op sabbath weder een bezoek bracht, ver telde deze hun een en ander. Wolf juichte, omdat de ellendeling zijn ver diende loon. kreegLea hoorde het even koel en onverschillig aan,,alsof zij nim mer met dezen man verloofd ware ge weest; maar Duilje zag peinzend voor zich, en toen Hirsch opmerkte, dat Ru ben wel zou toegeven en het vermogen aan de weduwen- en weezenstichting zou afstaanzag zij haren echtgenoot veel- beteekenend aan, wat deze met een schouderophalen beantwoordde. Twee dagen later kwam de oude man weder. „Jozef Blau is heden bij mij ge weest," zeide hij tot Wolf en Duifje. „Ruben heeft gisteren, in tegenwoordig heid van de mannen voor wie hij den eed had afgelegd, de erfenis aan de armen afgestaan en zich van zijnen eed laten ontslaan. En daar hij dus, thans niet langer gedwongen is ongehuwd te blijven"wilde hij zijne verloving met Lea hernieuwen. De voorwaarden zullen de zelfde blijven en het huwelijk moet over veertien dagen plaats hebben. Overleg de zaak goetl!" „Wat valt daar te overleggen?" riep Wolf ten hoogste verheugd. „Natuurlijk stemmen wij toe. Dwaasheden begaat ieder mensch: waarom zouden wij Ru ben niet vergeven?" „Zoo vind ik het ook," zeide Duifje, „maar de beslissing hangt van Lea af!" „Wat zou dat beteekenen V riep Wolf. „Wordt ge nu ook nog romantisch?" Oom Hirsch echter gaf Duifje gelijk. „Zeker! Lea heeft hier ook in mee te spreken! Wel kunt gij haar de zaak zoo fraai mogelijk voorstellen, bij voor beeld door te zeggen dat Ruben heeft ingezien hoe dierbaar zij hem is, en daarom afstand heeft gedaan van de erfenis. De zuivere waarheid is dat nu wel niet, maar ik voor mij geloof toch, dat hij meer zwak dan laag heeft ge handeld. Hij had zich eenmaal in het hoofd gesteld de erfenis niet te laten glippen, en wellicht was het in het be slissende oogenblïk de vrees voor de stervende, die hem, deed toegeven. Dat kondt gij ook uwe dochter zeggen." „Dit laatste wel", antwoordde Duifje, „omdat ik zelve daaraan geloof; maar van de plotselinge liefde wil ik zwijgen. Ik heb mijne kinderen nooit belogen, en wil het ook thans niet doen!" Met kloppend hart trad zij Lea's kamer tje binnen en deelde haar na eene lange inleiding aarzelend de tijding mede. Dat zij zelve het wenschte en het verstandig achtte, wanneer Lea er in toestemde, ver zweeg zij niet, maar getrouw aan haar voor nemen stelde zij de zaak niet schooner voor dan zij was. Lea was aan het venster getreden, zoodat Duitje haar gelaat niet kon zien. Zondereen woord in het midden te brengen, luisterde het meisje toe en zweeg nog eenigen tijd nadat hare moeder uitgesproken had. Ein delijk zeide zij zacht„Gun mij een uur om mijjte bedenken 1" „Kenen goheclen dag, als gij wilt, mijn kind antwoord» v hare moeder en liet haar alleen. Maar nog was er geen half uur verstre ken, of Lea trad de huiskamer binnen.

Volksblad | 1887 | | pagina 1