Woensdag 4 iVlei 1887 Jaargang. Dit blad verschijnt iedcren "Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post F 0,90, waarover per hajfjaarlijkache kwitantie wordt beBchikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES vo'or Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den nitsrever J. A. ROSS. Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst lege» 5 ce*t en Advertentiën tegen 6 cent per regel Sroote Letters en Afbeeld, naarplaatsmxnt». Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zplfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. H E B E K li A Si 15, De aflevering der militiepliehtigen der lichting 1887 zal plaats-hebben te GOES n. a. voor geheel Zuid-Berelandop Don derdag 5 Mei des voormiddags te 91/4 uren; te MIDDELBURG o. a, voor Noord-Bevelanf, op Dinsdag 10 Mei, des voormitldags te ll1/;, uren; Voor'de zeemilitie zal uit de geheele provincie de inlijving plaatshebben te MIDDELBURG op Maandag 9 Mei. des voormiddags te 10 uren. De afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot af schaffing van Sterken Drank heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van de be palingvoorkomende in het wetsontwerp op de Zon dagsrust, volgens welke alle tappergen op Zondag tot 12 uren moeten gesloten zijn. De afdeeling meent, dat alle tapperijen van Zaterdag-avond 6 tot Maan dag-ochtend 6 uren behooren te worden geslotenen voert aan, dat te Glasgow zulk een maatregel den bouw van een gevangenisdie 5 ton zou kosten De gemiddelde ouderdom welke een paard bereikt wordt gewoonlijk op 15 a 20 jaren gerekend. Maar uit Wriezen (Pruis. prov. Brandenburg) wordt bericht van een paard van vier en dertig jarendat nog zeer gezond en flink is, en dagelijks hard werkt in dienst van een hout- en steenkoleuhandelaar. Aardappel-landenwelke met liontasch bemest wordenhebben niet slechts veel minder van de ziekte te lijdenzoodat zij er dikwijls geheel van verschoond blijven maar de opbrengst neemt door hontasch- bemesting ook zeer toesoms tot 20 a 25 pCt. Ook steenkolenasch kanvooral in zwaren bodemmet voordeel bij den aardappel-verbouw gebruikt- worden. Een bezoeker van het Paleis te Amsterdam, die den rondleidenden knecht een dubbeltje gaf, werd door dezen aan de politie overgeleverd, op grond, dat bij bem (bediende) een beleediging had aangedaan. Het bleek voor den inspecteur van politie, dat de man een kwartje niet voor een beleediging hield en daarop aanspraak maakte. Terwijl volgens sommigen tqbak rooken hoogst na- deelig is voor de gezondheidberoepen anderen zich op het feit, dat niet alleen zeer oude lieden, maar zelfs de meeste geneeskeereu roobers zijn. Belangstel ling verdientin dien strijd der meeningenhet volgend oordeel van een dokter: Overmatig rooken veroorzaakt niet zelden ziekten van het zenuwgestel en van de ademhalingsorganen en sterke rookers loopen gevaar, ziekten aan het hart te krijgen, daar de nicotine vooral op de hartspieren nadeelig werkt. Zeer dikwijls lijden rookers aan maagziekten, terwijl ook het rooken op de nuchtere maag een slechten eetlust geeft en de spijsvertering hindert; gelukkig 15) FEUILLETON. MELPOMENE. Novelle van Karl Emil Fransos. „Maar dan zou hij zich grootelijks vergissen," zeide zij haastig. „Ik geloof ui" sprak hij aarzelend. „Of hij u echtergeloovenzal? .Denk er nog eens over na, juffrouw Lea. Het zou olie in het vuur gieten zijn!" Zij stond besluiteloos. Daar traden Rebekka en haar man binnen. „Later" fluisterde zij den student toe, en ging hun tegemoet. Kort daarop trad ook de heer Ruben Blau binnengevolgd door den onderwij zer. Blozend en schuchter, maar met eenen vriendelijken, openen blik in dc blauwe oogen trad Lea haren verloofde tegemoet. Hij vatte hare hand, trok haar tot zich en kuste liaar vluchtig op het voorhoofd. „Hoe goed staan u de diamanten'', zeicle hij behaaglijk glimlachend. Dat klonk bluffiger dan het gemeend wasde lippen van het meisje nepen zich op el kander, en de onderwijzer haastte zich eene poging aan te wenden, om dezen indruk uit te wisschen, door schertsend op te merkendat de heer Blau nauwe lijks het oogeublik had kunnen afwachten, waarop hij zijne bruid zou begroeten. En dat was geene overdrijving'. De deftige man was zichtbaar ontroerdwel trachtte hij onder den maaltijd zooveel mogelijk ongedwongen te schijnen, en vertelde anecdoten, of schilderde grappige per soonlijkheden uit zijne omgeving, waarbij hij altijd zijnen rijkdom te pas bracht; maar zijne blikken rustten intusschen voortdurend op Lea's schoone gestalte en zijne hand beefde. Met gloeiende wangen zat het meisje aan tafel; zij hield de oogen nedergesiagen en streek van. tijd tot tijd met haren zakdoek over hals en wangen, want zij voelde, dat zijne oogen op haar gevestigd waren, en het was haar te moede alsof zijn blik haar be tastte en zij die aanraking moest weg- wisschen. Na het eten, toen men in de aangren zende kamer koffie dronk, zette zij zich in eenen donkeren hoek naast hare ge huwde zuster neder. Hier voelde zij zich beter op haar gemak, en daar hij thans een ernstig gesprek voerde en verhaalde hoe hij zich langzaam opgewerkt had- want hij was het kind van arme ouders en door zijne onvermoeide arbeidzaamheid reeds een vermogend man vóór hij zijne rijke vrouw ten huwelijk vroeg beviel hij haar weer even goed als bij de eerste kennismaking', en toen Rebekka haar in het oor fluisterde„Gij zijt wel te benij den! Bij hem zal eene vrouw het goed hebben", knikte zij toestemmend, over tuigd, dat het zoo wezen zou. Doch haar angst keerde terug, toen later, waarschijnlijk op eenen wenk der moeder, hare zusters met Tanzerles de kamer- verlieten, vervolgens ook haar vader en zwager heengingen, en haar verloofde zich naast haar nederzette. Met smeekenden blik zag zij naar hare moe der, doch deze bleef rustig aan de tafel zitten en bekeek de bloemen op haar kopje, alsof zij zc nog nooit gezien had. Ruben greep hare hand, hij boog zich tot haar voorover en kuste haar, allerlei teedere woorden fluisterend, op het oor. Een gloeiende blos steeg haar naar het gelaat, zij sprong op en trad naar het venster; hij volgde haar zij voelde zijnen moa op hare lippen het was alsof zij stikken zou het bloed ruischte haar in de ooren. „Moeder" riep zij en stiet hem van zich. Duitje stond op; zij haastte zich niet al te zeer. „Nu nu, mijn kind", zeide zij sussend en streek het clooclsbleeke sidderende meisje het verwarde haar uit het gelaat. Tot hem echter sprak zij •zacht: „Ik bid u, spaar het kind!" Hij lachte verlegen. „Mag ik dan mijne bruid niet kussen?Maar dat zal zich mettertijd wel schikken. Goeden nacht, mijn schat, goeden nacht!" Hij streek haar onder de kinzij ver droeg het. Maar zij geleidde hem niet naar de andere kamer. Zij snelde naar haai- eigen kamertje, en sloot de deur af. Toen Tanzerles den volgenden morgen naar zijne gewoonte heel in de vroegte wilde uitgaan en Lea's kamer voorbij ging, werd hare deur geopend; zij riep hem zacht bij den naam. Met schrik bemerkte hij hoe bleek zij zag en hoe hare oogen met donkere kringen waren omgeven. „ik heb er nog eens over nagedacht zeide zij langzaam en legde hare hand op het voorhoofdals om het af te koelen, „maar ik moet u toch verzoeken met Wiesner te spreken. In welken vorm, laat ik aan u over: gij zult ook wel weten te voorkomen, dat luj eenen verkeerden uitleg aan mijne woorden geve. Wilt gij?" „Zeker!" antwoordde hij en vatte de hem toegestoken hand. Zij was zoo koud dat hij er van schrikte. „Gij zijt ziek!" riep hij bezorgd. „Neen ik heb slechts wat hoofd pijn Zij knikte hem toe en verdween. Hetzelfde antwoord gaf zij aan hare moeder en ook aan hare verwantendie haar in don loop van den dag kwamen gelukwenschen, en verwonderd waren de jong verloofde zoo bleek en dof te zien. Maar op de vraag, of haar verloofde

Volksblad | 1887 | | pagina 1