Mo. 26. Woensdag 30 Maart 1887. 10e Jaargang. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents, NEDERLAND. RIJKSNORMAALLESSEN TE GOES. Bevo rderd: Van de le naar de 2e klasse: N. Van der Hoeff, A. Arnoldi, W. H. Bakker, J. A. Coomans en J. W. Looijé; Van de 2e naar de 3e klasse 0. T. Dieleman, J. Jongepier, Ohr. Kloosterman, M. Griep, P. Van de Linde, D, C. Rijstenbil, I. Van Melle, M. M. Nijsse, M. W. P. Bakker, C. E. Kievit, P. H. LabanJ. Nienwenhuize en F. D. Chamuleau Van de 3e naar de 4e klasse: L. O. Van Doorn, H. Schouwenburg, M. VanLiere, J. De Vos, J. Ridder, A. C. Ramondt, S. J. Vau den Berge, C. C. E. Sauer, L. M. Van der Weel, M. C. Van den Ende en C. E. Eekebus. Tien leerlingen der 4e jklasse zullen aan het a. s. examen deelnemen. Drie leerlingen gingen gedurende den afgeloopen cursus naar een der rijkskweekscholeneen giug naar de II. B. S. alhier en twee kozen eene andere betrekking. Veertien kweekelingen verwierven in 1886 de akte voor onderwijzer of onderwijzeres. De nieuwe cursus vangt aan met 40 leerlingen. De Minister van Oorlog heelt zeer doelmatige be palingen doen zamenstellen, volgens welke gehandeld zal moeten worden bij bet indeelen der miliciens bij de verschillende wapens. Zoo zullen voor den dienst bij de infanterie in 't bijzonder breedgeschouderde manschappen in aanmer king dienen te komen ook al zijn zij niet langterwijl er op gewezen wordtdat allerminst als regel mag gelden, om militieplichtigenwier uiterlijk een min der kracbtigen lichaamsbouw of een minder sterk gestel verraadt, bij dat wapen in te deelen. Voorts dat miliciens, die onderwijs in de genees-of heelkunde hebben genotenals hulp-apothekers eu apothekers bedienden moeten opgegeven worden teneinde te be kwamer tijd iu aanmerking te worden gebracht voor eene plaatsing bij een der kompagnieën hospitaal soldaten. Geen bewijs van vooruitgang. In de nieuwe wijken van Amsterdam zijn in de vorige week twintig hui zen verkocht, omdat de eigenaars de hypotheek schulden niet konden voldoen. Een wiukeliertevens socialistte Oldeberkoop (Fr.), had vóór ongeveer 14 dagen aan eenige polderwer kers bij bet Tjongerkanaal voor omstreeks f250 aan winkelwaren op crediet geleverd. Een paar dagen ge leden vernam hij echter tot zijn schrikdat zijn schul denaars met de noorderzon waren vertrokkenen bet hem wel niet zal gelukken, zijn gelden in te vorde ren. Toen bij zich deswege bij zijn dorpelingen be klaagde, werd hij evenwel uitgelachen over zijn kapitalisme. Te Groningen zijn van de 493 lotelingen wegens broederdienst 111 vrijgesteld, als eenige zoon 62, wegens eigen dienst 50 wegens lichaamsgebreken 28 en als onder de maat 5daar er 224 voor den dienst moesten worden aangewezen, hebben er slechts 13 vrijgeloot. In de inrichting „Steenbeek" te Zetten wordt door de meisjes geen gewone, maar roggekoffie van ge brande rogge gedronken. Zij komt in smaak bijna met de gewone koffie overeenmaar is iets flauwer en zoeter. Zij is evenwel gezond en belangrijk lager in prijs dan de gewone volksdrank. Vooral voor uit gebreide gestichten geelt het gebruik van roggekoffie alzoo een aanmerkelijke besparing. „In de maand Maart worden er kievitseieren ge vonden al zonden ze ook op eene ijsschots gelegd worden" is eene bewering welke men in deze dagen dikwijls hoort uiten. Tot nog toe zoo schrijft men ons nit Friesland is er echter geen enkel ei gevonden. In het vorige jaar was men ge lukkiger; toen konden enkele liefhebbers reeds op den 22en Maart hun eitje tikken. Deze weelde mag zich echter lang niet iedereen veroorlovenwant de eerste kievitseieren zijn peperduur. Niet zelden be taalt men om het eerste snufje te hebben voor één ei f2. a f2.50. Voor den gelukkigen vinder is zulk eene vondst een fortuintje, dat hem niet eiken dag te beurt valt. Daarom kan men om dezen tijd des jaars gedurende eenige weken menigen eierzoeber in het veld vinden, lier- en derwaarts dolende om den kleinen bruinen schat machtig te worden. Men be spiedt de kievit in hare vluchtmen geeft op vogel- geschrei acht en let zorgvuldig op de minste bewe gingen van den schuwen zwartbonten vogel. In het laatste der vorige week zijn de kieviten die reeds in het begin van Februari over de lage velden zwierden, maar door de strenge koude op nieuw naar het zuiden togen teruggekomen. Zullen zij aan de traditie getrouw blijven en ons nog in Maart met haar geschenk verrassen? Het gemeentebestuur vau Lüdenscheid, in West- falen, heeft nu het rooben van tabak iu bet open baar verboden voor alle personen onder den leeftijd van 17 jaren. In eenige andere Duitsclie plaatsen zjjnzooals men weet, reeds vroeger dergelijke maatregelen genomen tegen het ergerlijk en bovendien nadeelig rooken door jeugdige knapen. Bij den Lord Mayor van Londen vervoegde zich dezer dagen een deputatie van Werblieden-Vereeni- giugen, om zijne ondersteuning te verzoeken tot op richting van een fonds, waaruit aan een zeker aantal van hen of huune gezinnen in den zomer een koste loos verblijf aan eene der zee-badplaatsen kan worden verschaft; dit fonds zou dan moeten worden een blijvend aandenken aan het gouden feest van Koningin Victoria. De Lord Mayor, hoewel de weusehelijkheid der zaak erkennende, maakte de juiste opmerkingdat in geen geval zulk een fonds uitsluitend den ambachtslieden zou mogen ten goede komen, daar een overgroot aan tal mindere ambtenarendie jaren laug op muffe kan toren moeten zittenen vele andere categoriën van

Volksblad | 1887 | | pagina 1