25. Zaterdag 26 Maart 1887. jaargang. Dit blad verschijnt ïederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90. waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. i Dieastaanvragen worden geplaatst tegea 5 «ent en Advertentièn tegen 6 cent per regel #roote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimtft, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfdc advertentie wordt de prijs slechte twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings- Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, uiet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. OPSCHILDEREN. 't Is een lust om te ziendat huisje waaraan de verver pas zijne kunst heeft besteed, 't ziet er zoo vriendeljjk uit, dat gij lust gevoelt er iu te wonen. Toch is het maar goeddat men voorzichtig zij en zich niet'te veel door die frissche kleuren bekoren laatwant het is de vraagwat er onder die verf laag' schuilthoevele gebreken daardoor worden be dekt, die het den bewoner al vrij lastig kunnen maken. Wie niet over veel te beschikken heeft en zijn huis ziet oud worden en vervallenmoet het eene of het andere doen om het wat op te knappen. De timmerman zou er veel aan kunnen verdienenmaar dan zou de verver er ook nog bijkomen. Zoo wordt de uitgaaf te groot en daar er toch, al ware het alleen voor het oog der wereld, iets aan gedaan moet worden is het dan maar het beste het huisje wat. te laten opschilderen. Dat geeft er oog aandat bedekt de gebreken en al wordt het wonen daarin niet aangenamerde buitenwereld kan niet langer zich aan den bouwval ergeren en denkt licht, dat het bouwvallige thans hecht, sterk en wei doortim merd geworden is. Koopers en huurders van huizen mogen daarop wel bedacht zijn om niet bedrogen uittekomen. Koopjes blijken wel eens duurkoop te zijn en onder de alles bedekkende verflaag kan zooveel schuilen dat de schranderste timmerman niet vermoedt. Wij noemen het eene ongelukkige zaak, dat op schilderen, als het onder zulke omstandigheden ge schiedt. 't Is eene laakbare poging om anderen te bedriegen, of zoo men bezitter van het opgeschil derde blijft, later te ondervinden, dat wie de gul den ontziet, die voor reparatie gevorderd wordt, eindigen moet met misschien veel meer dan een bankbriefje voor den dag te halen. Oplappen en opschilderen heeft veel overeenkomst en toch is het eene hot andere niet. Het eerste kan deugdelijker zijnhet laatste sehijut altijd mooier. Maar, in zekeren ziu, zie ik liever een plankje hier of daar bij wijze vau lap opgezet, dan de openingen dicht gestopt en met verf bedekt, want men kan dan zienwat men heeft en wordt niet door den schijn bedrogen. Ondertusschen is die theorie, om aan het gebrek kige een verfje te geveneen schijntje, waaronder heel wat kan verborgen wordenmaar al te zeer iu ge bruik. En ik behoef het niet te zeggen, dat het niet alleen de eigenaars van huizen zijn die haar iu prac- tijk brengen, want er is veel in de wereld, dat al heel leelijk zijn zou, als meu er de verflaag afuam en laat ons maar zeggenzooals het isook vele onzer geachte medemenschen laten zich wel niet met de verfkwast mooi maken, maar zij zorgen zelve, dat ze zich opgeschilderd vsrtooneu en slechts de mooie buitenkant lateu zieu. Eu dau gaat het er mede als met de wouingen. Al weet mendat het niet veel schats isdoor het op schilderen laat men zich misleiden. Als ze allen braven warendie eens door een goede daaddoor eene vrien delijke handeling, door onthouding en wellicht ver achting van het minder goede, den schijn daarvan gevendan krioelde het van braven als op eene over voerde markt. Op het gebied des zedelijken levens is het niet an ders dan in de stoffelijke wereld. Tegen eene radicale verbetering ziet men op en daarom moet er een huis middeltje aangewend worden. Doorgaans is dat spoe dig gevonden en er wordt ruim gebruik van gemaakt, want die opschildering kost geen geld en kan zelfs voordeel aanbrengen. Maar toch kan ze duur te staan komen. Evenmin als de verf stand houdt of de gebreken geneesteven min duurt de waan voort, waarin men anderen om trent zich zeiven weet te brengen, en onder den be drieglijken maar schoonen schijn woekert het kwaad nog veel meer voort, als in de ongeschilderde zwakke deelen van zijne woning. Evenmin als het bouwvallige huis koopers vindt, even weinig vindt de zedelijk slechte menschenvrien- dea, althans die het wel met hem meenen. Toch is men niet onverschillig voorhet oordeelal weet men hoe weinig daarop staat te maken is en al verheft zich daartegen eene stem in het gemoed. Oppervlak kig beschouwd zijn er vele lieve menschen. De voor bijganger vindt het opgeschilderde huisje ook heel mooi, maar als hij er eens iu wonen moest en de hoekjes en gaatjes doorsnuffelen kon 't zou hem ziju als of de glans vau het schilderwerk verbleekte. Menschen kunnen bij nadere kennismaking even zoo goed te gen vallen als buizen, en ge zijt meer teleurgesteld, als gij bemerkt u bedrogen te hebben in uw gunstig oordeel over den vriend, dau wanneer het oude huis blijkt, maar wat opgeschilderd te zijn. Men make uit een en ander niet opdat ik het opschilderen als geheel zonder waarde beschouwde, wanneer het niet dient om te bedriegen, maar zoo mogelijke eeuige, zij het dan ook onvolledige verbe tering aautebreugen. Wie met zichzelveu handeltals de eigenaar met zijne woning, die kan wel wat bij werken zonder daarop een bedrieglijken glans te leg gen en dan Ï3 dat oplappen wel geene wegneming van gebreken, maar wel een middel om ze in voort gang te stuiten of de oogenblikkeljjke lasten daarvan te verminderen. Het beste van alles is uiet te modderen en doekjes voor het bloeden te zoeken, maar het gebrekkige flink onderhanden te nemen en te genezen. Men breekt een bouwvallig hnis of en vervangt het door een an der zoo breke men ook met de gebreken en verkeerd heden, die het zedelijk leven ontsieren. Ook op dat gebied is vernieuwing mogelijk en moge de kosten daarvan zooveel meer als van het oplappen en op schilderen zijn, men geeft nooit te veel uit, als men er wat deugdelijk en duurzaam is, door verkrijgt. A E B K RL A B. Te Ureterp (Fr.) zal een nieuw Klokhuis worden gesticht. Op vele dorpen ten plattelaDde van Fries land hangen de groote dorpsklokkenin een z.g. Klokhuis, in den regel bjj de kerk. Deze toestellen zijn nog al kostbaar. Volgens aloud gebruikwordeu die klokken des Zaterdagsavonds geluidter aan kondiging dat er Zondags preek is, wat ook Zon dags vóór den dienst plaats heeft. Het overlijden en begraven van een dorpsgenoot wordt mede door het luiden van de klokken aangekondigden ook bij

Volksblad | 1887 | | pagina 1