No. 24. Woensdag 23 Maart 1387. Jaargang. Dit blad verschijnt iedcren Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn h 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12nnr te bezorgen bij den nitffever J. A. ROSS, Soes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragcn worden geplaatst tegen 5 «ent en Advertentiën. tegen 6 cent per regel aToote Letters en Afbeeld. naarplaatsr*i»te. Bij directe opgaaf Ttn driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slecht» twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs vau vijftig cents. UBf R I. .4 1* R. Bij bet admissie-oxameu voor de rijksnormaallessen te Goes zjjn toegelaten tot de le klasse: J. Vreeke vau 's-Heer Arendskerke, A Ridder van Goes, D. J. Re- mijn van HansweerdD. Moolhnijzen van Goesen H. J. C. C. v. d. Brink vau Rilland-Bathen tot de vierde klasse: A. J. Ittmann van Goes. Door Ged. Staten van Zeeland is vastgesteld het aandeeldoor de verschillende gemeenten in onze provincie te dragen in de lichting voor de Nationale militie van dit jaar. Dit bedraagt o. a. voor Baar land 1Borsele 2 Kats 2Kolijnsplaat 3Kortgeue 3 Driewegen 2Ellewoudsdijk eu 's-Heer Abtskerke 1 GOES l!t, 's-Gravenpolder 2,'s-Heer Arendskerke 10 's-Heerenkoek 3, lleinkenszaud 4, Hoedekenskerke 3, Kapelle 7Ivattendijke 3Kloetinge 4Krabbendijke 5 Kruiniogen 7, Nisse 1Oudelande 1Ovezand 2 Ril land-Bath 6, Pchore 2, Waarde 2, Wemeldinge 6, Wissekerke 12, Wolfertsdijk 7, Ierseke 8. Naar wij vernemen, is weldra eene voordracht van wet te verwachten om de bij de militie ingelijfden, die dit jaar voor ontslag aan de beurt zouden komen tot een jaar langeren dienst to verplichten. Tot het bijwonen der najaarsoefeningen zullen de met groot verlof zijnde miliciens van de lichting van 1884behoorende tot het reg. grenadiers en jagers en de 8 regimenten infanterie, tnsschen 9 Augnstns en 17 September a. s. voor den tjd van vijf weken onder de wapenen komen. Het oudste paarddat zich nu nog op de beenen bevindt, is waarschijnlijk naar de Ned. Sport zegt een hengst in 't bezit van Mr. Harrison Gilbert in Chili. De hengst kwam jong bij den vader van Mr. Gilbert, die hem in den oorlog gebruikte. Hij kwam heelhuids uit deu strijd en werd toen als rij en koetspaard gebruikt. Klein van gestalte heeft de hengst een kraehtigon lichaamsbouw en draagt niet tegenstaande zijn hoogen ouderdom nog steeds zijn meester. Dat paard is thans niet jonger dan vijftig en drie kwart jaar. In vele jaren is in Drente het aanbod van plaats vervangers voor de Nationale Militie niet zoo groot geweest als tegenwoordig. De belooningen daarvoor zju dientengevolge vrij wat lager dan vroeger. Toen betaalde men f700 per persoon tegen f 500 a f 550 in dit voorjaar. Verreweg bet meerendeel zijn boe renknechten die zich aanmelden en op die wijze een kapitaaltje trachten machtig te worden, waardoor zij in staat worden gesteld, om later als „Keuterboer" hun eigen zaken te kunnen dr jven. Eenigen reeds hebben zich op die wijze in de maatschappij opge werkt en bnn voorbeeld vindt thans talrijke volgers. Men schrijft uit Amsterdam. Ter algemeene ver- FEUILLETON. 4) MELPOMENE. Novelle van Karl Emil Fransos. Oudachtige en jonge, leelijke en knappe mannen waren haar bij zulke gelegen heden voorgesteld gewordenen hadden zich meer of minder verlegen een halt uur met haar over de onverschilligste zaken onderhouden: over den handel, waarvan zij niets af wist, over den schouwburg, waar zij ééns in het jaar heenging, over de schoone ligging van Praag, die zij niet kon beoordeelen, omdat zij nooit eene andere stad betre den had. Verschillend was natuurlijk de indruk geweest, dien deze vrijers op haar gemaakt hadden, maar tot geenen en kelen had zij zich zoozeer aangetrokken gevoelddat zij met eenig vuur gewenscht hadde, dat de verloving mocht tot stand komengeen enkele had haar echter ook [zoodanig mishaagd, dat zij ongelukkig zou geweest zijnindien haar vader hem haar den volgenden dag als haar bruidegom had voorgesteld. Toch kwam het tot geene verloving, want Wolf Herzheimer stelde zijne eischen zeer lioog. Hij vorderde niet alleen eene aanzienlijke toelage voor zich en zijne vrouwmaar ook eenen bruidschat voor Hannah en Sarah, benevens eene vaste ondersteuning voor Rebekka, de gehuwde dochter. Dit alles echter kon, of wilde geen der vrijers toestaan, hoe schoon Lea ook wezen mocht, hoe goed het meisje ter naam en faam stond, en hoe gun stig het 'getuigenis luiddedat de heer Landau, niet enkel met het oog op het makelaarsloon, maar uit eerlijke over tuiging omtrent het verstand en de kun digheden zijner „Melpomene" aflegde. Wolf nam het mislukken dezer onder handelingen zeer kalm opde rechte zal wel komenzeide hijen ook Lea wachtte zonder ongeduld de toekomst al. Nooit kwam de gedachte bij haar opdat het niet was wanneer de rechte man zich opdeedmaar wel wanneer de rechte prijs betaald werd, dat zij ten huwelijk zou gegeven worden. Hoewel moeder Duifje wist, welk eene brave, verstandige dochter zij aan hare Lea haden haar nooit door eenig" wan trouwen krenkte, omdat zij eer aan het instorten van het hemelgewelt had kun nen gelooven, dan aan het opkomen eener lichtvaardige gedachte achter het reine voorhoofd van haar kind, liet zij Lea echter nooit zonder vertrouwd geleide het huis verlatendoch enkel uit dezelide beweegredenen, die haar vroeger, inde dagen van haren rijkdomsteeds hadden doen vermijden met haar hoofdsieraad en hare diamanten onverzeld naar den bidstond of op bezoek te gaan. Slechts voor geweld meende zij haren schat te moeten beschermen, niet voor verleiding. Hoe weinig zij aan dit laatste gevaar dacht, bewees hare houdingtoen de heer Jolles haar aanried thans ter wille van Lea hare hoofdverdienste, het verhuren van kamers aan. studenten, op te geven. „Waarom?" vroeg zij verwonderd en ver schrikt. „Spreken de menschen daarom kwaad van ons?'1 „Wel neen, in het geheel niet," ver zekerde de makelaar. „De geheele stad weet, wie Duifje Herzheimer is, en hoe zij hare dochter opgevoed heeft; maar men mag niet met vuur spelenHet zijn jongeluimoet ge denken. Hoe licht brengt niet een hunner haar dwaasheden in het hoofd." „Aan mijne Lea!" riep Duifje. Zij zou verontwaardigd geweest zijn, indien het haar niet zoo belachelijk hadde toege schenen. „Aan mijne Lea!" De lieer Jolles zag zijne dwaling in en verontschuldigde zichzoo goed hij kon. „Vergeef mij", zeide hij deemoedig, „maar men kan waarlijk in den tegen- woor ligen lichtzinnigen tijd niet te voor zichtig zijn. Dagelijks komen er nieuwe modes in zwang, en in de beste fami- liën, waar men zoo iets nooit zou ver wacht hebben. Simon Porge.s Amalia heeft onlangs na de kennismaking ver klaard, dat zij Saazer den hophandelaar niet hebben wil, omdat hij meende dat Don Carlos van Goethe is, of van Schil ler weet ik het! Ploe zou ik weten van wien Don Carlos is? En Hirsch Wiener's Roosje Regine noemt men haar zeide onlangs tegen mij„Mijn heer Jolles, geef u voor mij maar geene moeite, want ik volg toch de keus van mijn hart waarmede zij natuurlijk be doelde dat zij uit liefde wilde trouwen! Hebt ge ooit zulk eene schaamteloos heid gehoord?! „Gode zij dank, in mijn huis komt zoo iets niet voor"verklaarde de moe der trotschterwijl zij hem weder in ge nade aannam. „Mijne Lea weet niet, wat liefde is, en zal het nooit ervaren." Duifje Herzheimer dwaalde. Lea zou ervaren wat liefde is, zoo krachtig en geweldigals het weinigen menschen beschoren is, terwijl ook aan haar de waarheid zou bevestigd worden, dat bui tengewone schoonheid bijna immer een buitengewoon en 2elden een gelukkig lot meebrengt. Zij was juist negentien jaar geweest, toen het voorval plaats greep, dat over haar lot zou beslissen, en dat zich aan-

Volksblad | 1887 | | pagina 1