21. Zaterdag 12 Maart 1887. 10e Jaargang. Bij (lit No. behoort een BijvoegselI li E K K E X I) E VATEN. Uit blad. verccbijat lederen Woensdag en Zaterdag. De pr ijs per halfjaar f 0 oO, franco per post f 0,90,1 waarover per halffaatlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT!EN voor Dinsdag- ;n Vrijdagmiddag 12 uor te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Uieushaanvragen worden geplaatst tcgsa ee*.t en Advertentiën tegen 6 cent per rejed Qroote Letters en Afbeeld, naarplaatsrwimta. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing d«r- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvrage*. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en do daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. bevattende het achttiende .Jaarverslag van de Coöpera tieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, I Verbazend lastig als gij die in uwen kelder of elders in huis aantreft. Bij de meeste zorgen kan men het niet altijd voorkomen, maar het is zeker, datöf het van deu besten wijnöf van het goed koopste bier is, dat lekkende vaten altijd schade aanbrengen. Het is een bewjjsdat vatenal zijn ze ook nog zoo stevig gemaakt, krank kunnen worden: slechts dit moet daarbij erkenddat het noch hunne be stemming is noch in hunne natuur ligt. maar dat toevallige oorzaken de lekkage doen ontstaan. Onze lezers zullen misschien denben, dat deze in leiding dienen moet tot een vertoog over de samen stelling en behandeling van vaten, 't Zou voor som migen misschien zeer stichtend zijnmaar aange zien wij noch tot het kuipersvak belmoren noch oob veel met vaten te doen hebben, zullen we hier niet over de ziekte en over de behandeling van die lekkende vaten spreken. En toch eigenlgk wel. Maar in andereu zindan men denkt, omdat wij het oog hebben op vaten, die zelfs zonder eenigen hoepel zoo dicht kunnen zijn als een potmaar die met een aantal hoepels er om toch lekken zouden. Het menschelijk hoofd eu het daarin zetelend ge heugen heeft wel zoo iets van een vat, waarin heel wat kan opgenomen worden. Natuurlijk zou men ook hier van oxhoofden en van acht en deeltjes kunnen sprekenwant er zijn geheugens die alles kunnen be waren al waren het zolders vol, en anderen hebben een geheugen, dat wel op een zeef (de Zeeuwen zeg gen: een stremientje) gelijkt, of er een voorraad van kostelijken aard of eene lading onbeduidendheden in geworpen wordt, het druipt er alles even ras eu even gemablijk door henen. 't Is wel jammerdat men het lekkende gebeugeu niet kan te hulp komen met een extra hoepeltje of met een lapje op de kranke plekwant ik weddat als er zulk een middeltje mogelijk was, gij er me nigeen ontmoeten zondt, die een extra verband aan gebracht had, om niet, ware het ook slechts drup pels gewijzo te verliezenwat hij niet zonder inspan ning in zich had opgenomen. En als gij de lekkagie in het geheugen van nwe meid of van uwen knecht stoppen kondtge zondt aanstonds gereed zijnom er een stevige lap optezetten. Ofschoon het zeker isdat mendoor oefening en goeden wil, wel iets doen kan om het geheugen te hulp te komen, is bet aan den anderen kant niet te ontkennendat bij den besten wilhet geheugen soms aan het lekken blijft. En het zijn niet alleen de ja ren, die het geheele samenstel van het menschelijke lichaam doen slijtendie het geheugen verzwakken want wij kannen er velendie nog in de volle of ontluikende kracht van het leven nog miudergeheu gen hebben dan een garnaal eu het eene na bet andere laten wegvloeien of hun hoofd ecu truehter ware, die wel ontvangt, maar weldra weder even ledig isals te voren. Naast die, van nature niets vasthoudendenstaan de vergeetachtige naturen, bij wie het behoudend vermogen niet ontbreekt, maar die uit onnadenkend heid, onoplett.enheidgemis van belangstelling, ver strooidheid en wat niet al meer, de eenvoudigste za ken even spoedig kwijt zijn als de meer gewichtige. Dat soort is vooral in den kuiselijkeu kring al even lastig en dikwijls even schadelijk als het lek kende vat. Schijnbaar behoort het tot de kleine el- leuden in het leven, als gij huisgenooten hebt, die vergeetachtig zijnmaar inderdaad is het eene dage- lijksche kwelling en waardoor meer dan men dik wijls denkt of opmerkt, de orde en regel in de huis houding gestoord wordt, booze buien en minder aan gename bejegeningen worden verwektdie den vrede verstoren, en maar al te dikwijls eene schade toege bracht wordt, die als ze niet onherstelbaar is, dan toch heel wat verdriet sticht. Als ge er een oogenblik over denkt, dan zult ge mij toestemmen, dat ik de zaak niet te ernstig be handel en vooral als gij het voorrecht hebt met vergeetachtigen dagelijks te doen te hebben dan zegt ge zeker met een diepe znchtdat ik maar al te veel gelijk heb. Bij de jengd, die uit den aard der zaak wat los zinnig is en gemaklijk van het eene tot het andere overgaat, is het wel te begrijpendat zij vele zaken die hun voorkomen niet vasthouden en dat ge van daag nog eens herinneren moet, wat gij gisteren hebt gezegd. Vervelender is het, als uwe dienstba ren hunne boodschappen, een of ander noodig werk of zooveel meer vergeten als ge er niet op aan kunt, dat hetgeen gij aan uwe omgeving oplegt, ter rech- tijd geschiedals ge des avonds verneemtdat des morgens vergeten werd, wat nu niet meer kan ge schieden en liet allervervelendste isals een gedurige aanmaning vruchteloos is en men u ganseh leuk en kalm zegt: ,,dat heb ik vergeten." 't Is waarlijk wel om boos te wordenook voor den gednldigsten sterveling, en menigeen had liever voor een oogenblik een lekkend vat in zijn kelder dan op den duur vergeetachtige hoofden in zijn huis. Men zegge niet, dat er niets tegen te doen valt. Met een goeden en vasten wilkan men op dit punt zeker veeldoch daaraan ontbreekt het meest eu men laat liet vat maar lekken. Sommigen vindon er iets voornaams in de dingeu van het dagelijksche leven met zekere onverschilligheid te behandelen en ze daarom maar te vergetenanderen denken er niet bij, of houden zich met wat auders bezig als gij met heu spreektof zij luisteren niet naar uen dat zijn altemaal zakendie men best zou kunnen verande ren. Het is vreemd, dat. men er een zeker vermaak in viudt, het anderen lastig te maken; vooral daar ieder, op zijne beurt, wel eens het nadeel dier ver geetachtige hoofden ondervindt. Want al geschiedt het ook zonder opzethet geeft eene stoornisdie vermeden kan worden en eene gedurige kwelling, die vaak meer dan genot in den weg staat. Er is veeldat men vergeten kan en mag en juist dat schijnt altijd in een goed dicht vat bewaard te worden. Maar daarmede maakt men het zichzelven ook al niet gemakkelijk en zou eene kleine lekkagie te ver-

Volksblad | 1887 | | pagina 1