Mo. 18. Woensdag 2 Maart 1887. 10e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTJEN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever -Ï. A, ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Oieastaanvragen worden geplaatst tegea «sast en Advertentiën tegen 6 cent per rerel 'iroote Letters en Afbeeld naarplaatsrnisate. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dsr- zelfde advertentie wordt de prijs slechts tw«t- maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvrage*. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Het is. eene ware ramp, die ouze stad getroffen heeft door de trichinen-besmetting. Een aantal zie ken en daaronder van ernstigen aard en een volsla gen stilstand in bet gebruik van varkensvleesch eene eet-stakingdie voor de slachters hoogst na- deelig is. Zal men nu nooit meer varkensvleesch kunnen of durven eten? zoo vragen sommigen, ter wijl slechts een klein getal zich boven de vrees ver heft, natuurlijk bij aanwending van de noodige voor zorgen. Zeker zal de mogelijkheid van zoodanige besmetting blijven voortduren en moet dientengevolge de vrees blijven. Maar de slachters dan en de vrien den van varkensvleesch? Ons dunkt, dat in de ge geven omstandigheden wel het meest wenschelijke wasdat er voor de slachters gelegenheid was liet varkensvleesch door hen te verkoopenvooraf' te la ten keuren. Dat heeft wel zijne bezwarenmaar ver giftigd worden of vergeven is nog veel grooter be zwaar. En als men dan den raad volgt, het vleeseh goed te kokendan dunkt ons kan men gerust zich weder daaraan te goed doen. De eerste hapjes zullen misschien met ietwat angst naar binnen gaanmaar als het goed smaakt en geene slechte gevolgen heeft keert ook zeker de moed der eters weder. In ons vorig no. spraken wij er over, dat de so ciaal-democraten tevergeefs gepoogd hadden stoornis te brengen in het feest van 19 Pebr. en noemden het eene onedele poging, op die wijze verdeeldheid en twist onder het volk te brengen. Thans moeten wij het evenzeer afkeurendat te Amsterdam en te Lei den door hendie zich vrienden van Oranje noemen, aanvallen zijn gedaan op de personen en bezittingen van sociaal-democraten. Wij betreuren bet zeer, dat menonder de leus van Oranje tot zulke treurige uitersten gekomen is. Laat het zijndat men eenigs- zins geprovoceerd was door de socialistendie zooals(nn weder blijkt, ook niet allen tot de olijkers behooren dat gaf geen recht tot zulke handelin gen waardoor men zich met de aanvallers op eene lijn plaatst. Daar zijn onder de zoogenaamde vrij heidsmannen die niet alleen Oranje maar alle orde en wet liefst tegenstaanhet blijkt nu alwederdat er ook onder de zich zoo noemende Oranjemannen ook zijn die zich even weinig om wet en orde bekreunen. Men noeme het kwaad, kwaad, waar het ook aan getroffen werden evenmin als men zekere denk beelden of gevoelens beoordeelen moet naar de wijze, waarop zij door sommigen worden voorgestaan even min mag men eene partij veroordeelenom dat en kelen haar te schande maken. Het is te hopendat ons volkdat overigens nog al nuchter isdat ook moge inzien en dat de leiders van verschillende par tijen elk in zijne waarde laten en niet door oprui ende woorden de hartstochten in beweging, het volk op een dwaalspoor brengen en alzoo, in strijd met het eeuwenoude streven van Orauje, de vrijheid onder drukken, die sedert den Eersten Willem do roem en de kracht van ons volk is geweest. Mocht ons volk leeren onderscheiden, wie zijne ware en wie vulsella vrienden zijn. Naar de kolonie Suriname zullen worden uitge- zoudeu tien geschikte personen om als maréchaussee der 2e klasse bij de politie aldaar te worden geplaatst. Aan die betrekking is verbonden een traktement van f 600 met vrije geneeskundige behandeling en verstrekking van geneesmiddelenmede voor het wet tig gezin, en vrije huisvesting. In hunne kleeding moeten de maréchaussees zeiven voorziendoch zij ontvangen eene matige som voor eerste uitrusting. Wapenen worden hun van gouvernementswege ver strekt. In vele streken van Noord-Brabant, vooral in „de Langstraat" zoo schrijft men ons van 22 dezer is het Vastenavondvieren in vollen gang. De schoenma kers, hetzij ze bij hun ouden baas blijven hetzij ze voor een' anderen zullen gaan werken, loopen zonder schoots vel langs de straten en nemen het er nu eens van. Aan hen is volstrekt niet te ziendat er op vele andere plaatsenen ook hier onder de boerenarbeiders, zooveel armoede geleden wordt; want ze zijn alshee- ren gekleeden de herbergenwaar verschillende uitvoeringen van muziek- en zanggezelschappen plaats hebben, zijn schier overal buitengewoon gevuld. Me nigeen bedrinkt zich daarbij zoodanigdat hij door anderen, die weinig minder ingenomen hebben moet tehuis gebracht worden. De vrouwen of moeders heb ben spekpannekoekeu gebakken en kunnen het voor ditmaal niet kwalijk nemen, dat Jan of Kees „te veel geprnufd" hebben het is toch maar eens in 't jaar Vastenavondzeggen zij. Het bakken van paüne- koeken is op vastenavond eene vaste gewoonte ge worden zelfs bij hendie niet van het vak of van dezelfde godsdienstige gezindte zijn. Het loopen met den rommelpot langs de deuren door de kinderen van meer behoeftigenom centen op te zamelenopdat moeder in staat zij om pannekoeken te bakken, is niet meer zoo algemeen als in vroegere jarenomdat thans door goede werklieden genoeg verdiend wordt, om in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien. Eerst Woensdag of Donderdag gaat ieder weer ijverig aan het werken aan het nieuwe schootsvel is het zichtbaarwie een anderen baas gekregen heeft. De 750 arbeiders der firma H. P. Gelderman Zoon te Oldenzaalontvingen op 's Konings jaardag van hun patroon ieder een spaarbankboekje meteen inschrijving van f5. Vóór in elk boekje leest men: „Ik heb er altijd prijs op gestelddat 't mijn ar beiders goed gaat en dat zij door zuinigheid en over leg in hun behoeften voorzien. Er zijn velen, die dat kunnen en zelfs nog aardig hesparen en die dat niet doenzijn dikwijls in verlegenheid. Thans spa ren ongeveer 250 arbeiders, en 500 doen het niet; de eersten hebben het goedde laatsten veelal slecht. Daarom verzoek ik u dringendwekelijks minstens 10 cents in de spaarkas der fabriek gedurende een geheel jaar te laten staanwie dat doet ontvangt van mij vijf gulden, die nu reeds ingeschreven worden. „Ik geloof dat gijeenmaal aan het sparen zijnde, daarmede zult voortgaanen iederen cent tweemaal zult omkeeren, alsvorens gij hem eenmaal onnut uit geeft. De rust en hot geluk van uw geheele leven zijn daarmede gemoeid. Daarom dan flink begonnen; ik zal er op toezien en hoopdat na jaren de mees ten uwer mij nog dankbaar zullen zijn voor deze op- I wekking. „H. P. Gelderman."

Volksblad | 1887 | | pagina 1