NEDERLAND. Te 's-Gravenhage vindt men onder de bunr- en verhuurkantoren van dienstboden ook een van A. H. de Kreekonder den naam„de T o e v 1 u g t". In eene advertentie in het Dagblad raaakt deze heer bekend, dat voortaan de dienstboden, die door zijne bemiddeling geplaatst worden, de Godspenning zelve zullen mogen houden als zij eerst drie maanden in haar dienst zijn. Zoo zjj binnen drie maanden ver huizen blijft die het eigendom barer mevrouwen. Het denkbeeld is misschien goedmaar de practijk De Javanen, die in den omtrek van den vulkaan Bromo wonen, zoo verhaalt de Straits limes van Singapore gebruiken geen vnur dan dat middellijk of onmiddellijk van dien vtairspuwenden berg afkomstig is. Zjj steken, bij een uitbarsting, stukken hout in de gloeiende lava aan, om daarmee hun vuur aan te makeneti laten dat vuur jaren lang niet uitgaan. Is het echter bij ongeluk toch uitgedoofd, dan zoe ken zij hulp bjj een huurman, wiens vuur ook op de genoemde manier verkregen is. Het thans daar brandende haardvuur is afkomstig van de uitbarsting van den Bromo van 1832. In bet dezer dagen verschenen verslag van het Kon. Ital. Hygiënisch Genootschap, wordt met veel nadruk gewezen op de dringende noodzakeljjkheid om de benoodigde werken tot verbetering der open bare gezondheidzoowel in de steden als op het platteland, (draineering en het aanbrengen van goed zuiver drinkwater), zoo spoedig mogeljjk tot stand te brengen. Voorts wordt aangeraden de bestaande wetteljjke verordeningen te verbeterenteneinde de openbare gezondheid op doeltreffende wjjze te be vorderen en het heerschen van besmetteljjke ziekten tegen te gaanhetgeen volgens genoemd verslag met de bestaande toestanden niet op afdoende wijze kan geschieden. Sedert eenige dagen ziet men te Brussel bestellers van de telegraaf op tweewielers door de straten rijden. Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de Maat- sehappjj „de Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw van eene raderstoomboot ten behoeve van den proviucialen dienst op de Wester-Schelde. De boot zal eene snelheid van 12 mijlen verkrijgen en volgens de eischen des tijds ingericht worden, met stoom- stuurtoestel, stoomkraanstoomankerspil enz. en door electriciteit verlicht worden. De leDgte zal be dragen 41,15 M. en de grootste breedte 0,10 M. Omtrent den houw vau eene nieuwe machine voor de boot „Zeelandia" en een aanleg-pontou in de buitenhaven te Vlissingen, ook voor den provincialen dienst, is nog geen beslissing gevallen. In den laatsten tjjd kan men herhaaldelijk van „kunstmatig regenwater" lezen. Het betreft eene vinding vau den Heer Maigucnreeds bekend door zjja veelgeroemde waterfilters; tbaus stelt hij de menschbeid in staat niet alleen bet water te filtreeren maar 'took te verzachten. Op vele plaatseuvooral in die steden waar waterleiding is, doet zich het gebrek aan regenwater sterk voelen. De heer Maig- nen heeft nu een poeder samengesteld dat hjj „anti calcaire" heeft genoemd, m. a. w. „tegen kalk". Dit poeder heeft tot taak uit het water alle gips en kalkdeelen te verwjjderen, zoodat het zoogenaam de „harde" water nit welpompen of waterleiding door bijmenging van een zeer kleine hoeveelheid „anti calcaire" poeder even zacht als regenwater ban worden gemaakt. UIT DES VREEMDE. Ben fabrikant in bet noorden van Engeland heeft naar eenige vakbladen verbalenin zjjn fabriek en zijn buis een pkotographisch verspiederstoestel laten maken, waardoor bij geregeld op de hoogte wordt gehouden van hetgeen er in zijne afwezigheid gebeurt. Het toestel bestaat uit een, iu den muur beves tigde photographische camerawelke voorzien is van een nieuw uitgevonden soort van papier (uitvinding van Catsmann Walker) hetwelk de glasplaten ver vangt, en in zeer korten tjjd lichtiudrukken op neemt. Die Camera nu is verbonden met een uur werk, waardoor elk uur een stuk van een rol van zulk papier wordt opgerold. Als nu de fabrikant van huis moet, brengt hij het uurwerk in beweging. Elk uur gaat dan, on hoorbaar de camera openeen stuk van bet papier wordt verlicht, en binnen weinige seconden staat daarop een getrouw beeld van de fabriekzooals die er op dat oogenblik uitzag. Zoo kan de patroon bij zijne terugkomst, van uur tot uur nagaan wat er in de fabriek is voorgevallen. Iu Frankrjjk is bet aantal adspirant onderwijzers in de laatste jaren ontzagljjb toegenomen, vooral sedert de geesteljjbe onderwijzers door leeben werden vervangen. Alleen in het Departement Seine zijn, volgens bet Journaal Officiel, 1506 onderwijzers en 4174 onderwijzeressendie hunne akte hebben ver worven en op plaatsing wachten. De Berlijnsche Trammaatschappij heeft verleden week 3400 centenaars (170,000 kilogr.) zout ge bruikt om de sneeuw van bare banen te verwjj deren. Ruim driemaal meer dan hier, iu deze trouwens driemaal kleinere hoofdstad. ALLERLEI. Een groot aantal Berlijners hebben het Kerstfeest gevierd met het eten van bun bekende ,,jute Jabe Jottes". Er zijn te Berlijn in de laatste dagen vóór Kerstmis niet minder dan drie en twintig duizend ganzen verkocht. De groothandelaars der hoofdstad hebben den voorraad der leveranciers ten platten lande zóó uitgeput, dat de gauzeu nu iu de provin cie nog duurder zijn dan te Berlijn. Iu Kansas City, Vereen. Staten, woont een neger die zich beroemt, op den 4n Juli (Independence Day) 1776 te zijn geboren. Geen wonder dat hij in wandeling den naam van Uncle Wash (ington) draagt. Hjj is een matig rooker en drinker, en heeft zjj zevende vrouw. de ADVERTENTIE N. Heden overleedna een lij den van eenige dagenous geliefd jongste Zoontje JAN, in den jeugdigen leeftijd van 27a jaar. Goes 27 Dec. 1886. Zijn diepbedroefde ouders M. DE BUSSCHER. E. DE BÜSSCHER Dikkse. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwachts ons geliefd Dochtertje JACOBA AGATHA, in den jeugdigen leeftijd van 20 maanden. Goes, 27 Dec. 1886. Hare diepbedroefde ouders N. KIEBOOM. P. KIEBOOM Dikkse. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste Kindje CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van 1 jaar. Goes, 30 Dec. 1886. C. SCHRIJVER. J. SCHRIJVER De Dked. Eenige en algemeene kennisgeving.

Volksblad | 1887 | | pagina 4