No, 104, Woensdag 29 December 1886. 9e Jaargang. Dit blad verachijut ledereii Woensdag en i ADVURTENTIEN róor Dinsdag- na na» p^\6-r« a?' en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, n5 j i»nee J waarover per halfjaarlijkache kwitantie UltBeVer J. A, ROSS, GoeS- Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaan vragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, nitgezonderd Dienstaan vragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. De geabonneerden buiten Goes, worden tot 5 Jan. in de gelegenheid gesteldhun abonnementsgelden aan bet bureau te voldoen. Na dien tijd wordt er per postkwitantie over be- scliikt. De Uitgever. S 13 li E H L A ft' D. „Het overtollige schaadt niet", zegt men wel eens, maar er zijn zaken, waarbij het schjjnbaar overtol lige zelfs nuttig kan wezen. Onder de gelukkige instellingen van onzen tijd behoort wel zeker de Rijks postspaarbank, die langzamerhand zich al meer bjj ons volk aanbeveelt en reeds menigeen ondervinden deed, dat de duizenden malen herhaalde opwekking tot sparen', niet in jjdele verwachtingen gegrond is. Toch zijn er nog velendie dat niet inzien en menige cent gaat1 nu verlorendie tot een gulden en meer aangegroeid, den grond tot een ruim bezit bad kun nen leiden. Het is daarom niet overtolligde aandacht nogmaals op dat spaarmiddel te vestigen en tot een ruim gebruik daarvan aantesporen. Wij doen dat te eerder, nu de dagen aanstaande zjjn, waarop nogal eens eone uiilde hand zich uitstrekt, om de winder- gegoeden iets boven het onvermijdelijk noodige te geven. Zeker niet, om daardoor maar voor een oogen- blik te verbl jjdenmaar vooral om den grond te leg gen tot hetgeen duurzaam verbljjden kan. Op den eersten dag van het jaar wordt doorgaans veel gegeven, maar gaat ook veel verloren. En wij denken daarbjj niet alleen aan de brooddronkenendie op ellendige wijze verspillen, maar ook aan hen, die, zonder zich te buiten te gaaner niet aan denken, dat een extra'tje op Nieuwjaardag een extra voor het gebeele jaar en vervolgens kan worden. Zuilen onze postbeambten zich moeten krommen onderden last der wenschen, die zij moeten overbrengenwij hopendat de post spaarbank zwaar beladen zal worden met de pennin gen door vele bedacbtzamen daarhenen gebracht. Want de wenschen, die men elkander doet, worden niet altjjd vervuldmaar wat de spaarbank oplevert, kan menige wensch tot vervulling brengen, ja meer dan dat, in menige behoefte voorzien. De sleêeollecte op den Kerstdag heeft ruim f300 opgebracht, 't Is goed dat beleend te maken niet. om een oordeel uittelokkeu of men de som groot of klein vindt, maar om ieder gever nog eens te doen na- denkeu of bjj veel of weinig daartoe bijdroeg. Na- giften worden nog aangenomen. Gelukkig voor beu, die een kwartje gaven, omdat ze op bet oogeublik der collecte geen galden bij de hand hadden. In het nemen vindt niemand moeite, maar in het geven moet men het den menschen wat gemakljjk maken. Met den tramway wil het op Zeeuwschen bodem maar niet gelukken en allerminst met den stoomtram, die voor onze eerzame landbouwers te veel haast maakt. Nu schrijft men weder uit Ierseke. Andermaal is aan onze hoop op een stoomtram den bodem ingeslagen. Vóór een paar maanden ging de blijmare: „Met 1 Dec. rijdt de tram misschien al" en ziet, nn zal hij nooit rijdenalthans niet naar het station Kruiuin- gen. Een geschil tusschen den concessionaris en de Maatschappijdie den aanleg op zich zon nemen moet daarvan oorzaak zjjn. Hiermede in verband staat zeker de aanvrage voor een stoomtram Ierseke Vlake in aansluiting met een paardentram Wemel- dinge Hansweerd welke laatste men tevens voor het jagen van schepen wil gebruiken en die derhalve aan de binnenzijde van den kanaaldjjk moet loopen. Den 21 December, is het St. Thomas. Deze dag beeft te Hurwenen voor de schooljeugd een zon derlinge beteekenis. Dan beeft zij het rechtom zich van de school meester te maken en de onder wijzers er uit te jagen. Het is in vroegere dagen gebeurddat de kinderen reeds des morgens te zeven uren in de school aanwezig warentafels en banken voor de deur schoven en tot groote ergernis van den hoofdonderwijzerdie buiten kon blijven, allerlei kreten en gezangen ter eere van St. Thomas aan hieven. Hoewel er zeer veel groote jongens met October ter school komen en dezen onder elkander nog wel eens brommen van „bun recht"wordt er in de laatste tien jaren geen gevolg meer aan gegeven, maar personen van 30 tot 40 jaar kunnen nog met smaak verbalen van dien schoonen dag „waarop de meester gekeerd moest worden." Acht jongens uit de Weesinricbting te Neer bosch zullen in het begin van het volgend jaar naar Noord-Amerika vertrekken. Dit zijn de eerste weezen emigranten, die door den direc teur vaD deze stichting aldaar in Hollandsehe gezin nen zullen worden geplaatst. Als een bjjdrage tot bet vestigen van een opinie over het gebruik van bet schietmasker bij het slach ten van rundvee eu paardenmoge het volgende dienen De Rijksveldwachter J. Aarts, te Oud-Beierland, vroeger onbezoldigd Rijksveldwachter in dienst der Ne- derlaudscbe Vereenigiug tot bescherming van Dieren ontbood van bet bestuur der genoemde Vereenigiug een schietmasker en toonde het gebruik er van. Hij deed dit ten aanschouwe van een aantal veehouders die hun instemming met deze slachtwijze betuigden. Wat nu betreft het bezwaar, tegen het gebruik van bet schietmasker aangevoerddat er geen bekoorljjke uitbloeding plaats heeft, omdat de dood al te snel volgt, deelt het Nieuwsblad van de Hoekscbe Waard het volgende mede: „Donderdag 9 December werd door den slachter C. Schuier zelf een paard met bet schietmasker Sigismund gedood. Even als den vori- geu keer viel het paard dadeljjk dood neder en werd hierdoor bewezen, dat men maar weinig onderricht behoeft om het wapen spoedig meester te zjjn. „Bij deze gelegenheid werd door Schuier de be hoorlijke verbloeding van bet paard aangetoond; de aderen, langs de ribben loopende, waren geheel le dig. De bewering, dat door het aanwenden van het schietmasker geen bekoorljjke verbloeding plaats heeft wordt op deze wjjzo volkomen gelogenstraft." Uit Locbem schrjjft menAls een teeken van trouwe liefde kan worden vermelddat hier onlangs eeu paar in den echt is verbonden, dat dertig jaren met elkander bad verkeerd. De bruidegom telde 63 en de bruid 58 jaren; de laatste had niet eerder

Volksblad | 1886 | | pagina 1