No. 102. Woensdag 22 December 1886. Jaargang. Bit blad verschijnt tederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerazijn A l cent verkrijgbaar, ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A, ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieastaanvragen worden geplaatst teg»n 5 cent en Advertentiën tegen 0 cent per regel ^roote Letters en Afbeeld, naarplaataruinate. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentie®, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Uoodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acbt regels beslaande, voor den prijs van vijftig cen_S. Uithoofde van het Kerstfeest zal het „Volksblad", des VRIJDAGS in plaats van des Zaterdags worden uitgegeven. Advertentiën voor dit No. bestemd, kun nen worden ingezonden tot Donderdagmiddag 12 uren. NEDERLAND. Weldra zullen wij in het genot zijn van eene eigendat is eene gemeentelijke gasfabriek. Al wa ren daarmede voor de gemeentekas geene voordeelen te behalendan nog zouden wij het een voorrecht 1 achten, omdat men niet langer overgeleverd en afhan kelijk is van particulierendie natuurlijk bun voor deel zoekenmaar daardoor het algemeen belang in den weg staan. Het gas zal goedkooper zijn en dat nog meer worden, als men er maar gebruik van maakt. Het is dus in ons eigen voordeel, als wij van defabriek een beter licht zoeken te krijgen, want' ook hier" geldt hetdat men de meeste winst maakt, waar men het meeste licht heeft. Tot veler leedwezen kan de inspectie van onze schutterij geen plaats Lebben op den 2en Kerstdag omdat deze op den Zondag valt. De rustige rustbe- warende schutterij kan en mag de Zondagsrust zeker bet ailermiustj storeu. Gelukkig, dat eene inspectie als onderzoek of alles wel in orde is, niet noodig is, en wat het vermakelijke der vertooning betreftdat kan ons op eenen anderen dag geschonken worden. De verkoop van aan de gemeente behoorende boomen heeft f 1243 opgebracht. Het rooien van een aantal boomen aan den Oostsingeldat door een achttal daar wonende ingezetenen was verzocht, is door den raad eenstemmig geweigerd. Was het verzoek inge willigd dan zouden de burgers eene aangename wan delplaats betreurd hebben. De begrootiug der stedelijke gasfabriek bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 19788, waarbij het vermoe delijk batig slot op f 6000 is geraamd. Voor parti culieren is de prijs van het gas 11 cent per M3, te gen 6,9 cent per stère voor de straatverlichting. Uit Yerseke wordt berichtAangaande de conces sieaanvrage van een stoomtramweg van station Vlake via Postbrug Wemeldinge met zijtak naar Yerseken- dam en met een stoombootverbinding over de Ooster- Sabelde van Zieriksee naar Wemeldingeverzekert men het volgende De benoodigde plannenbehoorende bij de con cessieaanvrage, zijn reeds ingezonden, zoodat te ver wachten is, dat de concessie spoedig zal afkomen. Onderhandelingen worden aangeknoopt voor eene stoombootverbinding van Zieriksee naar Wemeldinge en zal de bediening plaats hebben tegen billijk ta rief, zonder dat de kosten van aankoop van een stoomboot behoeven gedragen te worden door de aaudeelhouders van den tram. Het benoodigde kapitaal f45000 is reeds voor f21000 ingeschreven. Spoedig zal eene vergadering te Zieriksee belegd 8) FEUILLETON. DE GEHEIMZINNIGE RAADGEVER. De bodem brandde onder des dokters voeten"^want hij wilde Ella zoo gaarne inhalen, om een oogenblikje met haar te spreken. In korte woorden vertelde hij den directeur van de ziekte zijns vriends, welke naar zijn idee het gevolg eener heftige aandoening was. Hij zelf zou den patient in behandeling nemenen den directeur op de hoogte houden van diens toestand. Haastig verwijderde hij zich nuin de hoop, Ella nog in te halen doch 't vogeltje was reeds gevlogen. Nadat hij de beide volgende dagen te vergeefs moeite had gedaan, om haar aan huis te sprekenbegon er een sterk vermoeden bij hem op te komen, da+ zij hem opzettelijk vermeed. Welnu, dan zou hij haar schriftelijk zijn aanzoek her halen. Dit plan stond nu vast, en toen hij op zijne kamer kwam, zette hij terstond schrijfgereedschap klaar, om te beginnen. Pas echter had hij zijne pen in de inkt gedoopt, of er werd een brief voor hem boven gebracht. Deze kwam van Ella, en luidde als volgt Zeer geëerde heer Dokter! In de laatste tijden is de ontmaske- ring van den bewusten anoniemen schrij ver het hoofdonderwerp van alle ge sprekken. Door een ongelukkig toeval heeft men een zwaar vermoeden opge vat tegen een zeer geacht jongeling zoodat de wezenlijke dader wel geen ge weten moet hebbenindien hij rustig toezien kan, hoe hel oordeel der wereld een onschuldig hooft treft „Wat duivel," bromde de dokter in zich zeiven„dat lijkt wel een aanklacht tegen mij.'' Hij las verder Wie de wezenlijke schuldige is, kan niemand beter weten dan ik Hij verbleekte, doch las verder: Want ik zelf heb het stille genoegen gesmaaktde bewuste karakteristieke advertenties uit de couranten te snijden, en ze aan personen te zendenop wie ze geheel van toepassing zijn De dokter viel achterover in zijn stoel, en liet den brief op den grond vallen. „Mijn verstand staat me stilriep hij „of hebben mijne oogen mij bedrogen?'' Hij nam den brief weer op. „Neen, het staat werkelijk zwart op witdat zij dit echter aan mij schrijft dat noem ik een geluk boven alles!" Hij las verder: „Daar ik zulk een groot aantal der gelijke spotschriften heb verzonden weet ik me niet juist te herinneren, of u, mijnheer, er al eens zulk een heeft ontvangen, dat b. v. betrekking op uw baard luid. Is dit wel het geval, dan vraag ik u wel om vergeving „Voor den duivel," riep de dokter, „die steek is getroffen!" Hij las verder: „De ontmaskering va n mijne persoon heeft natuurlijk het verlies van mijn goeden naam ten gevolge. Nu deelde mijn. oom mij uw vleiend en vereerend aanzoek om mijne hand mede. In uwe hoedanigheid van geacht arts der re sidentie kunt ge in geen geval een zoo gebrandmerkt meisje als mij ten altaar voeren, temeerdaar ik bij dezen de openlijke bekentenis voegdat zelfs Hy mens band hoegenaamd geen verbeteren den invloed op mijn boosaardig karak ter kan kan teweeg brengen. In dit bewust zijn geef ik u alzoo hierbij uw woord te rugen teeken ik mij hoogachtend Uwe Dw: ELLA MANDEL Dokter Wilkens lei den brief ter zijde en verzonk toen in gedachten. In ieder geval is het een blauwe scheen sprak hij, „en wel eene uitmuntende, omdat ik zelf de materialen geleverd heb. Doch dat is niets, integendeel, juist hierdoor is de prikkel nog des te sterker in mij geworden, om het meisje te bezitten; zij bezit geest en verstand, zonder welke een huwelijk al te verve lend zou zijn. Ook ik zal langzamerhand wel in Ella's smaak vallen." Na deze alleenspraak zette hij zich aan den schrijflessenaar, om Ella's brief te beantwoorden. „Nu weet ik ook, waarom zij gisteren bij den directeur was," begon hij weer, en lei nogmaals de pen neder. „Stellig heeft zij hem hetzelfde sprookje verteld, wat in dezen brief staat. Daarom was dus de oude heer zoo ontsteld, toen ik binnentrad." Na eene kleine pauze begon Dokter Wilkens weder zijne alleenspraak. „Zoo verschrikkelijk rood is anders mijn baard ook niet. Nu juffrouw Ella, de straf uwer spotternij volgt onmiddel lijk, zonder dat ik het gewild heb. Gij hebt mij in mijn ijver om Ruddecke's eer te redden duchtig tegengewerkt en ge zult verbaasd staan, welke verschrik kelijke geesten gij opgeroepen hebt." Nu nam hij nogmaals de pen op, en begon te schrijven. Wordt vervolgd

Volksblad | 1886 | | pagina 1