No. 100. Woensdag 15 December 1886. 9e Jaargang. Dit blad verachijnt lederen WoenBdag en I ADYEKTENT1EN voor Dinsdag- n a?' en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bii den De prijs per lialfjaar f 0.50, franco per post f 0.90, r J, 4 K0SS Goes waarover per halfjaarlijlcache kwitantie IIII„e*tr J. 1*UCS. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar, i OplQQ££ 1500 EXBYYlpldKSYI. j Dieustaauvragen worden geplaatst legen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel ïroote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Yerjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents» NEDERL A ff). Aangaande de belangrijke ongelukken door den storm iu ons laud aangerichtvalt te melden Door loodsen werd de treurige tijding aangebracht dat een groot driemastschip in de Wielingen met man en muis vergaan is en evenzoo een Engelsche vischsmak. Bij Oudega werd de dijk doorgebroken; bet wa ter bedreigde een tijd lang de spoorbaan. Op Tessel werden zeer bange uren doorleefd. De zeedijk tnsscben Oudeschild en Oosterend verkeerde in groot gevaar. Te Helder werd veel schade aangericht, vooral door den hoogen waterstand, waardoor vele straten in vaarten waren herschapen. Het water stroomde in enkele wijken (voornamelijk in deNieuwstad) de wo ningen binnenzoodat de bewoners hun heil in de vlucht moesten zoeken, met achterlating van bun in boedel, waarvan veel bedorven werd. Te Rotterdam heeft vooral de telefoon 't moeten ontgelden. Meer dan 200 geleidingen zijn vernield en eene groote hoeveelheid palen zijn stuk geslagen. Bij Roermond trad de Maas buiten hare oevers. De gehuchten om de stad waren niet meer te genaken. Te Amsterdam is op de Keizersgrachteen boom omgewaaid, die zoo ongelukkig op een voorbijganger terechtkwam, dat deze onmiddellijk dood was. Twee visschers uit Scbarwoude (gem. Avenhorri), broeders, 25 en 19 jaar oud, hadden Woensdag hunne netten uit zee gebaald, toen door een rukwind hun bootje omkantelde en zij in het gezicht van de kust den dood in de golven vonden. Een Engelsche dorpsonderwijzer zond onlangs een brief aan de Regeeringwaarin hij aanboodeen lijst over te leggen van alle mogelijke spelfouten, welke hij gedurende zijn veeljarige loopbaan in de opstellen zijner leerlingen gevonden had. Misschien zoo meende hij, kon die lijst van dienst zijn bij de pogingenom de schrijftaal te vereenvoudigen. Het antwoorddoor hem ontvangenluidde echter „M! De lijst van spelfouten, welke gij ons zoo wel willend aanbiedtzal waarschijnlijk voor ons weinig waarde hebben. Zij zou dunkt ons, niet volkomen aan-de vereisebten beantwoorden, want wij vonden in uw eigen brief zeven spelfouten!" Eene groote maatschappij van levensverzekering te Parijs heeft aan hare agenten een vertrouwelijk schrijven gerichtwaarin zij hen waarschuwt tegen degenen, die zich het hoofdhaar of den baard ver ven. Het is hun verboden een contract uittereiken aan zoodanige personenbij wier overlijden de maat schappij eene groote som aan de erven zou hebben uittebetalen en die zich met geverfde baren sieren. De maatschappij toch meent, dat het verven van het lmar zeer schadelijk is voor de gezondheid. Konden de postambtenaren tot dusverre, in bij zondere gevallenten opzichte van het gewicht der postpakkettenmet eenige toegevendheid te werk j gaanthans is bij beschikking van den Minister van 0) FEUILLETON. DE GEHEIMZINNIGE RAADGEVER. 't Was inderdaad zoo: beide blaadjes geleken sprekend op elkaar, slechts met dit onderscheid, dat de aan den direc teur gerichte advertentie de woorden be vatte: „Uitstekend middel voor kale hoofden." Ernstig stonden de beide mannen te genover elkaar, ieder met het gehate blaadje in de hand't was een schoone aanblik. ,,'t Is goed, dat gij gekomen zijt, mijn heer Mandel," begon eindelijk de direc teur weder. „Gij hebt mij op het spoor gebracht, en thans gevoel ik, dat ik eene slang aan mijn boezem gekoesterd heb. Ik heb het niet aan den jongen man ver diend, neen, waarlijk niet! Mag het jeugdige moedwil geweest zijn, die hem er toe gebracht heeft, mij te honen bij u echter was eene vcrfoeielijke wraak zucht in 'tspel, en dat is zijn verderf. Mogen slechte daden ook in 't duister volbracht wordenéénmaal slaat het uur, dat de dader zijn rechtmatig vonnis krijgt.' „Zeer waar en schoon gezegd," ant woordde de heer Mandel op geroerden toon. „Ik zal cr zorg voor dragen, dat de schuldige zijn straf krijgt," sprak de di recteur. en na deze woorden namen de beide lotgenooten afscheid. Even hierna ontving Ruddecke de boodschap, om in het kantoor van zijn chef te verschijnen. „Wat of de heer Mandel met den directeur heeft te bespreken," had Rud decke gedacht, toen hij hem het kan toor passeeren zag. Wilde hij een aan klacht tegen hem indienen Doch hier voor bestond geen redentenzij hij Rud- decke's terechtwijzing van niet „zijn vriendje" te zijn, als eene doodelijke beleediging had opgevat. Doch dat zou al te bespottelijk zijn; neen, wellicht had de heer Mandel zich bezonnen, en aan Ella's bede gehoor gegeven, om bij zijn chef naar hem te informeeren. Ten slotte zou misschien de heer Polenz hem onder bedekte woorden met zijn engage ment komen feliciteeren. - Ruddecke's ontroering te schilderen, toen hij in plaats van een gelukwensch, eene donderende straf predikatie ontving zijn schrik te be schrijven, toen hij van zijne euveldaden hoorde daartoe gevoelt zich mijne pen niet in staat. Vergeefs betuigde hij zijne onschuld; de schijn was te zeer tegen hemen de directeur was ten stelligste overtuigd, dat hij zich in het karakter van den jongen man deerlijk vergist had, ter wijl ook de ondervinding leerde, dat gunstelingen de ondervonden weldaden met den zwartsten ondank beloonen. De laatste hoop op Ella's bezit aldus vervlogen zijne toekomstige loopbaan vernietigd dat was op eenmaal te veel Ruddecke was ten einde raad, en toen hij des avonds eene eenzame wan deling maakte, was een oogenblik de gedachte aan zelfmoord door zijn hoofd gevlogen, doch zijn verstand zegevierde en hij nam zich voor, zijn lot waardig te dragen. Den volgenden dag ging het voorge vallene als een loopend vuurtje van mond tot mond, ofschoon het moeielijk te zeggen viel, wie het openbaar gemaakt had. Natuurlijk volgde een uitgebreid ar tikel in de courant. Het luidde aldus: „Sedert jaar en dag ontvangen talrijke personen in de residentiezonder onder scheid des geslachts, anonieme brieven waarin op boosaardige wijze den spot gedreven wordt met den ontvanger of ontvangster. Dames met een slecht ge bit worden kunsttanden aangeraden, en dergelijke aardigheden meer. We zou den te veel ruimte van dit blad vergen indien we melding zouden maken van alle advertentiesdie op menigvul dige mensclielijke zwakheden en ij del- heden betrekicing hebben, en bij wier ont vangst een ieder zich onaangenaam aange daan gevoelt. Nadat men tallooze middelen in 't werk gesteld heeft, om den ano- niemen schrijver op te sporenis het ons eindelijk gelukt, 't Is een jonge man die een betrekking aan de bankvereeni- ging bekleedt, en zijne vreemde nei ging tot boosaardige streken onder een masker van kinderlijke onschuld zóó te verbergen weet, dat men hem voorden besten jongen ter wereld zoude houden. Raadselachtig echter is en blijft het, dat hij in zijnen begrensden werkkring zich zooveel informatien heeft weten te verschaffen. Onder al degenen, welke dit couran- tennieuws hadden gelezen, was er wel niemand zoo verbaasd als dokter Wilkens. Eerst deed het hem groot pleizier, de openbare meening te kennen, doch toen hij den naam van den ongelukkigen zon debok hoorde bracht hij de hand aan zijn voorhoofd en noemde zich zeiven een gek. Mocht ook Ruddecke zijn medemin naar zijntoch mocht hij hem gaarne lijden. 'tZou hem tot een knagend zelfverwijt zijn, indien Ruddecke door zijn toedoen zijne geheele carrière misgeloo- pen had. Wordt vervolgd,)

Volksblad | 1886 | | pagina 1