Dit blad verschijnt Lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES vóór Dinsdag- iDianstaanvragen v,-orden giplaatst legwi 5 cent en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel I 4. ROSS fiflfS ("Jroote Letter» en Afbeeld, naarplaatsmimte. Uitgever - Tlij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- r\L.i ienn ai zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- Oplaag loOÜ txemplaren. |maa] berekend, Uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van v ij f t i ff cents. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. WEDEREAS D. In de Vrijdagavond gebonden vergadering van het Haagsche Departement der Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, werden door den voorzitter, den Heer F. W. Conradaan drie leerlingen der 's-Gravenhaagsehe Ambachtschool, nl. H. Witmaar, C. Velthuizen en C. Schepp uitgereikt de premie nit het D. A. Thieme-fonds. Men weetdat dit fonds, gesticht ter eere van de nagedachtenis van den be kenden uitgever, is bestemd om jaarlijks aan den besten leerling van een bij loting aan te wijzen Ambacht of Industrieschool in Nederland eene aan moediging te vereeren in den vorm van eene gelde lijke premie. Dit jaar was de Haagsche Ambachts school de gelukkige, en werden door het bestuur van die nuttige instelling genoemde drie leerlingen aan gewezen die gezamenlijk met veel kunstvaardigheid een lezenaar hadden gemaaktwelke in een der kerk gebouwen is opgesteld en waarvan de photographieën ter vergadering aanwezig waren. Om werk te verschaffen een vraagstuk, dat bij ons ook weer aan de orde is heeft een weldadig landedelman, de heer Fleming, op een dorp in En geland getracht het spinnen weder in zwang te brengenom behoeftige vrouwen opweg te helpen iets te verdienen. Met twaalf spinnewielen en een tach tigjarig moedertje als onderwijzeres begonnenis zijne poging zoo goed geslaagd, dat het liandgespin te dier plaatse een belangrijke tak van werkzaamheid gewor den is, en vele vrouwen en meisjes 's weeks f3 af 4 verdienen. Papieren laarzen zjjn een der nieuwste uitvindin gen van de Anierikaansche nijverheid. Zij moeten goedkooper en duurzamer zijn dan het gewone lsderen schoeiselzij laten wat water-dichtheid betreft niets te wenschen over en kunnen zeer fraai gepoetst wor den. Daarbij hebben zij het voorrecht van zonder naden te zijn. Een middel ter genezing van wonden wordt in Zuid-Afrikaansehe bladen aan de band gedaandoor een opzichter te Kimberley. Hij raadt aaneen schop- vol brandende kool of houtskool te nemen, daarop wat gewone bruine suiker te strooienen het gewonde lichaamsdeel in den rook te honden. Hij verhaalt, dat hij eens toen zijne hand tusschen twee vrachtwagens gekneld, en zeer pijnlijk verwond was geraaktdit middel beproefde met uitmuntend ge volg. Nadat hij eenige minuten zijn hand in den rook had gehouden, hield de pijn op, en de wond is hui- gewoon snel genezen. UIT BEK TREE II DE, Een zeer eigenaardige karakterrol van den Rus- sischen tooneelspeler Yiandoff is die van „boeman" voor stoute kinderen. De Czar was de eerste, die hem daarvoor gebruikte. Toen 's Keizers jongste dochtertje eens „stout" was gewordenwerd de ac teur geroepenom in een schrikaanjagend costunm als „boeman" de kleine Prinses te komen dreigen dat hij haar mee zou nemenals zij weer ondeugend was. Viandoff voldeed zeer goed in die rol. De Cfea»'liet hem meermalenbij een vergrijp der kleine Groot vorstin halenen ook bij de andere leden der vor stelijke familie werd hij geroepen, voor zulke boe man-voorstellingen. De Cbineezen houden er van door allerlei derde monsters, angst en schrik te verspreiden. Zij denken daardoor zelfs ook Europeanen te kunnen bang maken. Zoo bevatte onlangs een bijlage van de Officieele Pekingsche courant een waarschuwing tegen een vreeselijk monsterDa-lac-mandat vreemdelin gen verslindt.. Er werden volgens dit bericht, dat door den Gouverneur onderteekend was, in den om trek van Shanghai 13 van zulke monsters ontdekt. FEUILLETON. 12) SMITS OF SMIT. Humoreske. Naar het Hoog duit sch door Aio ar, „Ja, wij zullen met elkaar sterven!" riep Willem, toen hij den brief had ge lezen. „Maar neen! dat zou laf zijn. Door een duel zal ik mijn beminde bezitten. Ik zal de verraderlijke vriend op het pi stool uitdagen, ik zal hem een kogel door het hart jagen „En het gerecht zal komen!'' vielMo- zes Levison hem in de rede, „en men zal u brengen in de gevangenis of wel gij zult vluchten, om te hebben gedu rende uw leven geen rustig oogenblik, want het bloed van uw vriend zal schreien ten hemel tegen u. Wanneer gij slechts wildet zoeken te hebben een weinig ver stand of wil ik zeggen geduld. Laat mijn heer Smit schrijven, wat hij wil; kunt gij toch bij uw vriend zijn, vroeger als de brief, om hem te zeggen hoe de za ken staan en aftesprekenwattedoen „Ik zou Louise alleen laten!" viel de jonge man in de rede. „Nooit! Wie zegt mij, dat ik Herman nog zal aantreffen? Oom behoeft slechts te telegrafeeren, dan is Louise in Her man's handen. Neen, mijnheer, ik wijk niet van mijn plaats en slechts over mijn lijk zal men haar bereiken." „Nu, goed," zeide Mozes, een weinig boos, maar toch dienstvaardig als altijd, „dan zal ik gaan, om te spreken met uw vriend. Zoodra wij aan land zijn, zal ik gaan om te reizen naar huis en het zal niet duren tweemaal vierentwintig uren, dat ik zal brengen het antwoord." Willem liet zich overreden. Hij schreef een troostvol briefje aan zijn beminde, smeekte haar te geloovendat hij ieder oogenblik bereid zou zijn om zijn bloed voor haar te vergieten eene verzeke ring, die, merkwaardig genoeg, voor verliefden bijzondere kracht en verkwik king aanbrengt nog een keer kon Sam als postillon d'amour fungeren; en toen liep „de Zaandam" de haven binnen. „Hoezee voor Nederland!" riep oom Frits, die op het dek stond en zwaaide met zijn hoed. De bleeke Louise aan zijne zijde, weende in stilte, hoe ge heel anders had zij zich die terugkeer voorgesteld, toen zij het schip aan de zijde van haar geliefde had betreden. Twee dagen waren verloopen. Oom Frits had in de stad logies genomen en was in het slechtste humeur. Zijn op passersambt verdroot hem, de roodge weende oogen v;m zijn lieveling ergerden hem en de echte Herman deed zijn plicht niet, want als hij den eersten sneltrein na ontvangst van den brief genomen had, moest hij reeds zijn aangekomen. Inplaats daarvan was de valsche neef niet weg te krijgen, evenals de spreeuw uit de kersenboomgaard. Louise kon den voet niet buiten de deur zettenof hij was in haar nabijheid. Hem uit het hotel te weren, kon hij niet, van loge ment te veranderen zou ook niet helpen want mijnheer Smits zou medegaan. „Als Herman nu maar kwam!'' her haalde hij onophoudelijk, terwijl hij na het ontbijt moedeloos in de kamer op en neer ging. „Dat moet hij zijn!" riep hij plotselingtoen hij een luide stem in den gang hoorde. Het volgende oogen blik werd er geklopt en op zijn „binnen" trad de echte Herman, de deur wijd open werpende, op den drempel. „Oombeste oude oomriep hij vroolijk, hoewel eenigszins gedwongen, en drukte mijnheer Frits in zijn armen en draaide zich met hem in de rondte, zoodat de glazen ruiten kletterden. Oom maakte zich uit de omarming los. „Wat zijn dat nu voor dwaasheden!" zeide hij hijgendemaar hij kon niet ernstig kwaad zijn. Dat was werkelijk zijn vleesch en bloed! Ziedeze nu eens Louise," ging hij voort, toen hij weer kon spreken, „echte Smit oogen, echt

Volksblad | 1886 | | pagina 1