No. 90. Woensdag 10 November 1886. 9® Jaargang. Dit blad verschijnt lederen "Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTJEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Diea^taan vragen wj*den geplaatst tegan 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Qroote Letters en Afbpeld. na ar plaatsruimte Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing d?r zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend mtgezoiidefjfl Dienstaanvragen Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. t: ii i: it i, a ,i' it. Het beeft ons leed gedaandat wij de Lezing van dhr. Heldfc niet kouden hooren, maar het deed ons genoegen te vernemendat die druk bezocht was, ook door onzen arbeidersstand. Is het eene bijzon derheid dat iemand uit dien stand in openbare ver gaderingen als een zoo degelijk spreker optreedt, bet is een gelukkig verschijnselwanneer die stand daar door toontdat het hem ernst isom zelve medete- werken, aan de verbetering van zijn socialen toe stand en dat wel op zoo beredeneerde en vreedzame wijze. Haar wij vernemen, beeft dhr. H. veel goeds en behartigingswaard gezegd en verdienen zijne wen ken eene ernstige overweging. Alleen gaan wij niet met hem mede in de onbepaalde aanprijzing van het algemeen stemrecht. Indien allen helden waren als Heldt, wij haddeu er niets tegen maar zoolang er nog zoovele zwakken en ongeoefenden zijndie te nauwernood weten, wat stemrecht iszouden wij met uitbreiding van dat recht bet wel stellen kunnen. De opwekking om deel te nemen aan het algemeen werkliedenverbond zal misschien wel ten gevolge hebben, dat eene afdeeling daarvan hier in het le ven geroepen wordt. Zonder aanzien des persoons handelende, heeft de Burgemeester van Hoofdplaatnaar Het Vad. meldt procesverbaal opgemaakt tegenhet gemeente bestuur wegens het bij den schouw niet in orde be vinden van de openbare voetpaden. Indien het nog noodig ware het rentenieren als eene goede zaak aan te beveleüdan zou men zich kunnen beroepen op den rentenier Marcus Jordan te Bieleleld, die den 30en October zijn 107en geboor tedag vierde. De oude heer is nog flink ter been. Op de kermis te Bergen op Zoom had de muziek den boventoon. Behalve andere instrumenten waren er maar 74 draaiorgels. Men deelt ons mede: Tengevolge van de groote belangstelling welke de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen nu reeds onder vindt in zijne aangekondigde uitgave van de Ge schriften over Sociale Vragen, verspreid wordende van wege de „Liberale Unie" zal daarvan nog dit jaar eene serie van zes nummers het licht zien. Vrij algemeen wordt geloofd, dat mistig weer zeer gunstig i3 voor de schelvisehvangst. De heer P. H. Witkamp zegt, dat dit een dwaling is. De oorzaak daarvan ligt, volgens hem, in het volgend historisch feit: Toen in 1572 graaf van Bossu met de Spaansehe vloot op de Zuiderzee lag en daardoor geen schip of scheepje van wal durfde stekenwas het een ware uitkomst als 't mistte. De vissehers waren dan de eersten, die er gebruik van maakten, om, gedekt door den mist, zoover mogelijk in zee te gaan visschen. Gelukte 't hun danmet een goede vangst terug te komendan was 't feest iu Amsterdam. Van daar nu nog bij mistig weder telkens de uitroep: „goed schel visch weer". 8) FEUILLETON. SMITS OF SMIT. Humoreske. Naar het Hoogduilsch door Aw a r. De gedachte troostte hem een wei nig dat Herman voor eenigen tijddoor een zekere zwartoogige Thérèse geboeid was, maar ach! hoe menig meisje had reeds beproefd den vlinder te vatten, had geloofd hem te houden, maar hem te spoedig in vroolijke lichtzinnigheid een ander zien omfladderen. Zoo was het ook hier met deze. Slechts Louise zou in staat zijnom hem vasttehouden, zij, wie niemand weerstand kon bieden. Steeds moedeloozer werd het hart, steeds eigenzinniger het geweten, en slechts, toen Willem Smits de belofte had afge legd om aan diens raadgevingen gevolg te geven, kon hij gerust het hoofd op liet kussen leggenom de rust te vinden, die hij zoozeer behoefde. Het geweten verlangde in de eerste plaats, dat aan Herman Smit de staat van zaken werd uiteengezet en zoodra Willem den volgenden morgen zijn ont bijt genuttigd had, ging hij aan 'twerk. Vijf, zes brieven schreef hij hij, die anders zoo vlug zij£ meening op het pa pier wist te zetten eer het opstel hem voldeed; en nauwelijks was de brief ver zegeld en weggezonden, toen een rijtuig voor de deur stilhield, waaruit oom, de blonde Louisede Groningsche schoon zuster en haar gemaal en een in 't zwart geklcede heer met een advokatengezicht achtereenvolgens uitstegen. Willem zag eigenlijk slechts haar, die hem heden nog veel schooner toescheen dan gisteren nog veel schooner dan bij hun eerste ontmoeting onbeschrijfe lijk schoon! Als in een droom volgde hij de uit- noodiging van oom Frits, die het ge zelschap verzocht in het spreekvertrek te gaan zitten om de groote tafel; hij hoorde als in een droom, dat de man van de wet een lange lijst van aandeelen in stoombootondernemingen, kolenmij nen papierfabrieken enz. voorlas; hij hoorde, dat mijnheer Frits Smit besloten ten had deze kapitalen als een schenking met de levende hand aan zijn neef Her man Smit en zijne nicht Louise overte- dragen onder de eenige voorwaardedat deze beide met elkaar zouden huwen. Hij stamelde ook, toen hem de van vreugde weenende schoonmoeder toe- duwde om te bedanken, eenige onver staanbare woorden; hij zag, dat Louise de armen om den hals van haar oom sloeg, maar begreep eerst goed, wat dit alles moest beteekenen, toen deze zeide „Genoeg, kinderen, genoeg! Gij moet mij nu echter ook een pleizier doen, namelijk allen omslag vermijden en morgen aan den dag trouwen. Nu, ben ik een goede oom? Herman, jongen, verheug je dan toch, voor den drommel? Hebt ge mij niet verstaan? Trouwen moet gij morgen reeds!'' „Maar beste oom!" riep de jonge man, nog altijd onder den indruk van zijn ter nauwernood gerustgesteld geweten. „Maar waarde zwager!" viel de schoon zuster in en haar man herhaalde pianis simo den uitroep van zijn echtgenoot. En zelfs de blozende Louise fluisterde: „Maar lieve oom Deze vierstemmige oppositie, diende echter slechts om den ouden heer in zijn besluit te versterken. Wat scheelde hem de gewoontewaarop zich de schoon zuster beriep! Waren de kinderen, zooals het be hoorde voor de wet en kerk gehuwd, dan zou er geen haan naar kraaien, of de voorbereidingsmaatregelen lang of kort geduurd hadden. En de uitzetvoor de moeder van het grootste belang, was voor hem geheel en al bijzaak. Wat zij noodig hadden, konden de jongelui koopen, als zij in hun Vader land waren aangekomen. Het bruids kleed?—Oom geloofde niet dat van fat soen en kleur daarvan geluk of ongeluk in het huwelijksleven afhingen. Naar zijne meening kon Lonise, zooals zij daar ging, best voor het altaar heden. Het meest echter stoof de oude heer op bij de verzekering van zijn schoonzuster, dat het gevoelen, van het bruidspaar strijdig was met zijn haast. „Onzin! neem mij niet kwalijk!" riep hij uit. „Dat Louise weekhartig is kan ik toegeven; maar 'als Herman met de hand op het hart gelegd, niet verklaart liever nog vandaag dan morgen te willen trouwen, dan kan zijn zoogenaamde lief de voor mijn part gestolen worden en het meisje zal weldoenals zij hem laat loopen". En de jonge man legde de hand op het hart en gaf de gewenschte verkla ring. Moed en vertrouwen blonken in zijn oogen, hij was veranderd als een blad.Terwijl oom met zijn schoon zuster sprak, was er namelijk voor hem een oogenblik gelegenheid geweest om de beminde te vragen: „Louise! zoudt gij mij beminnen kunnen, als ik geen Smit was, als ik b. v. Smits heette?" waarop zij, niet zoo plechtig, als hij dat wel gewenscht had, maar toch met over tuiging gezegd had: „U heb ik lief de naam is mij onverschillig." Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1886 | | pagina 1