No. 86. Woensdag 27 October 1886. 9e Jaargang. Dit blad ver»chijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per hal/jaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. üienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel fJroote Letters en Afbeeld. naarplaatsrui*te. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende ^Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND, 't Is bekend, dat onze landbouwers, enkelen uit gezonderd niet bijzonder met landbouwscholen op hebben. Zjj meenen wjjs genoeg te zijn door de les sen van vader en grootvader en hebben geen begrip dat ook de landbouw rust op eenen wetenscbappe- ljjken groud, dat er nog veel te leeren is, wat op de hoeve niet geleerd worden ban en toch in het voordeel van landbouw en landbouwers is. Dat men er echter niet overal zoo over denkt en de land bouwscholen door velen op prjjs gesteld worden ban alweder bljjken uit het onderstaande bericht: „Vanwege deFriesche Maatsehappjj van Landbouw op te richten zuivelschool is reeds aan jaarljjbsche bjjdragen (gedurende 5 jaren) iugeschreven voor f 1005 en in eens voor f925.50. Ónder de toegezegde bij dragen komen voor: de gem. Leeuwarden voor flOO; gem. Bolsward voor f 500, Vereeuiging ter bev. van Nijverheid aldaar f150, Dr Popta, Gasthuis te Mar- sumflOO. St. Antony Gasthuis te Leeuwarden f 50 Kerk. Herv. gemeente te Rauwerd f50, enz." 't Is ook een gelukkig verschijnseldat de steden die door den handel in landbouwproducten bevoor deeld worden dat vooral de zoogenaamde landsteden haren steun niet onthouden tot oprichting en in standhouding van landbouwscholen. Dwaas toch is het bewerendat alleen de landman bij voordeeligen en vooral bjj degeljjken landbouw belang zou bebbeu. Wij achten bet integendeel een algemeen belang, dat een zoo belangrijke tak van volkswelvaren op aller lei wijze door allen worde gesteund. De aardappeloogst is in Friesland afgelnopen. De opbrengst is middelmatig en verschilt zeer veel bij die van het voorgaande jaar; in vele gevallen be draagt ze bet 1/3 deel. Van alle soorten hebben de jammen het beste beschot en munten in kwaliteit boven alle andere soorten uit. De verbouwers wen- sehen voor deze soort dan ook een hoogen prjjs te maken, of ze worden tot bet volgende voorjaar in gekuild. Onlangs werd melding gemaakt, dat A. M. A., huisvrouw van D. d. L., uit Alfenop de weekmarkt te Tiel boter bad verkocht voor zuivere roomboter, en dat daarna bjj een op verzoek der politie gehou den scheikundig onderzoek aan het licht werd ge bracht, dat de hoeveelheid ook bestond nit aardap- pelenstroop en vreemde vettenzoodat genoemde vrouw den kooper in den aard der koopwaar had bedrogen. Donderdag is de verkoopster deswege door de ar- rondissements-rechtbank te Tiel veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Terwijl de varkensziekte in Friesland als geweken kan beschouwd worden, bljjft nog steeds de kalver- ziekte aldaar lieerseben. Door sommige veehouders is thans ook bjj de schapen een vreemd ziektever schijnsel waargenomen. De beesten worden mager en teren geheel uit, zonder dat men nog de oorzaak daarvan heeft kunnen opsporen. Twee huisgezinnen bij Gorredijk (Fr.) die aan gods dienstwaanzin Ijjden en in letterlijken zin meenden, 4) FEUILLETON. SMITS OF SMIT. Humoreske. Naar het Hoog duitsch door Aio ar. Eindelijk hield het rijtuig stil voor no. 23. Woonde de oom in dit prachtig huis? Of was het de woning van den advokaat? Herman Smit, alias Willem Smits schelde; een mulattin opende; hij gaf haar zijn naamkaartje, d. w. z. het kaartje van zijn vriendwant spreken kon hij niet en be vond zich eenige oogenblikken later op den drempel van het spreekvertrek in de armen van een grooten, breedgeschou- derden heer, met grijs, borstelig haar en vroolijke heldere oogen. Het eerste wat de heer zeide, was: „reeds aangekomenoude jongen Daar aan herken ik mijn vleesch en bloed! Zonder bedenken er maar flink oplos slechts op die manier kan men het in 't leven tot iets brengenMaar wees dan toch blijvoor den duivel! Ben je stom?" ging hij voort, terwijl hij zijn vleesch en bloed geheel in de kamer trokdat met zijn schel gekleurde tapijten en behang sel, met zijn meubelen en gouden ver sieringen er geheel Amerikaansch uitzag. „Ik vraag vergeving slechts de ver rassing u zoo wel te zienbegon Wil lem Smits met een buiging, zoodra hij zich uit de armen van den ouden heer bevrijd had; maar deze liet hem niet uitspreken. „U! Is de jongen gek? Sedert wan neer wordt je oom Frits met U aange sproken?" riep hij uit. „Als dat een van je nieuwmodische zotheden is, laat het je dan gezegd zijn, dat ik er niet van houd. Wij zijn hier in het land der vrijheid, waar ieder vogeltje zingt, zooals het gebekt is. De echte Herman Smit zou nu zeker geantwoord hebbendat er monden zijn die beter het woord „u" kunnen uitspreken dan „je" de valsche bracht slechts een paar verontschuldigingen uit, die de oom ongeduldig afbrak. Al goed, al goed, mijn jongen!" riep hij uitplaatste zijn zoogenaamden neef in een schom melstoel en nam zelf tegenover hem plaats. Willem Smits vond, dat deze, wat zijn uiterlijk en manieren betrof, sprekend op zijn neef geleek, maar hij had den tijd niet om zijn opmerkingen voort te zetten, want de oude heer sprak leven dig verder: „Wij hebben elkaar in lan gen tijd niet gezienzoodat wij eerst weer wat met mekaar bekend moeten wor den; ik geloof echter, dat wij daarmede wel spoedig gereed zullen komenhet is ook niet moeilijkals men maar eerlijk te werk gaat." Eerlijk! Het bloed steeg den armen Willem naar het hoofd bij dit woord, dat hem anders zoo weldadig in de oor- en klonk. Mijnheer Frits Smit sloeg er geen acht op. „Ik zal daarom ook maar dadelijk met de waarheid beginnen", ging hij voort. „Ik heb je geschreven, dat je moest komen om te halen, wat ik verdiend heb. Het was mij daarbij volkomen ernst, maar andere gebeurtenissen zijn voorge vallen, die den stand van zaken ver anderd hebben. Dat is het, wat ik jè in de eerste plaats moet meedeelen. Daar ik het niet kon voorzienverwacht ik, dat ge die teleurstelling zonder mor ren zult opnemen „Hij verontschuldigt zich, geloof ik, dat hij niet.gestorven is," dacht Willem bij zichzelf en zeide toen met een bewogen stem: „Ik hoop, dat u dat ge overtuigd zijt, hoezeer ik mij verheug" „Gij weet het dus reeds en verheug er je over!" viel oom Frits den jongen man in de rede. „Het is toch een prachtige zaak die familieverkleefd heid en het doet mij goed te zien, dat die bij jou, evenals bij alle Smits in het bloed zit. Het is mij echter, ook ter- wille van jou, aangenaam, daar wij nu alles spoedig in orde kunnen brengen. De kleine Louise zal je wel bevallen mij tenminste heeft ze geheel en al be- tooverd en zoo zult ge wel niets tegen mijn wensch hebben intebrengen." „Haha, de oude knaap wil gaan trou wen arme Herman, de erfenis is weg!" dacht Willemmaar in weerwil van het ongeluk, dat zijn vriend trof, werd het hem wel te moede. Nu had hij hier niets meer te doen en kon hij terugkeeren naar het dierbare land, waar zij woonde. Vroolijk antwoordde hij dus: „Iets ertegen inbrengen Niet het minsteIntegenoeel, het zal mij genoegen doen, uwe bruid of vrouw te leeren kennen." Oom's oogen werden nog grooter dan zij reeds waren. Hij sloeg de handen sa men, wierp zich achterover in zijn stoel en brak in een luid gelach uit. „Mijn bruid! Ik trouwen! Ben je dol!" riep hij, telkens in lachen los barstende: „Wie dan toch, in godsnaam? Toch niet Louise, die Spring-in-'t-veld Neen, mijn jongen, dat zullen wij aan anderen overlaten ik weet ook wel aanwien?" en weer begon hij te lachen, dat zijn zwaar lichaam schudde. Willem Smits schoof onrustig heen en weer. Een bang voorgevoel maakte zich van hem meester hij had echter den tijd niet om er over natedenken, want de bruine Sally verscheenom voor het ont bijt te waarschuwen. (Wordtvervolgd.)

Volksblad | 1886 | | pagina 1