Ho. 80. Woensdag 6 October 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en ADVERTENTIEN voor Dinsdag- n l ir- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den De prijs per halfjaar fO.oO, franco per po«t f 0,90, „itrrpTPrJ A BOSS waarover per halfjaarlijksche kwitantie Uil»ever txOes. wordt beschikt. I /Ili icr\n c li Afzonderlijke nommerszijn a l cent verkrijgbaar. I Upmg lÖUU tXemplQreYl. Oienataanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Qroote Letter» en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents, NEDERLAND. Dezer dagen meldde de Middelburgscke courant, dat daar eene openbare les gehouden was met de leerlingen van de kinderzangsehool. Tevens lazen wij daarindat die school goed bezocht wordtdat zich weder nieuwe leerlingen hadden aangemeld en er dus alle verwachting isdat de school voortdurend be antwoorden zal aan haar tweeledig doelde jeugdi ge stemmen te oefenenals de jeugd aangenaam bezig gehouden wordt, en zoodoende eene voorbe reiding te openeu voor de later te bezoeken zang scholen. Wij achten dit iets zeer begeerlijks en in het belang van de jeugddie in de scholen wel zingt maar niet als in de zangschool grondig in de kunst kan onderwezen worden. Waarom kan zulks ook niet onder ons plaats hebben? De kosten zijn niet zoo groot en de vrucht zou velen ten goede komen. Zoovele jeugdige stemmen wordeu nu reeds vroeg bedorven bij gebrek aan leiding, en anderen moeten later nog beginnen met de oefeningendie hen bij eerder begin spoediger op de hoogte zou gebracht hebben, om aan meer ernstige zangstudie deel te ne men. Bij ons zijn zangvereenigingen onder alle standen, van menscken van allerlei richting, 't is of allen, zonder onderscheid, de waarde van goed ge zang erkennen. Waarom dan niet eene poging ge daan om ook hier eene gelegenheid tot opleiding te openen, die de kinderen op geschikten tijd en plaats nuttig zou bezighouden? Of zouden wij hier ook stuiten op eene vreemdsoortige onverschilligheid even als bij Floralia Schier ieder inwoner toont liefheb berij voor bloemenelk venster is er, om zoo te zeg gen mede versierden als men de bloemenkweeke- rijde blijkbare liefhebberij wil bevorderendan roept men allen op en er komt niemand. Bij de behandeling van bedelarijzaken staan de 52) BEHOUDEN. Naar het Engelschvan Hugh Conway. „Dus deed zij het toch niet?" vroeg mevrouw Wilson woest. Eerst hield ik mij verwonderd en wilde vragen wat zij bedoeldemaar ik begreep dat dit verloren moeite zou zijn. „Zij deed het niet," antwoordde ik kortaf. „Dwazedie ik was!" riep zij uit, dwaze, dat ik aan eene opwelling gehoor gaf. Waarom vertelde ik liet haar. Ik bezweer het u, dr. North, ik zou het haar nooit gezegd hebben, zoo ik niet stellig over tuigd was, dat zij het wel deed. Zij zou ten grave zijn gedaald, gebukt onder de schande, evenals ik." Zij zag mij met een duivelschen blik aan, „Bedenk," sprak ik ernstig, ,dat Lady Ferrand nu mijne ecktgenoote is. Ik wil nietdat haar naam in één adem met den uwe genoemd wordt." Zij lachte honend. „Uwe echtgeuoote! Zij heeft hare eerste liefde vergeten. Waarom zweeg ik niet? Ik wensckte, dat mijne hand verlamd ware, vóór ik dien brief schreef. Weet gij, waarom ik dit deed?" „Neen, en ik wil het niet weten." „Ik schreef dien uit wraakzucht. Zij had dien man naar verdienste gestraft, zooals ik hem had moeten straffen, maar ik haatte haar toch, want ik bemiu- reektbanken, wegens de nieuwe bepaling van het Strafwetboektelkens voor de vraag of de beklaagde tot werken in staat is. Van de beantwoording van die vraag hangt af, of er opzending naar eene Rijks werkinrichting zal worden gelast. Zoo stond voor de Haagsche Rechtbank een stok oude man te rechtdie eerst onlangs uit de kolonie was ontslagenen die wederom op de openbare straat gebedeld had. De man verklaarde naar waarheid, drie operatiën te hebben ondergaanwaardoor 't hem on mogelijk was eenig werk te verrichten. Toch was zijn verlangen wederom in een bedelaarsgestielit of werk huis te worden opgenomendewijl hij na het uitein de der hem op te leggen hechtenis geen uitweg wist. Bij verplegiugs-, liefdadigheids- of oude mannenge- stichten had hij zich telkens te vergeefs om opname aangemeld. De rechtbank verklaarde zichna onderzoek in raadkamer, niet overtuigd, dat de grijsaard in staat was te werken, en veroordeelde hem alleen tot hechtenis zonder opzending. De Hertog van Saksen-Altenburg heeft een nieuwe orde ingesteld, welke uitsluitend zal verleend worden aan knechts en meiden, die gedurende dertig jaren in dezelfde familie gediend hebben. De orde zal be staan uit een zilveren kruis, aan de horst gehecht met een rood-wit-groen lint. In Prnisen bestaat reeds zulk een orde, maar zij wordt slechts verleend aan vrouwelijke dienstboden en na veertig jaren dienst. Te Deventer wordt door verscheiden slagers puik rundvleesch verkocht zonder beenvoor 35 cents en met been voor 30 cents per half kilo. Op elke 225 zielen, zoo wordt berekend, houdt Amsterdam er één herberg of koffiehuis op na. Niet zeer huiselijk. Dat 't nog erger kan bewijst Brussel, waar men er een op 50 inwoners vindt. de hem nog altijd. Toen dacht ikdat het zoo heer lijk voor haar zon zijn om te wetendat zij haren echtgenoot vermoord hadterwijl gijhaar minnaar ik wist dat gij haar minnaar waart wist dat ik haar elk oogenhlik aan het gerecht kon overleveren. Ik was dwaas! Waarom bekende die man zijne schuld? Toen ik uwe vrouw in de gerechtzaal zag opstaan, lachte ik. Ik wist wat er komen zou. Nu heb ik haar goed in plaats van kwaad gedaan." „Dat hebt gijsprak ik kortaf, mij omkeerende. Dankbaar was ik, dat de hoosaardigheid dezer vrouw op geenerlei wijze Philippa meer kwaad kon berokkenen. Na een eind weegs voortgegaan te zijnzag ik om. Mevr. Wilson stond mij nog na te starenzij geleek een zwarte vlek in dit schoone landschap. Ik spoedde mij voorttotdat eene bocht in den weg mij aan haar oog onttrok. Ik spoedde mij voort! naar Philippa en naar mijn geluk. HOOFDSTUK XVII. EEN BEWOLKTE IIBMEL. Hoewel wij nu Engeland in een geheel ander dag licht beschonwden, dan toen wij het ongeveer acht maanden geleden verlieten, wilden wij toch gaarne zoo spoedig mogelijk naar Sevilla terugkeerenal was het alleen om mijne goede moeder gerust te stellen. Uit een brief van de arme vrouw bleek duidelijk dat zij maar niet begrijpen kon, om welke gewich tige redenen wij haar zoo zonder eenige plichtple-

Volksblad | 1886 | | pagina 1