Woensdag 22 September 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON. BEHOUDEN. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn k 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 aar te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieustaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiëu tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, nitgezonderd Dienstaan vragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. S R I» E K 1, 1 S Tot de niet altijd genoeg gewaardeerde voorrech ten waarin onze minder gegoede bevolking in den winter deeltbehoort ookzich een niet onbeduidend weekgeld te kunnen verschaffen met het erwtenlezen. De bezigheiddie zeker weinig krachtsinspanning vordert, moge in veler oog eene minder gewenschte zÜni bij gebrek aan ander werk of voor hen, die toch geen ander werk verrichten kunnen, leveren de erwten eene zeer gewenschte bate. Men zou ver baasd staan als men vernam tot welk cijfer het daar voor uitbetaalde loon in den vorigen winter klom en zeker is er reden, om voor onze armen, ook bij het weder naderen van den winter, ons te verblijden, dat zij weder wat zullen kunnen verdienen in hunne woningen. Als het dan ook maar op prijs gesteld wordt en alle kwade praktijken verre blijven. Wij zeggen datomdat ons bekend isdat een enkele der erwtenlezers vergatdat die erwten zijn eigendom niet waren en er ten zijnen bate over beschikte. Dit zon aanleiding kunnen geven, dat de goeden met de kwaden moesten lijden. .Gelukkig is bet een op zich zelf staand voorbeeld, dat door velen van tegenover- gestelden aard wordt opgewogen. Maar nu en weder naar deze bron van inkomst verlangend wordt uit gezien, meeuen wij er nog wel eens op te mogen wijzen, dat nog altijd het oude spreekwoord geldt: „Eerlijk duurt bet langst." Te Zieriksee was verleden week de maljenier en winkelier in jachtbehoefteu A. Timmermanin zijn winkel op den Dam, bezig met bet maken van ge weerpatronen. Waarschijnlijk door sterke wrijving bij het aanstampen ontplofte eene boeveelheid kruit, en met een bevigen slag sprongen al de glasruiten in zijn winkel aan stukken. Gelukkig werden geene voor bijgangers gekwetst, alleen kreeg een agent van po litie eene kleine schram in het gezicht. 48) Naar het Engelschvan Hugh Conway. „Zoadt gij ging Philippa voort niet naar hem. toe kunnen gaantot hem sprekenof hem op de eene of andere wijze eene boodschap zenden Hem zeggen dat hij niet zoo moedeloos moet zijn dat hij nog op 't uiterste oogenblik gered zal wordendat de ware moordenaar zich bekend zal makendat bij vrijgesproken zal worden. Bazile, ik bid u, doe dit." „Ik kaa niet, ik mag niet, het zou ons in bet ver derf storten. Stillievelingwees kalm en luister." De akte van beschuldiging is voorgelezen. De grif fier wendt zich tot don gevangene: „Zijt gij schuldig of onschuldig?" vraagt hij met duidelijke stem. Hoewel iedereen in de zaBl bet antwoord voorzien kanheersckt er eene diepe stiltemen kan eene speld hooren vallen. Iedereen schijnt bet antwoord van den gevangene te willen hooren. Zelfs ik bnig mij voorover en tracht zijne ontkenning op te vangen. Er volgt eene langedoodelijke stilte. Mogelijk be grijpt de gevangene niet, dat bij antwoorden moet? Mogelijk lieaft bij geen kracht meer om te spreken? Ik zie dat een der politie-ageuten hom op don sckou- De winkelier zelf is, hoewel niet gevaarlijk, aan hoofd en banden gewond. Gelukkigdat de verdere voorraad kruit in den winkel goed afgesloten was, waardoor grooter onheilen voorkomen werden. De berichtgever in eene onzer couranten teekent hierbij aan „Bij eene dergelijke ontploffing, dertig jaar gele den zijn menschen omgekomen." Hij behoort zeker niet tot bendie in de dagbla den het liefst de ongelukken opzoeken. De commissie van werkverschaffing te Leeuwarden heeft bet plan opgevat artikelen te laten maken, welke tot dusver uit het buitenland worden inge voerd. Daarvoor is evenwel geld noodig en eene werkplaats. De commissie heeft dit plan in een adres aan den Gemeenteraad medegedeeld, met verzoek haar daarvoor eene som uit de gemeentekas toe te staan en eene plek grouds voor een werkplaatsof wel lokalen van de gemeente daarvoor beschikbaar te stellen. De Raad heeft dit adres in handen gesteld van B. en W. tot het geven van advies. De vliegerwedstrijd te Bergen-op-Zoomwelke op 31 Aug. wegens windstilte niet kon doorgaan, is Donderdag met flink weder gehouden op bet schiet- terrein nabij de stad. Er waren 237 vliegers. Veertig prijzen werden uitgedeeld. van de vroe- Te Hillegom zijn Donderdag, inp gere kermisvermakelijkheden, volksfeesten gehouden onder begunstiging van heerlijk weder. Alles liep goed van stapel en oud en jong vermaakten zich. De gezamenlijke beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland hebben alle landbouwers, met wie zij overeenkomsten hebben geslotenbij circulaire aan de bepalingen der contracten omtrent het afleveren herinnerd. In dat schrijven deelen zij mede, dat zij der tikt eu hem iets influistert. Toch heerscht er steeds stilte. Eensklaps wordt die verbroken doch niet door den gevangene. Philippa uit een onderdrukten kreetnaar ik hoop alleen voor mij hoorbaar. „Ik kan het niet langer uithouden," fluistert zij; zij rukt hare band los. Zij slaat den dikken zwarten sluier op en staat rechtop midden in de zaal. Ik werp een blik op hare bleeke maar vastberaden trekkenik bnig mijn gezicht voor over in de handen en wensch, dat op dit oogenblik de dood ons beide treffe. Alles is voorbijik ben overwonnen. Zelfs met de handen voor het gelaat, zie ik elk gezicht in die volle zaal zich wenden naar die rijzige, vorstelijke gestalte, in het donkere gewaad, die zich daar in die bonte menigte verheft. Nu hoor ik hare lieve stem duidelijk en helder boven alles nit: „Mijnheer de voorzitter," hoor ik haar zeggen. Ik hef het hoofd op bij die woorden. Advokaten, juryleden, publiek alles wendt den blik naar haar. Zelfs de ge vangene keert zich om en ziet haar strak aan. Zij komt niet verder dan dez» drie woorden. „Stilte in de zaal! Stilte in de zaal!" wordt zóó gestreng geboden, dat zij bijna hare tegenwoordig heid van geest verliest; zij aarzelt, stamelt en ziet hulpeloos rond. Ik maak van dat oogenblik gebruik. Ik dwiDg haar met geweld weer te gaan zitten. Ik

Volksblad | 1886 | | pagina 1