No. 74. Woensdag 15 September 1886. 9e Jaargang. Hit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prij's per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. r in— Dtenstaanvragen worden geplaatst tegen h cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Qroote Letters en Afbeeld, naarplaataruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND Na gehouden examen zijn tot de B. A. School al hier toegelaten: J. Hoogesteger, A. Rogge, B. Fabe- rij De Jonge, J. De Bakker, L. Oele. Door de heeren J. van der Sluyste Kralingen G. Schipper en E. Müllerte Ierseke, en T. Aukes en G. H. Kakebeeke, te Goes, is een zeilwedstrijd op de Schelde voorbereidwelke gehoudeu zal wor den met vaartuigen bij de oesterteelt in gebruik, doch waarbij ook tjalken en kleinere vaartuigen zul len toegelaten worden, die evenwel (met uitzondering der jachten) allen te Ierseke moeten thuis behooren. Dit is de eerste maal dat zulk een wedstrijd aldaar plaats heeft. De bovengenoemde regelings-commissie, waarvan ook nog vier heeren lid zijnzal al het mogelijke doen om het feest op te luisteren. Ruime geldelijke bijdragen stellen haar daartoe in staat. De wedstrijd zal plaats hebben op Maandag 4 Oct., tevens de 2e kermisdag te Ierseke. In de vergadering van Christelijke onderwijzers, welke Zaterdag te Leeuwarden is gehouden, heeft de Heer W. C. van Munster, hoofd der Chr. Nat. School aldaaren aan het hoofd staande vau eene normaal klasse tot opleiding van onderwijzers aan zijne colle ga's medegedeelddat hij de vier laatste keeren ge trouw de aktenexamens te Leeuwarden heeft bijge woond en dat hij daarbij de ondervinding heeft op gedaan dat die examens met de grootste onpartijdig heid worden afgenomen. Hij waarschuwde alzoo de aanwezigen geen geloof te slaan aan de geruchten welke ten nadeele van de examinatoren worden uit gestrooid ten opzichte van hunne onpartijdigheid. 46) FEUILLETON. BEHOUDEN. Naar het Engelschvan Hugh Conway. Zie de klok onder de galerij wijst op half tien. Langzamerhand begint er beweging in de leege zaal te komen. Agenten en beambten loopen been en weer de een maakt papieren gereedeen ander vult de inktkokers, en legt veeren pennen gereed voor de advocaten en rechtsgeleerden, die weldra al deze ledige plaatsen zullen vullen. Iemand plaatst, met wat mij een bitteren spot toeschijnt, een prachtigen ruiker aan weerszijden van den ledigen zetel van den rechter. Wat hebben bloemen te maken met zulk een somber tooneel Bloemennog wel fraai genoeg om mij onze heerlijke woning te Sevilla voor den geest te roepen, die wij wellicht nimmer terug zul len zieu. Bloemenop deze plaats der smarte Liever moest men elke bankelkeu balk met rouw floers omhangen. Nu worden de denren aan beide zijden der zaal geopend en zij blijven open. Ik boor het gedruisch vau voetstappen. Eene groote inenschenmassa stroomt binnen en begeeft zich naar de voor het publiek be stemde plaatsen zoo snelin zoo grooten getale ko men zij binnen, dat binnen tien minuten de gebeele ruimte stikvol is. Pbilippa en ik worden dichter en dichter naar elkaar gedrongen, geen plekje der bank Reeds meldden de dagbladen, dat in Juli 1887 een Zendingsfeest zal gehouden worden aan de Grebbe. Men heeft dus tien maanden tijd om zijn reiscostuum klaar te maken, 't Verwondert ons intusscheu, dat de Zendingsfeest-liefhebbers zoo stout spreken. Voor het meerendeel worden zij gerekend tot ben te behooren, die zich van de hoogste macht diep afhankelijk ge voelen maar de bepaling van bet ZendiDgsfeest schij nen zij maar op zich te nemen. Uit 's-Gravenhage wordt ons gemeld dat aan F. Domela Nienwenbuis een besluit van den Koning van België is beteekendinhoudendedat wanneer hij in België komt, hij gevangenisstraf en daarna uitzetting zal beloopen. Bij het geloof, dat de wereld nog pas 6000 jaren bestaat, vergist men zich minstens 2-34,000 jaren, volgens de geleerden van de British Association. Die heeren nl. hebben in holen van Wales de bewijzen ontdekt, dat er vóór 240,000 jaren reeds mensehen op onze aarde wareu, ontwikkeld genoeg om steenen gereedschappen te vervaardigen. Een Engelscbe maatschappij, zich noemende „The London and County Drug Company", adverteert een nieuw on onfeilbaar middel ter voorkoming van sla- pelooze nachten. Dit middel zou bestaan noch in opi aten noch in stimulanten, maar in een hoofdkussen gevuld met hop. Deze kussens worden door de maat schappij geleverd tegen f 4.50 tot 6.30. UIT DEN VREEMDE. In bet Walserdal (Vorarlberg)is dezer dagen een 4jarig meisje door een gier geroofd. Het kind zat blijft onbezet. De zaal is eivol en wel met welge stelde, deftige menschen, die naar ik vernam, van den sheriff toegang hadden verkregen. Maar hoe ach tenswaardig zij ook schijnen, elke man, elke vrouw, dringt vooruit en tracht de beste plaats te bekomen. En waarom? Om te zien en te booren, hoe een arme drommel veroordeeld wordt. In mijne bittere stemming wend ik mij met weerzin af van deze, alleen door nieuwsgierigheid gedreven menigte. Mijn afkeer neemt toeals ik bedenkdat hunne ziekelijke be geerte naar aandoeningenbevredigd zal worden op eene wijze, die zij zeker niet verwachten, en ik sid der en bal de vuist, als ik mij bet oogenblik voor stel waarop Pbilippa aan baar onherroepelijk besluit gevolg gevendeop zal staanom te trachten te be wijzen dat zijen niet de veroordeeldede ware schuldige is. Wat ik ook doe om deze gedachte uit mijn geest te bannendoor mij op te dringendat bet gerecht niet falen kandat de man vrijgesproken zal worden, toch bekruipt mij telkens en telkens weer die angst, en ik haat elk gezicht indiemenigte.dat mogelijk weldra met blikken van verbazing en nieuws gierigheid haar zal aangapendie ik boven alles lief hebt Als in een nevel gehuldzie ik hier en daar een bekend gezicht. Eenige heeren komen binnen en zet ten zich op de plaatsen, gewoonlijk voor den raad bestemd. Eenigen daarvan ken ik. Het zijn grond bezitters uit de omstreken van Roding, die nu ge roepen zijn de Jury uit te maken.

Volksblad | 1886 | | pagina 1