Mo. 70. Woensdag 1 September 1886. 9C Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A, ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienataanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van v ij f t i ft' cents. NEDERLAND. Belanghebbenden vinden in de St.-Ct. No. 198 bijzonderheden over de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman ter koopvaardij, tot het afnemen, waarvan de Rijkscommissie, onder voorzit ting van den heer J. H. P. E. Kniphorst, aanvangende 14 Sept., te 91/, uur, zitting zal bonden te Rot terdam. Te Oosterbeek had dezer dagen een zeldzaam voor val plaats. Zekere H. bad eene woning, waarvan de grond behoorde aan de Herv. Kerkvoogdij. De huurjaren van den grond waren om, en II. werd aangezegd om in te huren of te vertrekken. Hij was hiertoe niet te bewegenzoodat hem nogmaals werd aangezegd binnen drie dagen te vertrekken en alles mede te nemen. Ook dat gebeurde niet. Terwijl H. zich 's morgens naar zijn werk begaf, werd in zijne afwezigheid de inboedel op straat ge zet, bet huis tot den groml toe afgebroken, zelfs de boomen en heggen werden afgezaagd en opgeruimd. Toen hij 's middags te buis kwamwezen slechts de fondamenten de plek aanwaar zijn huis eenmaal had gestaan. Een soldaat van het le reg. inf. te Groningendie een korporaal, welke hem gelastte zijn geweer te poetsenhad uitgescholden en met een schoen gewor pen zonder hem evenwel te rakenis door den krijgs raad te Leeuwarden veroordeeld tot 2 jaren eorr. gevangenisstraf. Zeker geen te lichte straf. UIT DEN VREEMD E. Te Kilsythin Schotlandheeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een aardbeving plaats gehad. De schok was zoo hevig, dat men eerst aan een mijn- ontploffiug dacht. Êen dame werd door den schok van den grond gelicht. De aardbeving heeft aanmer kelijke schade aangericht, maar geen verlies van menschenlevens veroorzaakt. Er heerschte zoolang zij duurde een verstikkende hitte. Koningin Christina van Spanje heeft dezer dagen de eerste schoenen voor Z. M. Alfonsus XIII besteld. De schoentjes worden van wit leder vervaardigdmet goud borduursel versierd en met gespen aan de voetjes vastgemaakt. Plet schoeisel moetvolgens een oud gebruik, vóór het den jongen Koning wordt aangedaan met wijwa ter besprenkeld worden„opdat zijn levensweg ge zegend moge zijn." De Koningin-Regentes laat tegelijk niet 's Konings eerste schoenen 300 paar schoenen voor arme kinde ren maken en uit haar naam verdeelen. De Russische havenstad Batumaan de Zwarte zee, moet tegenwoordig een paradijs voor woekeraars zijn. Er is daarvolgens een bericht van den Engelscheu vice-consul, zulk een schaarschkoid van gelddat een rente van 12 a 18 percent als buitengewoon laag wordt beschouwd, eu er doorgaans geen leeningen worden onder de 24 percent! Er zijn in Duitschland weder vier personen in hechtenis genomen, als medeplichtig aan „meisjes handel" op Nederland. Te Elberfeld werden een Ne- derlaudsche vrouw en een zijdewever uit "Weinberg, en te Hagen twee mannen deswege gevat. Een Amerikaansch professor is aangeklaagd wegens strooperij aan den hemel. Eenige astronomen van dit praetische land hadden het hemelveld verdeeld, en zoo was aan ieder een deel toegewezenwaarop hij naar welgevallen jacht mocht maken op nieuwe ster ren. Toen voor eenigen tijd op een helderen nacht professor Alfred op de sterren jacht was en nog tot laat in den morgen vruchteloos in de eindelooze diepten des hemels gestaard had, richtte hij voor eenige oogenblikken zijn blik op het veld van zijn collega. Na een weinig zoeken bemerkte hij hier tot zijne verbazing de aankomst van een komeet, waar van nog geen melding gemaakt was. Opgewonden over den Veroverden buitpubliceert hij dadelijk zijne ontdekking in het astronomisch weekblad, en geeft duidelijk de plek aan, waar hij het nieuwe hemel lichaam gevonden heeft. Doch nu komt zijn collega tegen hem op en bewijstdat hij volstrekt geen recht had in dit deel des hemels de sterren te outdekken. Over de akte van schadeloosstelling, die tegen den sterrenstrooper is ingesteld, zal nu de rechter moe ten beslissen. Het Duitsche Ryksgerecbtshof te Leipzig zal eer lang tenzij partyen in eene schikking tredenuit spraak moeten doen in de volgende moeilijke en be langwekkende zaak. De koopman H., te Sonau in Silesië, had aan den schoenmaker B. aldaar een paar laarzen te zooien gegeven. Bij het aantrekken van het herstelde paar evenwel bezeerde hij zich, door een niet behoorlijk uitgeklopte pin, dermate aan den voet, dat hij den dokter moest laten roepen. 't Ging van kwaad tot erger en eindelijk moest de gekwetste voet worden afgezet. De koopman klaagde nu den schoenmaker aan voor het Landgericht te Güben, dat hem in het gelijk stelde en den slordigen schoenmaker tot vergoeding van alle onkosten veroordeelde, plus eene jaarlijksche uitkeeriug als schadeloosstelling van 900 Mark. Een strafbare nalatigheid is het dus luidde het vonnis dat de schoenmaker vóór de aflevering der laarzen er zich niet van vergewist heeft, of de pinnen van binnen wel behoorlijk waren uitgeklopt of afgestoken. De bewering van den aangeklaagde dus heette het verder dat de meeste schoenmakers de pinnen lieten zitten voor hetgeen zij waren, was niets ter zake afdoende en ongepast. Men duizelt inderdaad bij de gedachte waar het heen moet, wanneer alles zoo tot zijnen allereersten oorsprong wordt teruggebracht, en 't is te wen- schen, dat het Ueichsgericht in deze een verstan dig woordje spreke, dat de schoenmakers wat minder angstig maakt dan het geval zal wezen, wan neer dit vonnis gehandhaafd blijft. ALLERLEI. Uit Amerika (Reading) wordt ons een briefkaart toegezondenwaarop het volgende gedrukt staat: „Het inademen van uien verschaft slaap, rust en verkwikking. De soldaat op marsch eu de uitgeputte fabrieksarbeider worden door het eten van uien krach tig versterkt. Bind een versche ui om den hals na ze alvorens gekneusd te hebben tot versterking van den reuk en gy verzekert u daardoor een gezonden

Volksblad | 1886 | | pagina 1