VQIiES B No. 66. Woensdag 18 Augustus 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON. JJit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per haUjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel ■rroote Letters en Afbeeld. naarplaataruisate. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende ^Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Aan een persoon op het Rhoonsche eiland viel de zer dagen een erfenisje ten deel. De goede man had echter nog al bezwaren om bet in ontvangst te ne men men ban zijn ziel zoo licht bezondigen De raad van een kaartlegster werd dan ook inge wonnen de man vernam uit de voorspellingdat hij geen geluk met het geld zon hebbenen zag van de erfenis af! Uit Drente wordt aan de N. Gr. Ct. gemeld Het is zeker een doeltreffende maatregel in Drente dat, terwijl thans weer allerwege ten platten lande de hooioogst binnengehaald is, de brandmeesters van elke plaats, de kleinste gehuchten niet uitgezonderd bij de boeren een onderzoek gaan bewerkstelligen in hoeverre het hooi door broeiing brandgevaar kan op leveren een maatregeldie vooral nu zeer nuttig is, omdat het hooi „tusschen de buien door" en dus niet overal altijd even droog thnis gehaald is. Het komt dan ook meermalen voor, dat de brandmeesters den boer gelasten het hooi weer uit „de golf" te halen en opnieuw te drogen. Wenschelijk ware het, dat overal zoo stipt werdt toegezien. In de buurt van Stadskanaal woont een vrouw, die zich onledig houdt met kaartleggen. In die stre ken, zoowel als in het zuidwesten van Drente, werwaarts zij reist om haar kunst te vertoonen vindt zij veel toeloop. Voor slechts tien cents licht zij het gordijn der toekomst zoover op, als wordt ver langd. De voorwaarden van betaling zijn zoo voor- deelig, dat men zich bij haar abonneeren kanVoor dertig cent per maand kan men zich zoo vaak laten „wikken" als men verkiest. Wij lazen dezer dagen in een onzer dagbladen eene rampspoedige gebeurtenis, te Bockum voorgevallen. Twee jongens hadden het geweer van hun vader ge nomen om musschen te schieten. Zij kregen er twist over en de oudste wilde zijnen broeder het geweer afnemen. De vader zag hen worstelen en snelde toe om hen te scheiden, maar meteen ging het schot af en de vader werd midden door het hart geschoten. De geheele stad was er ontzet over, zoo wordt er bijgevoegd, en geen wonder. Een vader door zijne kinderen, zij het dan ook bij ongeluk gedood. Treu riger kan het wel niet. Maar aan wien de schuld? Aan de stoute kinderen is de eerste gedachte natuur lijk, zij moesten niet met geweren spelen maar hoe konden de kinderen het geweer nemenin dien niet de nalatigheid van den vaderhet geladen moordtuig onder hun bereik gelaten had. Zoo ko men er vele ongelukken voor, die alleen te wijten zijn aan de slachtoffers zeiven en zeer dikwijls die, waarbij men even zooveel klagen moet over onna denkendheid, zorgeloosheid en wat niet al meer. als over het kwaad, dat de onvoorzichtigen hebben ge sticht. Opschriften op winkelsnamen van maatschappijen, enz. enz. kunnenweet menniet te kort en te zaakrijk zijn. Maar de kortheid bedriegt in deze wel eens, behalve de duidelijkheidook do wijsheid en het gezond vorstand. Vooral de Duitschers zijn op dit punt dikwijls niet zeer gelukkig. Opschriften als „Oude en nieuwe kleêrenwinkel", „Klein gehakte houthandel", „Muzi kale snaren fabriek", „Gereformeerd predikantswedu- wenhuis" kan men te Berlijn met eigen oogen lezen. Het nieuwste en fraaiste op dit gebied is echter verhaalt de Norddeutsche Allgrmeinede „Eerste Berlijnsche ijzeren gezondheidsmatrassenfabriek." Hunne bestemming is waarschijnlijk om voortaan dokterapotheker en badreizen geheel overbodig te maken, of zouden ze misschien zoo hard zijn, dat tot hun gebruik een ijzeren gestel wordt vereiscbt. I IT DE VREE M D E. De Vereeniging van handelsreizigers in de Ver- 38) BEHOUDEN. Naar het Engelschvan Hugh Conway. De vriendelijke stem mijner moeder, die ik met Philippa hoorde sprekenwekte mij uit mijne ver- dooving. Zij naderden. Ik kon hare blikken niet verdragen. Ik vouwde de courant op, stak die haas tig bij mij en ijlde het huis uit. Ik durfde nog niet doordenken over 't geen die tijding voor ons inhield. Ik moest in de eenzaamheid bedaard overleggenwat ods te doen stond om dit gevaar, het laatste maar het ergste, te trotseeren. Snel ging ik door het ijzeren hek en rende de nauwe straat op, zoo haastig, dat men mij voor krankzinnig moet hebben aangezien. Waar ging ik heen? Ik weet het niet meer. Ik denk naar een der openbare wandelingen, maar ik lette daar niet op. Instinctmatig zocht ik de eenzaamheid. Ik vond er gens, hoe en waar weet ik niet, een verlaten, stil plekje. Daar wierp ik mij radeloos tegen den grond de waühoop in het hart, snikkend en jammerend over mijn verloren geluk. In bet eerste oogeublik dacht ikdat ik waanzin nig werd of reeds was. Allerlei onsamenhangende gedachten schoten mij door het brein. Een onschul dige verdacht van den moord; op den twintigsten het verhoor, op den twintigsten en nu is het reeds de zestiende, nieuwe getuigen verwacht de dwa zen, de door en door dwazen. Zijn dat de zoo hoog geroemde, ijverige nasporingen der justitie? Alleen op vermoedens iemand aan te houdeniemanddie niets met den moord te maken heeft, terecht te doen staan. Wat moet er gedaan worden? Wat kan er gedaan worden? O, mijn arme Philippa, mijn arme, lieve vrouw. Ik geloof, dat ik als een kind schreide. Alles scheen verloren, wij hadden geen keus meerslechts één weg stond ons open. Mijne lieveling moest zichzelve in handen der justitie stellen en door hare bekentenis den armen drommel het leven redden. Zij moest de schande van het verhoor ondergaan en verder ver trouwen op de menschelijke rechtvaardigheid en ho pen vrijgesproken te wordenzooals zij verdiende. O het was bitter treurig, bitter treurig, ik zag geen anderen uitweg. Menschelijke rechtvaardigheid! Wat is rechtvaar digheid? Zie, hoe die kan falen. Zij kan een on schuldige in hechtenis nemen, hem verhooren, en o verschrikkelijke gedachte hem zelfs ter dood veroordeelenHoe zon het dan met Philippa gaan?

Volksblad | 1886 | | pagina 1