No. 65. Zaterdag 14 Augustus 1886. 9e Jaargang. Wie aan zijn drift den tengel viert, berijdt een paard, dat met hein doorgaat. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per balfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt Afzonderlijke nommers zijn h 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS. {iocs. Oplaag 1500 Exemplaren Dienmaanvragen worden geplaatst, tegen 5 cent en A.d/erteitiën tegen 6 cent pei regie! 'Iroote T.etiRrao.i Afbeeld. naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaan vragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, Yoor den prijs van vijftig cents. Wanneer hartstochtelijke drift een man medesleept, is het kwalijk zeggen, waar bij belanden zal. Is een ruiter eens het beheer over zijn paard kwijt, dan gaat het hollend dier licht met hem over heg en slooten kan het niemand verbazenals een val hem arm of been doet breken, of zelfs er het leven bij inschieten. Niemand is bij machte in een kalm oogenblik te zeg gen, waartoe hij niet in het gloeien van zijn toorn zon bunnen komendaarom is het verstandig om te waken, dat het zoo verre niet komt. Voelt iemand, dat hem het bloed begint te kokeudan kan hij niet beter doen dan terstond op te staan en bij de pomp genezing te zoeken. Hij neme den mond vol koud water en houde dat daar minstens tien minuten, na deze eerste bekoeling beere bij huiswaarts en blijve daar tot hij zoo boud is als een komkommer. Hebt gij buskruit zoo los in den vestzakwaag u dau uiet waar vonken spatten, en evenzoo, wanneer gij wat opvliegend zijt uitgevallen, verwjjder u dan in tijds, wanneer gij bemerkt, dat het er op gezet is, om u het hoofd warm te maken. Het is veel beter een twist te mijden, dan in een kloppartij overwinnaar te zijn. Niets wordt door boosheid verbeterdtenzij de vorm van een katterng, maar de gedaanteverandering van een man in toorn verhoogt de schoonheid van zijn uiterlijk niet. Ik ontmoette nog nooit iemand die er beter uitzagomdat zijn gelaat vuurrood van kwaad heid was. Gramschap misvormt een anders edel ge laat en is voor de gezondheid weinig minder scha delijk dan een toeval of stuip wat ieder moet besef fen, die bedenkt, dat meer dan een zich door boos aardige opwinding eene beroerte berokkend en het met den dood bekocht heeft. V/at ongelijk ons worde aangedaan, het kan ons niet half zoo veel schaden als de toorn, waartoe het zoo licht vervoert, want hartstochtelijke drift verkort het leven en vergiftigt den vrede on zes gemoeds. Hebben wij eenmaal aan onzen natuurlijben harts tocht toegegeven dan zal hij telkens weer die vrijheid eischen en telkens ons gemakkelijker tot inwilliging dwingen. Wie er zich aan gewend heeft om voor elke kleinigheid op te stuivenheeft alle kans om eer hij het weet tot over de ellebogen in 't gewar te zitten. Een onweersbui doet de melk hotten, en eveneens ver zuurt drift het hart en bederft iemands geheelen aard en doen. Wie aan een booze nuk den teugel viertsluit zijn oogen en zet zijn mond zoo opendat er spoedig woor den aan ontsnappen, die hij zich te laat berouwt. Het is beter in tijds de lippen met zelfbedwang stuk te bij ten dan iets te zeggendat ons gebeele verder leven kan verbitteren. Het gaat gemakkelijker om een woe denden stier buiten een porceleinwinkel te houden, dan hem er uit te krijgenals door het verwoesten zijn woede verdubbeld is, terwijl dan nog bovendien de rekening voor berokkende schade achteraan komt. Een man, die van gramschap blaakt, draagt een moordenaar onder zijn kleederen met zichhoe eerder hij tot bedaren komthoe gelukkiger voor hem zeiven en allendie nabil hem zijn. Hij zal eens rekenschap hebben te geven zoowel van zijne innerlijke gevoelens als van zijne woorden en dadenen de innerlijke ge voelens van een waarlijk gramstorige zijn zoo Ieelijk, dat zij niet anders bunnen dan hem later bittere tranen doen storten. Het is bepaald iets wreedaardigs als men een driftige sart en uittart, maar al vindt gij er vermaak inhem doet gij den dood aanhet is althans hun vrede, dien gij doodt, en misschien erger dan dat. Wij weten wie gezegd heeft: „wee dien mensch, door wien de ergernis komt." Mijd iemanddie van woede schuimbektals ware hij een dolleu hond, maar doe het met minzaam be leid opdat gij hem nog niet meer buiten zich zeiven brengt. Lok een man niet verder op den verkeerden weg, als hij reeds zichzelven niet meer meester is. Als de aap bij hem los iszie dan toewant het kwade dier heeft niets goeds in den zin. Een netelig hu meur is twistziek, en wie er aan lijdt, zal al licht beweren, dat de last van de huiskat zijn hart bre ken en het gerammel in de kolenbak hem den dood zal doen. Een ijzren kevie past den man, Die nooit zijn drift bedwingen kan; Want ras volgt op een bitsch verwijten, Yerwenschen, vloeken, slaan en smijten Maak daarom, wat bij doe of zeg, U wijslijk spoedig uit den weg. En waar wij, zonder den toornige nog meer op le zetten, stillekens heengaan, zij in ons hart eene bede voor zijn terecht brengen, want het aanzien van iemand, die van drift buiten zichzelven isis al even treurig als brand te zien bij onze buren en te weten, dat alle blusehmiddelen ontbreken. Het beste, dat wij den ongelukkige, die op een hollend paard doorgaat, wenschen kunnen, is wel, dat hij niet harder dan in bet gras of in een moddersloot terecht borne, en zoo wijs zij, nooit dit ros meer te bestijgen. t li l) li It L t IS I». De PATENTEN over bet dienstjaar 1886/87 loo- pende van 1 Mei 1886 tot ultimo April 1887 alsmede de suppletiebladen, en die over het le kwartaal kun nen ter Secretarie afgehaald worden: van Dinsdag den 10 Augustus tot en met Woensdag den 25en daaraanvolgende, uitgeuomeu des Zondags, dagelijks vau des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Met de stoomschepen van de Maatschappij Zeeland te Vlissingen, reisden in Juli 11. 3631 van Vlissin- gen naar Engeland en 4422 van Engeland naar Vlissingen totaal 8053 personen. Op den stoomtram tnsscben Vlissingen en Mid delburg deed zich de vorige week de eigenaardige omstandigheid voor, dat sommige passagiers dubbel tarief moesten betalendoordien zij wegens hunne kleeding voor twee personen plaats innamen. Dit ge luk viel ten deel aan vrouwelijke inwoners van het land vanAksel. Niet overal is het bekend, dat soms dertien robken door één menscb uit genoemd district worden gedragen. De geschiedschrijver zou het kun nen vereeuwigen. Onlangs overleed te Nantyglo, graafschap Wallis, eene weduwe genaamd Sarah Marshall in den hoo- gen ouderdom van 107 jaar. Haar doopbewijs, 't welk in het bezit is van den beer John Marraupredikant te Nantyglo, vermeldt, dat zij gedoopt was den 11 en

Volksblad | 1886 | | pagina 1