No. 64. Woensdag 11 Augustus 1886. Jaargang. Dit biad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag- f Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 ce*t en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel nitgever J. A. ROSS, Goes. fetter. «nAfteda.MHpiaat.mmt». Dij directe opgaaf van driemaal nlaatsmg der- Oplaag 1500 Exemplaren. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. F. DERI A IV D. De ex-sergeant bij het O.-I. leger, Roghair, die, zooals men zich herinneren zal, in 1874 te Atjeh werd blind geschoten werdtijdens 's Konings laatste verblijf in de hoofdstaddoor Z. M. in bijzonder ge hoor ontvangen. 3ij die gelegenheid gaf Z. M. aan Roghair den raad, ten einde het afzichtelijke van zijn gelaat zooveel mogelijk weg te nemenzich on der geneeskundige behandeling te stellen. Roghair volgde dien raad open won het advies in van Dr. Gori, die hem eerst een kunstmatig ooglid voor het rechteroog vervaardigde, zoodat daarin een kunstoog kon worden gezet, maar toen hij bij de behandeling ontdekte, dat de kogel, die 12 jaren geleden door het linkeroog gedrongen was, in het hoofd van den pa tiënt was blijven zitten, stelde hij dezen voor dien kogel door operatie daaruit te verwijderen. Die ope ratie is nu geschieden dr. Gori had het geluk den kogel, die 21 gram weegt, te voorschijn te brengen. Nu zal ook voor het linkeroog een kunstoog vervaar digd worden, en Roghair hoopt nu, bij eeue volgen de audiëntie, aan Z. M. te kunnen toonen hoe, door het opvolgen van 's Konings raad, een gunstige ver andering in zijn toestand is teweeg gebracht. In het laatst van Mei van dit jaar vertrokken de hh. M. Talens Hzn., kassier, en R. Doijes, grond bezitter en landbouwer, beiden te Uithuizen, in do prov. Groningen, per st. W. A. Scholten naar Ameri ka, als gemachtigden van eene op te richten maat schappij om in de Noordwestelijke Staten van Ame rika landerijen uit te zoeken en desgewenscht te koopen. Deze heeren hebben na iu de jongste twee maanden vele Nederlandsche koloniën te hebben bereisd, inden Staat Minnesota, 4000 hectaren land gekocht, eene oppervlakte van ongeveer 1 s/i uur lengte bij 1 uur breedte. Op een plaatsje in Zeeland vervoegde zich de pre dikant bij eene weduweteneinde deze over te halen hare kinderen naar de christelijke school te zenden. Het vrouwtje antwoordde daarop, dat het onderwijs op de gemeenteschool kosteloos is, terwijl ze op de bijzondere school een gulden zou moeten betalen. De predikant zeide hierop, dat die gulden haar tien voudig zou worden vergolden, waarop het vrouwtje antwoordde: Nu dominé, betaalt u dan die eene guldendan kunt ge de negen andere voor u behouden. Als een staaltje van de hoogtewaarop de hitte der partijtwisten op kerkelijk gebied is gestegen, wordt het volgende verhaaldTe Kollumwaar naar aanleiding der bemoeiingen van ds. vau Kas teel, de gemeente in twee vijandelijke legerkampen is verdeeld, achtte de burgemeester zich verplicht den predikant mede te deelen, dat, wanneer de toe stand verergerde en het tot handtastelijkheden kwam men zou genoodzaakt zijnsoldaten te doen ontbie den, waarop de geestelijke herder moet gezegd heb ben: „Welnu, dat er dan bloed vloeie." Als een bewijs, dat dit jaar voor het fruitgewas hooge prijzen zijn besteed, kan dienen, dat het ge was uit een boomgaard bij Doornenburgter grootte van ruim 21/3 hectare, voor f3100 is verkocht. IIT DEN VREEMDE. Von Bismarck heeft voor eeuigen tijd gezegd, dat zijn vak, de diplomatie, eigenlijk geen wetenschap, maar eeue kunst was, evenals de muziek en schil derkunst b. v. De Miinchener artisten hebbentoen hij hun stad bezocht hem aan zijn woord gehouden. Met een ouden pokel, die 10 liter houdtmet kostelijk bier gevuld bracht eene deputatie uit hun midden Zaterdagavond den Kanselier, bunnen „hooggeplaatsten collega", een bezoek, en de Vorst deed hun herhaaldelijk uit den beker bescheid daarbij zijn leedwezen uitdrukken de, dat het hem niet meer vergund was dergelijke glaasjes, als vroeger, te „snijden", d. i. geheel uit te drinken. FEUILLETON. 36) BEHOUDEN. Naar het Engelschvan Hugh Conway. Toen ik hare geregelde ademhaling hoorde en zag dat zij vast sliep, drukte ik een zachten kus op hare bleeke wangen en verliet haar. Ik ging naar mijne moe der, verzon eene verklaring voor Pbilippa's ongesteld heid. Ik dwong mijn gelaat tot een glimlach en trachtte met belangstelling te luisteren naar het verhaal van de moeielijkheden, die mijne moeder met de Spaansche bedienden had gehad, in onze afwezigheid. Maar niets kon mij belang inboezemen, wanneer ik dacht aan mijne arme lieveling die nu sliep, maar weldra outwakeu zoutot een leven van wroeging en zelfverwijt. Geen wonder, dat ik, na den korts- mogelijken tijd die kinderlijke plicht en dankbaarheid kouden eischen, aau mijne goede moeder gewijd te hebben, mij terug spoedde naar de sponde mijner lieve Pbilippa. Ik waakte bij baar, tot zij de prachtige, donkere oogen opende. Ik boog mij over haar been en drukte baar een vurigen kus op de lippen. Half slapend, half wakend nog niet tot baar volle bewustzijn te ruggekeerd, liet zij dit toe, maar eensklaps keerde de vreeselijke berinnering weder. „Verlaat mij," riep zij uit, „ik ben eeu moordenares." Nog eens zeide ikdat zij onschuldig was. Ik hoopte haar eindelijk biervan te kunnen overtuigen en haar tot kalmte te brengen. Zij luisterde stil zwijgend. Ik werd welsprekend en gebruikte al mijn overredingskracht. Pleitte ik niet voor mij zelven zoowel als voor haar? Kon ik baar maar doen in zien dat zij niet aansprakelijk was voor hetgeen zij deed, dan restte ons mogelijk nog iets van het ge luk, dat ik mij zoo kort geleden voorspiegelde. „Bazile," fluisterde zij, „ik heb zoo benauwd ge droomd. Zal men mij een verhoor doen ondergaan? Zal men mij ter dood veroordeelen „Lieveling, wij zijn in Spanje. Al waart gij schul dig, wij zijn buiten bet bereik der Bngelsche justitie." Zij ontstelde hevig. „Was het daarom, dat wij met zoo veel spoed naar Spanje reisden; was het om mij te redden van de doodstraf? „Om u te sparen voor iets, wat ge toen niet hadt kunnen doorstaan. Ik herhaal het, ge zijt onschul dig maar ik wilde u niet aan een verhoor bloot- stelleu." Zij zweeg eenige minuten, toen hernam zij: „Ik ben trotsch driftig slecht, maar nooit kon

Volksblad | 1886 | | pagina 1