No. 62. Woensdag 4 Augustus 1886. 9e Jaargang. Dit öiad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVjËRTENTJEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij de? nitsrever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. 'Jieastaasvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 ceni per regel 4roote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. De Haagsche broodbakkersvereeniging „Bijstand zij ons doel" beeft beslotenaan ieder barer 150 leden f2,50 te verleenen voor een bezoek aan de Bakkerij- tentoonstelling te Amsterdam, op 8 Augustus, voor zoover deze zich daartoe uiterlijk Donderdag a. s. bij den penningmeester Wolf aanmelden. Op de Intern. Bakkerij-Tentoonstelling, die van 15 tot 21 Juli te Antwerpen werd gehoudenzijn o. a. uit Amsterdam bekroond: B. Schuppers, zilv. med. voor beschuit; D. Sehreuder, id. voor brood; J. J. F. Niemöller, 2 bronzen med. voor brood, en J. F. Stable, bronzen med. mede voor brood. Voorts werd aan den heer Schuppers de eereprijs van 100 fr. toegekend voor bet grootste krentenbroodhetwelk niet minder dan 110 pond woog. Van geloofwaardige zijde wordt verzekerd, dat de Nederlandsche brood-inzendingen een zeer goede figuur hebben gemaakten dat zoowel Belgische als Franscbe mede-exposanten hun lof daaraan niet konden ont houden, ja zelfs openlijk verklaarden, dat de Neder landsche bakkerij in de laatste jaren zoo was voor uitgegaan dat zij in menig opzicht de buitenlandsehe overtrof. „Wanneer turf goedkoop en steenkool duur is" zoo zegt het Gewerbeblatt aus Wurtemberg „is het geblekendat turfgas zeer goed het steenkolengas kan vervangen. Proeven in de gasfabriek te Diine- berg bij Hamburg daarmede genomenhebben be vredigende uitkomsten opgeleverd. Vooral moet turf gas uitstekend zijn voor beweegkracht in gasmotoren. Dat turf-cokes (doove kolen) een goed verwarmiugs- materiaal zijn, weet men, en ook dat reeds lang in menigen tak van nijverheid turfgas tot hitteproduc- tie aangewend wordt. De uitgebreide Veenmaatsehappij te Giifrom (N. FEUILLETON. 34) BEHOUDEN. Naar het Engelschvan Hugh Conway. Gedurende die eiudelooze uren, terwijl de boot langzaam in de hifci e de breede, troebele rivier op- stoomde, zat ik naast baar en peinsde op middelen om het ergste te voorkomen. Helaas, elke uitweg was afgesloten nu Philippa wist, wat zij gedaan had. Want stellig wist zij het. Haar blik bad mij genoeg gezegd. Haar waanzin was te kort van duur geweest, dan dat ik durfde hopen, dat zij even als andere krankzinnigendoor eene wijze beschikking der voorzienigheid zich na baar her stel weinig bekommeren zou, over hetgeen zij in haar oogenblikken van verstandsverbijstering deed. Ik be sefte, dat bet oenige, wat ik in dit geval doen kon. was, te beproeven mijne vrouw mijne zienswijze te doen deelenen haar te overtuigendat zij noch door de meiisehelijke noch door de goddelijke recht bank aansprakelijk kon gesteld worden, voor wat zij destijds deed. Maar ik betwijfelde bet of zijmet haar fijn gevoelig, edel karakter, hare daad uit dit oog punt zou willen besehouweu. Ik twijfelde er zelfs i aan of ik, had ik haar niet zoo hartstochtelijk lief gehad, haar die misdaad kwijtgescholden zou hebben met den kreet „Bazile, hebt gij ooit iemand gehaat nog in 't geheugen, W. Duitschland) levert jaarlijks 10,000 centenaar turfkolen af voor de nijverheid." Hoeveel een draaimolenaar van de kermis mededraagt, kan men eenigszins afleiden uit het bericht, dat een dier industrieelen zijn no. 1 op de ütrechtscbe ker mis ofschoon die extra saai wordt genoemd, daar de lustrumfeesten de beurzen hebben uitgeput, aan een collega heeft overgedaan voor f 600. Het maken van schoenen en laarzen krijgt in vele Langstraatsehe gemeentendoch vooral in Bezooien groote uitbreiding, althans wat de machinale ver vaardiging betreft. Waar men vroeger uitsluitend schoenmakers met els en spanriem aan hun driestal zag zitten, daar ziet men thans naaimachinesblok ken patronensnijders en wat dies meer zijelk het zijne doende om het schoeisel gereed te krijgendat vroeger door één persoonmet behulp van een leer jongen, moest verricht worden. Thans zal in de fa briek van deu Heer Van den Berg een motor van twee paardekrachten geplaatst wordendaar het ge meentebestuur van Waalwijk goedgunstig beschikt heeft op een adres van genoemden fabrikantom het benoodigde gas tegen 8 cent per Ms. te mogen ontvangen. Ben onzer landgenooten is in 't bezit van een ver zameling postzegelsdie het millioen bijna bereikt. Later hoopt hij zegt het Hbl. deze ten toon te stellen en dan te verkoopen ten voordeele eener liefdadige inrichting. Ben millioen: d. i. 20 jaren achtereen elke week 1000 stuks verzamelen! Voor liefhebbers van dien onbetaalbaren arbeid heeft de verzamelaar uitgerekenddat men met zijn schat drie matig groote kamers kan behangen. En toch, hoe tegenstrijdig het moge schijnen, ik had, mits in een eerlijk tweegevecht natuurlijkdien man dood kunnen schieten en er mij op beroemen. Maar Philippa was eeue vrouwen ware zij niet de vrouw geweest, die ik liefhad, dan had ik gehuiverd voor haar, die al was het dan ook in waanzin, tot zulk eene vreeselijke wraak in staat was. Ik glimlachte droevig, toen ik zag hoe door één windvlaag mijn kaartenhuis omver was gestort, maar bijna zegevierend, toen ik bedachtdat wat er komen mocht, schande, ellende dood ik toch een week zielsgelukkig was geweest. Niets kon mij die herinnering ontrooven. Eindelijk kwamen wij te huis. Zwijgend of met een enkel woord mijne vragen beantwoordende, be trad Thilippa weer onze eens zoo gelukkige woning. Mijne moeder wachtte ons met haar vriendelijk ge laat op aan den ingaug vari den „patio"met een vroolijken welkomsgroet op de lippen. Toen zij haar gewaar werd, huiverde mijne arme lieveling. Zij liet mijne moeder toe haar te omhelzenzon der dit met eenig teeken van hartelijkheid te be antwoorden. „Philippa is ziek," zei ik. „Ik zal haar naar hare kamer brengen." Ik geleidde haar naar de vertrekken die mijne moeder in onze afwezigheid voor ons in orde had gebracht. Zij zagen er zoo vriendelijk nit; bloemen en andere kleine attenties toonden aanhoe

Volksblad | 1886 | | pagina 1