No. 58. Woensdag 21 Juli 1886. Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De pry* per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn h 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag- üienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel nitffever J« A. ROSS Goes. ®roote Lette» en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Oplaag 1500 Exemplaren. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. HhERlDID OYERGANGS-EXAMEN H. B. S. TE GOES. Bevorderd: Van de voorbereidings- tot de eerste klasse met den eersten graad: H. Snijder. J. C. Pilaar. met den tweeden graad C. Risseeuw. I M. J. Van den Berge. M. H. Schippers. met den derden graad: J. A. Sturm. A. Ridder. J. M. Goedbloed. A. Wouterse. J. H.'Pilaar. j J. Wabeke. J. Röhner. Van de eerste tot de tweede klasse met den eersten graad C. Snijder. M. D. Dekker, met den tweeden graad: F. H. Ramondt. E. De Koning. P. M. Prumers. Ch. Rijstenbil. M. Pieterse. j met den derden graad J. H. Ochtman. J. Van Dellen. C. D. Vereeke. J. Janssen. W. Ivakebeeke. W. Koole. W. Griep. W. Schilham, A. Nijssen. Met Herexamen in Duitsch: A. J. Van der Hoek. Van de tweede tot de derde klasse met den tweeden graad G. Sauer. J. Pilaar. met den derden graad: M. Vermet. G. Th. C. Callenfels. A. L. Van Paassen. J. K. Dominicus. P. W. Jonquière. C. J. M. Visser. Van de derde tot de vierde klasse met den eersten graad: H. C. P. Steenhoven. i met den tweeden graad E. Van der Hoek. I met den derden graad: J. Schippers. I H. Borel. A. Jonquière. A. Van Altena. De leerlingen voor enkele vakken. met den eersten graad L. M. Van Kogelenberg. met den derden graad A. Grenu. Met Herexamen in Fransch. J. Warnsinck. Van de vierde tot de vijfde klasse met den derden graad W. FVan Campen. j Chr. Van Pienbroek. L. G. Van Asperen. De leerlingen voor enkele vakken, met den eersteu graad H. Janse. met den tweeden graad: Ph. J. Kctner. met den derden graad P. Den Boer. i I. Wessel. Meu legt zieb in den laatsten tijd in Italië meer en meer toe op uitbreiding en verbetering van de boterproductieen wel met zeer gunstige uitkomsten. De Italianen moeten reeds niet te verachten mede dingers van de Nederlanders geworden zijn voor den uitvoer van boter naar Indië en andere Oost. landen. Italiaansche boter komt ook reeds in aanmerkelijke hoeveelheden op de wereldmarkten in Engeland en Frankrijk, waar zij zeer gezocht is, om haar aan- genamen smaak. Van tijd tot tijd ziet men nieuwe vindingen op het gebied der zoogenaamde schrijfmachine, welke in menig bedrijf van groot nut kunnen zijn. Dit is o. a. het geval met de Columbia schrijfmachine, waarvan de Heer F. B. den Boer. te Middelbnrg, bet agentschap voor Nederland en de Koloniën bezit. Door eene zeer vernuftige vindingis deze machine geschikt om naar willekeur groote of kleine druklet ters op papier te brengen. Bij eenige oefening in het vinden van de letters op de daaraan vastgehechte wijzerplaat, zal men weldra met deze machine ver trouwd raken. Vooral voor ben, die zich gewoonlijk schuldig maken aan moeielijk leesbaar schrift be ter gezegd: voor hen die veroordeeld zijndat schrift te moeten lezen is eene vinding als deze een ware uitkomst. Wil men verscheidene afdrukken tegelijk maken dan wordt het gewone papier door corhom'c-papier vervangen. Te Utrecht schijnt het publiek verzot op draaien. Voor de aanstaande kermis, die in de vrome bis- schopstad nog altijd in eere gehouden wordthadden zich niet minder dan 38 draaimolens aangeboden en plaats gevraagd. Het dagelijksch bestuur heeft maar, en nog wel bij loting, aan 5, zegge vijf een plaatsje aangewezen. Bij gebrek aan molens, zullen de lief hebbers nu maar op andere wijze zien te draaien. De vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandscbe leger heeft een paar aardige legaatjes ontvangen, een van 9000 gul den! De vereeniging, die juist niet al te best bij kas is, heeft die geschenken dankbaar aanvaard en houdt zich voor meerdere giften minzaam aanbevolen. Is de couraut, zooals men wel beweert, de lectuur der toekomst, die meer en meer de boeken verdrin gen zaldan is er voor die lectuur nog een zeer wijd verschiet. Er bestaan in het geheel 35.000 dag en weekbladen. Dat is, over het gezamenlijk aantal bewoners van onzen aardbol gerekend, ongeveer op iedere 28.000 meuschen éen courant. De Maigneu's filtersdie eerst onlangs in Neder land werden ingevoerdverwijderen uit het water niet alleen alle organische en anorganische stoffen maar ook die stoffenwelke de ziekten teweeg bren gen de bacteriën. Zij hebben daarenboven nog de eigenschapdat zij geheel uit elkaar kunnen worden genomen en gemakkelijk door den gebruiker worden schoongemaaktzoodat men nimmer behoeft te vree zen dat de filter het water niet goed zuivert. In den oorlog van Engeland in Soedan waren alle hos pitalen en kampen vau deze filters voorzien en wor den zij thans ook geregeld aangekocht door de Gou vernementen van Engeland, Rusland, Italië, Spanje en Brazilië. De militieraad te Groningen had onlangs uitspraak te doen in eene zaak die naar de AT. Gr. Ct. meldt niet dikwijls voorkomt. Een loteling uit de ge meente Ten Boer had namelijk bij de loting als re den van vrijstelling opgegeven: eenige wettige zoon en broederdienst. Bij den militieraad evenwel reola- meerde hij alleen op broederdienst. Daar het den raad evenwel bleek, dat zijn oudere broeder vóór het huwelijk zijner ouders was geboren en later niet ge-

Volksblad | 1886 | | pagina 1