No. 57. Zaterdag 17 Juli 1886. 9e Jaargang. Dit biad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prys per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Uienstaauvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Uroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentieii, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. P O E T S E i\. De een doet liet heel graag en de ander heeft er een gedachten hekel aanzoo verschillend is de na tuur van de menschen. Van sommigen zou men den ken dat ze met bezems en lappen in de hand ge- horen zijn, en anderen schijnen van nature daarvan een afkeer te hebbenzooals de poes van het water bad. Men kan allo dingen overdrijven en dat komt op het poetsgebied ook al voor, zoodat men ten slotte niet weet, wie wel het meest te schuwen is de poets- trage of de eeuwige poetser. Maar al wie poetst, smaakt een zeker genot. Die er dagwerk van willen hebben doen het met ijver en lust, al ware het, dat zij den moriaau schuurden, want het is hun (of haar?) meest om dat genoeglijke werk te doen. En wie er slechts, door den nood ge dreven toe overgaatvindt het toch ook wel pleizie- rig als hij het onreine ziet verdwijnen en wat hel der is en blinkt den arbeid loont. Poetsen helpt ook in de meeste gevallen, waarin eene of andere onreinheid moet worden weggenomen. Alleen wat uit zijnen aard onrein is, in welk op zicht ook, daar kunt ge op wrjjvau,- boenen, :hui- ren, zooveel gij wilt, gij brengt er geen andere na tuur iu en al uwe moeite is vergeefs. Een oud versje zegt: Poets en wrijf zooveel gij kunt; valsche munt blijft valsche munt. 't Is de be kende waarheid, dat het niet altijd echte waar is, die onder een blinkend kleed zich vertoont, en dat 29) FEUILLETON. BEHOUDEN. Naar liet Eugelschvan Hugh Conway. HOOFDSTUK IX. GE It ED EN BEMIND! Nn wij veilig iu Spanje zijn, nu Philippa's aan houding onmogelijk is, en men haar stellig uit een land, dat zoo nalatig is iu het nakomen van inter nationale verplichtingen, niet verbannen zaldaar zij in het ergste geval alleen verdacht kan wordenkan ik stilzwijgend de twee volgende maanden voorbijgaan te meer daar mijn verhaal in niets verschillen zou van de gewone reisbeschrijvingen over Spanje. Na de koortsachtige gejaagdheidwaarmede onze vlucht tot nu gepaard gingna den vreeselijken angst voor de huheilen die elk uur kon aanbrengen, bevond ik mij nu eensklaps in den zeer gewonen toestand ver plaatst van een tourist, die iu gezelschap van twee dames eon uitstapje maakt; ik was nu oogenschijnlijk niets meer of minder dan zoo velen, die in het bui tenland genoegens zoeken, die zij even goed te hun nent hadden kunnen vinden. Van Burgos gingen wij naar Valladoliddaarna naar Madrid Madrid de hoog gelegen stad, met hare dorre, weinig belangwekkende omstreken en ellendig klimaat. Wij bleven er niet lang. Kan een Engelsche winter treurig en somber zijn, veel aangenamer is Madrid in dit jaargetijde niet. Bijna had ik mijn rol vau kranke vergeten, maar ik begreep, dat het hier in consequent zou zijn om in de hoofdstad te blijven na mijne reisgenooten gedwongen te hebbeu niet mi| er maar al te dikwijls op het een of ander een schijntje wordt gebracht, dat het oog bedriegt. Het oude ko per kan blinken als goudmaar in dien glans be merkt men de gaatjes niet, die juist door het poet sen daarin kwamenen of de leelijke zijn gezicht al met boter besmeert en glanzen doet, de scherpe trek ken en onsmakelijke vormen komen er maar te meer door uit. Die zijne oude meubelen naar de verkooping zendt Iaat ze eerst wat oppoetsendan zullen de koopers er misschien op af komen en er mede bedro gen worden. In dat geval is de mooiste poetserij leelijk, want men zegt wel, dat het is, omdat de menschen niet zouden zeggen: .,dat zijn ook geen zindelijkenmaar eigenlijk is het meer om goed geld, dan om een goeden naam te doen. Die bóeren-bedriegerij daargelaten is oppoetsen een kostelijke zaakdie wel eens al te onverschillig wordt nagelaten. Onder stof, schimmel en roest kan wel eens iets verborgen zijn, dat voor den dag moet ge bracht worden. Menigeen verbaasde zich over zijn verborgen schat, als hij die ontdaan had van een leelijk befieksel, en zoo zijn ze er ook, die, als ze maar eens opgepoetst werden vele goede eigenschappen zouden openbaren en eene eervolle plaats innemen. Ruwe vosnjen bedekken soms een kostelijken kern, die eerst te voorschijn komt, als de vormen wat ge polijst zijn. Men verwerpt zoo licht op het eerste gezicht, wat men bij nadere kennismaking wel gaarne wil behouden, 't Is met vele menschen als met de kinderen die zichzelven niet bewust zijn van hetgeen zij vermogen: men moet het te voorschijn weten te naar een warme streek te gaan. Ik was blijde ver der naar 't zoele zuiden te kunnen reizen en de hoofd stad vaarwel te zeggen. Philippa was nu naar lichaam en geest hersteld, maar zoolang wij te Madrid waren, was ik bevreesd voor hare gezondheidzooals ik dat voor iedereen zou ziju, die mij dierbaar .was, en die in die stad eenigeu tijd vertoeven wilde een stad, waar altijd een gure, scherpe, ijskoude wind heerscht, die van over het Guadarramagebergte komteen verraderlijke wind, die de kiemen van tering en dood met zich voert. Met kleine dagreizen gingen wij naar het zuiden vertoefden op elk fraai plekje zoo lang of zoo kort, als wij wilden en maakten het ons zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk. Te Malaga bleven wij eenige weken en genoten van de heerlijke, gezonde lucht; te Granada bleven wij dagen, eer wij ons los konden rukken van de merk waardige, indrukwekkende Moorsche oudheden. Wij leefden iu eene nieuwe wereld een wereld, die ik altijd vurig verlangd had te zien. Eindelijk op 't laatst van Apriltoen de rozen overal heerlijk bloeiden, toen de weelderige plantengroei, dien men in noordelijke landen tevergeefs zoektin al zijn pracht prijkte - richtten wij onze schreden naar de stad, die ik als einddoel onzer reis gekozen had, de half Spaansche, half Moorsche prachtige stad Se- villa, dat heerlijk romantisch Sevilla, met hare met bloemen als overdekte huizenmet hare boschjes van oranje- en olijfboomeu met hare weelderige tuinen hare kromme, nauwe straten, hare Moorsche muren hare ontelbare torensdie allen in 't niet verzinken

Volksblad | 1886 | | pagina 1