No. 49. Zaterdag 19 Juni S886. Jaargang. Dit blad verachijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover por halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Üienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Rroot B Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig ceilts. BEESTACHTIG. De lezer gelieve zich niet te ontrustendat onder dezen titel onhoorbare dingen zullen verhaald worden; noch zich te verblijden dat er eens wat schandaaltjes aan de klok zullen worden gehangen. Wat wij te zeggen hebbenis dood onschuldig. Menschen worden niet gaarne met dieren verge leken al zijn ze beiden van hetzelfde ras. Het pleit zeker voor den menschals hij zich verre boven de redelooze natuurgenooten verheven acht, want anders is het niet de moeite waard, hem een ander soort van dat ras te noemen. Maar 'tis zeker krachtens die familieband dat men het niet laten kan menschen met dieren te vergelijken. Ongelukkig is het zelden, om de eersten een compliment te maken, waarom het dan ook doorgaans gansch beleefd achter hun rug geschied. Slechts een enkele maal hebben die vergelijkingen iets vleiends, als men bijv. zegt, dat iemand kan loopeu als een haas, zingen als een nachtegaal of kanarie. Soms zijn ze van eene eenigszins dubbel zinnige natuur, als er sprake is van: slim zijn als een vos, doorslaan als een blinde vink, glad zijn als een aaleten als een wolf en dergelijken. De betrok ken persoon dient dan zelf uit te makenin hoeverre hij aan eene gelukkige eigenschap denken kan. In den regel zijn het niet de liefste diertjes, die men meent, dat als modellen door de menschen ge volgd worden en het is dan ook meest, om een of ander uiterste aantewijzen, wanneer de vergelijking tot haar recht komt. Tegen over de diereu is men in de meeste geval len vrij onbillijk, daar men wel niet anders van hen wachteu kandan wat aan hnn natuur eigen is. Spreekt men van lomp zijn als een ezel, dom als een os, lui als een varken, nijdig als een haan, dan is het niet om een vlek te werpen op de dierendie hun aard volgen, maar men mag gernst aannemen, dat dit bij de navolgers het geval niet is, en dat daarom de menschen eigenlijk beneden de diereu staanals ze van die onsmakelijke karaktertrekken overnemen. Wanneer wij er intusscheu op letten, hoe wij da gelijks in onze samenleving van die beest- of dier- achtige eigenaardigheden bij onze geachte mede- menschen hooren, dan zou men in verzoeking komen de wereld als eene groote menagerie te beschouwen waarin men gratis meer onderwijs in menschelijke gebreken dan in natuurlijke historie ontvangt. Tot de veraangenaming der samenleving draagt dit zeker niet bij, want de pendauten van ossen, ezels, zwijnenkatten en wat dies meer zijkunnen maar moeilijk als pleizierige metgezellen beschouwd wor den. Ze kunnen alleen goeden dienst doen, als mid delen tot oefening om met allerlei slag omtegaan en met lijdzaamheid de gebreken van anderen te leereu dragen. Maar in dat opzicht zijn ze dan ook niet te ver werpen. Wie niet bang is als een wezel, en de minder gemaklijke naturen ouder de oogeu durft te zien, die moge al niet als dierentemmer kunnen fnngeeren, maar hij kan er zelf profijt uittrekkenom zich voor veel, dat anders licht binnensluipt, te wachteu. Want al gelooven wij ook, dat oorspronkelijke karak tertrekken nimmer geheel verdwjjnon en al is het met den mensch, als met den vos, die wel zijne haren maar nimmer zijne streken aflegt; wie zijn verstand gebruikt en zijn wezenlijk belang zoekt, die kan nog wel eens wat wijzigenverbeterenonschadelijk ma ken. 't Is wel eene zware taak en wie zijne booze lusten bestrijden wilmoet vechten als een leeuw maar wie het geluk heeft, al is het maar een enkele, hartstocht of neiging te bestrijden, die krijgt een ouden rot in den val waarvan hij zeker meer last haddan de bedelaar van een te zware beurs, 't Komt er maar op aan dat men waakzaam zij als de hond, want de vijanden zijn menigvuldig als de muizen op de meelkist. 't Kan ook geen kwaaddat men als de slang voorzichtig zij en de kleinigheden niet gering schatte want als er eene pan van het dak schuift en den wind toegang geeft dan kan wel het gansche dak ontbloot worden. En het zijn niet alleen ondeugden en gebreken, die wij bij de dierenals in een spiegel ons zien voorhoudenook menige kwade gewoonte kau aan een viervoeter gelijk maken. Denk slechts aan de brommende beer, die zijn evenbeeld zoo vaak vindt onder de pruttelaarsontevredenenkitteloorigen en zwartgallige» zooals die bij hoopen te vinden zijn. Deuk aan den papegaai, die veel minder vervelend is als de domme napraters, die al evenmin weten, wat zij zeggen als de geleerde vogel. En zoo zonden we nog heel wat meer beestachtig heden kunnen opnoemen, die wel niet met dien naam worden genoemdmaar toch eigenlijk niet anders zijn. Daarom is het maar het best, dat wij ons daar boven zoeken te verheffenen zonder pedant te zijn op die meerdere voortreffelijkheden en als de trotsche pauw daarhenen te gaanonze meerderheid laten gelden door verstand en zelfbestuur. De dieren leeren van de menschen en het is zeker uit dankbaarheid, dat ze wederkeerig de menschen leeren. Pas dns op, dat zij u niet beschamen en laat het mensch zijn uw hoogste eer zijn. Tc houden Aanbestedingen. 26 Juni te O -Bevelandpolderonderh. Polderbestuur. Verkoopingen en Verpachtingen. 21 Juni te Wemeldingehuis en erf. Gallis Merens. 22 .Juni te Woensdrecht, koolzaad. Van de Ven. 22 Juni te Goeswoonhuis. Mulock Houwer. 23 Juui te Katteudijke, bouw- en weiland. Mulock Houwer. 24 Juni te Goesmeubelen en huisraad. Mulock Houwer. 25 Juni te Killand, koolzaad. Mulock Houw*. 30 Juni te Waarde, hofstede. Mulock Houwer. 30 Juni te Kapelle, hooi, rogge en aardappelen. Pelle. 30 Juni te 's-Heer Abtskerke, inspan. Pilaar. Jnui te St.-Philipsland inspan. Frause. 8 J uli te Goespanden. Bank van Leening. 14 Juli te Goes, woonhuis, slachthuis enz. Pilaar. 5 Aug. te GoesJacob- of Sloepolder. Gallis Merens. Sept. te Wemeld., gemeente-herberg. Gallis Merens. T i) i; u i. A i>. Uitslag der gehouden verkiezing voor twee Leden van de Tweede Kamerin het hoofdkiesdistrict Goes. Uitgebracht 2559 geldige stemmen. (Volstrekte meer derheid 1280.) Hiervan verkregen: jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort (1.) 941, mr. L. A. Bybau

Volksblad | 1886 | | pagina 1