No. 48. Woensdag 16 Juni 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksehe kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij deD uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel fxroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Het Goesche klokkenspel is, na eene rust van zes weken, eindelijk weder ontwaakt en zal dus de slapenden weder kunnen waarschuwen. In vroegere jaren verhaalde mendat de Meimaand altijd bestemd was, om het klokkenspel te laten rusten en reinigen. Nu weder verzekert men, dat de Pinkster dag' de dag is, waarop de gereinigde klinkklank zich weder moet doen hooren. Maar als Pinkster nu eerst half Juni invalt kon men wel eerst half Mei begin nen de inwoners van die muziek te beroovenof van de overlevering afwijken en den Pinksterdag met klokkentonen afwachten en ontvangen. Bij allen eerbied voor oude costumen achten wij het niet in den geest des tijds aan elke oude gewoonte zoo hardnekkig vasttekouden. Doch wij zulleu ons maar troosten dat het klokkenspel dit jaar bijzonder schoon zijn zal en dat de wellicht meerdere kosten daarvan gedekt zijn, door de bezuiniging, die het speelwerk tot een schaarsch spelend werk heeft gemaakt. Te Vlaardingen zijn heden ongeveer 40 schepen voor de haringvisscherij naar zee vertrokken grooten- deels bemand met Duitschers, die in dezen tijd van het jaar in grooten getale overkomen en tegen den herfst weder naar hun vaderland terugkeeren. Grnotendeels met Duitschers bemand; bet schijnt dus dat Nederland geen personeel of niet genoeg bezit, om ter haringvangst te gaan. Men zou anders zeg gen, dat het in dezen tijd, waarin zooveel over ge brek aan arbeid geklaagd wordt, vreemd is, dat men zich van Duitschers bedienen moet. Of zou het visschers- handwerk zoo moeilijk te leeren zijn? Wij kennen genoeg voorbeelden van mensehen, die met gansch ander werk den kost verdienendau met dat waar voor zij opgeleid waren. Metselaars schilders en wat niet al meer tellen er meer dan een in hun gilde, die er zooveel van geleerd hebben als een poes van wa felen bakken. Waarom zouden leegloopers en dien- 20) BEHOUDEN. Naar liet Engelschvan Hugh Conway, Wat herinnerde zij zich? Ik durfde nauwelijks ge- looven dat zij, na die uren vau rust, reeds genezen zou zijn, maar ik hoopte, dat zij vergeten had, wat er op den weg gebeurd was, toen zij sir Mervyn Perrand tegen kwam. Ik beefde van ontroering. Ik moest weten hoe haar zielstoestand werkelijk was. Bovendien was het niet goed voor haar zoo zij weer insliep. Ik vatte hare hand en noemde haar bij ha ren naam. Opnieuw opende zij de oogen. Zij drukten noch vrees, noch afkeer uit. Zij verweten mi] niets, zij hadden eene kalme, treurigevermoeide uitdrukking maar volstrekt geene verwarde. ,,Ben ik lang ziek geweest, Bazile?" vroeg zij. „Niet zeer lang. Spoedig zult gij geheel hersteld zijn." „Ik kwam naar uw huis, niet waar?" _„Ja, en ik hoop dat gij hier blijven zult. Voelt gij u zwak?" „Zeer zwak, Bazile ik heb zulke vreeselijke, droo- men gehad." „Gij waart koortsig en ijlde. Dan heeft men al tijd vreemde gezichten." tengevolge klagers dan ook geene visscbers kunnen worden. Als dit 110. onder de oogen onzer lezérs komt, zulleu er heel wat Nederlanders, en daaronder van de beste soort, achter slot gezet zijn of worden. Sommigen hadden nooit gedacht, dat het zoover met hen komen zouanderen zijn er al lang aangewend en kunnen er zich nog al in schikken. Gelukkig is liet, dat verreweg de meesten binnen de 24 uren uit den engen kerker worden verlost, tenminste als ze daarbuiten, even vredig als daarbinnen, met elkander willen verkeeren. De vier voeten van een gewoon rund leveren circa een halven liter „koevoetolie", het uitstekende be kend smeermiddel voor machineriën van allerlei soort. De beenderen, die wij als afval wegwerpen, worden voor prijzen varieerende van f75 tot f200 per 1000 kilo's naar Engeland geleverdwaar zij tot mesgre pentandborstelsliemdknoopjes, parasolhandvatsels, (waarvoor voornamelijk schapenbeendereu dienen) en snuisteren verwerkt, terwijl als nevenproduct lijm ver kregen wordt en beenderzaagseldat weer als vee- en kippenvoer dient. LIT DEN VREEMDE. Te Berlijn stonden dezer dagen twee mannen te recht, die in den avond van den 6en September zich bij een brug verscholen haddenom ieder die daar voorbij kwam, duchtig met hun knuppels te slaan. Eenige menscben ontkwamen hunne slagen door een overhaaste vluchtmaar een oud man werd zoo ern stig door hen gewonddat hij twee maanden lang het bed moest houden. Het Openbaar Ministerie eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Maar de rechter veroordeelde de schuldigen tot twee jaren gevangenisstraf, en hij ver klaarde, dat hij dit vonnis, met betrekking tot hunne beestachtig ruwe daadnog een zeer zachte straf achtte. Zij was doodzwak, maar voor het oogenblik ten minste, volkomen helder vau geest. Ik weende bijna van vreugde, toen zij zoo kalm en bedaard sprak. Ik begon te hopen, dat ik hier een van die zeer zeld zame gevallen zag, waarvan ik wel gelezen, maar die ik nooit bijgewoond hadwaarin de patient ge heel genezen ontwaakt uit een kunstmatigen slaap. Was dit het geval bij Philippa, bleef zij helder van geest, dan wist ik, dat eenige weinige weken van zorgvuldige oppassing en verstandige behandeling voldoende zouden zijn om haar geheel te doen her stellen. Stelde dit mij gerust, ik herinnerde mij te vens het gevaarwaariu zij verkeerde. Morgenja zelfs van daag reeds, kon mijne vrees verwezenlijkt worden en de goede uitwerking van den drank zou weer geheel verloren zijn. Zij was nu geheel wakker en zeer kalm, ik gaf haar eenig verkwikkend voedsel en vond toen beter haar rustig te laten liggen. Voor ik de kamer ver liet, sloot ik de gordijnen, want ik vreesde, dat de dwarrelende sneeuw herinneringen zou opwekken, die het beter ware te vermijdeu. De lange winterdag ging voorbij. Het werd duister de avond viel. Philippa lag rustig en bedaard. Ik deed niets om haar op te wekken. Ik kwam zoo zelden mogelijk in de kamer. Ik vreesde, dat de ge beurtenissen van den avond haar weer voor den geest

Volksblad | 1886 | | pagina 1