VOLKSBLAD. No. 44. Woensdag 2 Juni 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON. Uit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES YÓor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Uienataanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huweljjks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Naar wij vernemenzalhoe de qnaestie over de wet op het lager onderwijs ookuitloope, door de Re geering een nieuw artikel in de wet worden gevoegd waarhij de verplichting wordt opgelegd aan eiken toekomstigen Staatsburger, om het Onze Vader op een stuivertje te leeren schrijven. Deze wetsbepaling is noodzakelijk geworden door de inrichting van de nieuwe plakzegeisdie aangevuld moeten worden met miskroskopisch schrift, zooals daarop is aangegeven. Men heeft geaarzeld tusschen dezen maatregel en het verplicht bezit van vergrootglazendie dan weder als voorwerp van belasting in aanmerking zouden komen. Ons gemeentebestuur heeft een belangrijke stap ge daan door het voorstelom de gasfabriek overtenemen en voor rekening van de gemeente te exploitesren. De raad zal daaromtrent weldra beslissen en het zal dan blijken of wij voortaan goedkooper gas zullen kunnen krijgen. Sommigen rillen en beven, als zij booron boevele duizenden daarvoor noodig zijn en zuchten klagelijk bij de gedachte, dat er reeds zulk een zware schuldenlast op de gemeente drukt. Ze kunnen evenwel adem scheppen bij de zekerheiddat de geldleening voor de overname der gasfabriek te doen, geen bezwaar opleveren zal, daar hier wel evenals overal elders de gemeente voordeel hebben zal door eigen exploitatie. Zonder luchthartig te zijn, kunnen wij wel zeggendat de gemeente de dikwijls breed uitgemeten lasten wel zal te boven komen, vooral als wij eens verlost zullen zijn van het pak dat onze brave voorvaderen hnnne nakomelingen te dragen hebben gegeven. Daarenboven de gasfabriek helpt zich zelve en men behoeft dus niet bang te worden als misschien weder gejeremieerd wordt over de vele duizenden, die de gemeente nu al weer moet gaan leenen. Door eenige belanghebbenden is een request aan Gedep. Staten gezondenteneinde hunne tusscken- komst te vragen bij de Exploitatie-maatschappij inzake het ophouden van den laatsten trein. De nieuwe 16) BEHOUDEN. Naar liet Engelachvan Hugh Conway. Ik weifelde een oogenbliktoen ik haar vorig ver blijf voorbijging. Zon ik vragen of zij daar terng gekeerd was? Neenwanneer in den morgen de vreese- lijke gebeurtenis bekend werd, zou dit slechts ver moedens kunnen wekken. Laat ik dus naar huis gaan. Eindelijk. Binnen een oogenblik zal ik het ergste weten. Ik opende een der raampjes van mijn lan taarn en liet het licht vallen op bet pad dat naar mijn deur leidde. Ik slaakte een zucht van verlich ting. Daar in de sneeuw waren nog duidelijk de spo ren van een kleinen voet zichtbaar. Philippa waszoo als ik vurig verlangd had maar niet durfde hopen, terstond naar mijn huis gegaan. Mijn knecht opende de deur. Het was goed, dat de voetstappen in de sneeuw mij overtuigd hadden, dat Philippa aangekomen was en ik dus op natuurlijken toon vragen kon: „Is mijne zuster gekomen?" „Ja mijnbeerongeveer een kwartier geleden." dienstregeling is inmiddels gisteren reeds begonnen en er zal dns van herstel van den trein wel niet veel komen. In de vergadering der "Vereeniging voor Volksver maken Zaterdagavond gehoudenwerd allereerst rekening gedaan over het vorige jaar. Die rekening sloot met een batig saldo van f 121,31°. Dhr. W. Pelle werd als penningmeester herkozenen in plaats van dhr. De Visser, die voor de herbenoeming be dankte werd gekozen dhr. J. P. S. Jonqnière, die echter niet tegenwoordig was, zoodat men zijn besluit nog moet afwachten. In sommige gemeenten van „de Langstraat"vooral te Loon-op-Zand's-Grevelduin en Vrijhoeven-Kapel, bestaat onder de broodbrakkers tegenwoordig een bui tengewone mededinging, waarvan dë burgerij partij weet te trekken, Sommigen verkoopen bet rogge brood voor zooveel als de koopers willen betalenan deren vragen vooraf, wat de koopers bij anderen moe ten betalendan geven zij het nog 1 a 2 cent minder terwijl bet mikbrood van denzelfden prijs bij den een aanmerkelijk zwaarder weegt dan bij den ander. Het magnesiumlicht gaat een scboone toekomst te gemoet. Het komt bet zonlicht vrij nabij, is slechts 500 maal minder sterk, en om het voort te brengen zijn geen samengestelde machines noodig. De prijs is ook reeds belangrijk goedkooper geworden. Vroeger kostte het metaal meer dan 200 galden de kilogram thans is de prijs in lint- of draadvorm 36 gulden. De tegenwoordige magnesiumlampen voldoen aan alle billijke eiscben. Zij geven een licht van ongeveer 120 normaalkaarsenwaartoe per uur 9 10 gram mag nesium tegen den prijs van 30 a 35 ct. verbruikt worden. Van oude lorren, als onbrnikbaar weggegooid, worden, zooals men weet, vele nieuwe nuttige voor werpen en stoffen vervaardigd. Zoo laten de praetische Amerikanen oude schoenen en laarzen een merkwaardige gedaanteverwisseling „Wij liepen elkander mis. Wat een weer!" zei ik, mijn besneeuwden mantel afleggende. „Waar is zij nu?" vroeg ik. „In de zitkamer, mijnheer." Toen voegde hij er fluisterend bij: „Om u de waarheid te zeggen, was zij erg boos u niet te huis te vinden. Ik geloof, dat ze eene lastige dame is." William waagde wel eens meer zulke vrijmoedige opmerkingeu. Zijn woorden verbaasden mij ten hoogste. Ik trachtte gekscherend te antwoorden, opende de deur en trad de kamer binnen, waar Philippa mij wachtte. O, hoe klopte mijn hart! Wat zon zij zeggen? Wat kon ik, nog vervuld van wat ik gezien had, tot haar zeggen? Zou zij zich trachten te rechtvaar digen of alles koelbloedig bekennen zonder berouw te toonen. Zou zij het haar gedane onrecht tot ver ontschuldiging aanvoerenzeggen, dat zij de daad in een oogenblik van drift bedreven had. Om 't even wat zij ook doen mocht, zjj was Philippa en ik zou haar redden, zelfs ten koste van mijn leven en van mijne eer. Toch huiverde ik, toen ik de kamer binnentrad. Levendig stond nog voor mjjn geest dat bleeke ge-

Volksblad | 1886 | | pagina 1