No. 41. Zaterdag 22 Mei 1886. 9e Jaargang. TOCH VOORAL VIET TE GAUW. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Wij leven in den tijd van vooruitgang. Althans zoo zegt men en sommigen zelfs spreken van reuzen schreden. 't Is wel mogelijk dat men het zoo noemen kan, maar men vergete dan niet, dat reuzen met lange beenen wel groote stappen doenmaar daarom niet altijd haastig vooruitkomen. Wij willen gaarne toestemmendat er vooruitgang is, vooral als wij twee of driehonderd jaren terug zien, ofschoon veel uit die dagen gebleven of teruggekomen is. Maar het is opmerkelijkdat er ook in onzen tijd nog zooveleu gevonden worden, die er pleizier in schijnen te hebben, om als ze van snel len voortgang hooreneen weinig te remmen en van het beoogde doel verwijderd te houden. Soms zijn het al heele voorzichtigendie aanstonds klaar zijn met hun„voorzichtig toch haast u lang zaam vooral niet te gauw," dat wil zeggen: niette snel. Het is heel vriendelijk van hendat ze zoo trouwhartig vermanen en wij willen zelfs gelooven dat zij het volkomen meenenals ze zich zeiven in hunne bezadigdheid (langzaamheid) ten voorbeeld stellen. Maar soms ook schuilt er wat anders onder dien goeden raad en is het eigenlijk niet anders dan eigenbelang, dat zoo doet spreken. Of daardoor dan an deren worden belemmerd of de ontwikkeling van het goede wordt tegengehouden, daarnaar wordt minder gevraagd; bij velen staat het voordeel van enkelen boven het belang van allen. Laat ons eens in eigen kring omzien. Sedert wij in het Spoorwegnet werden opgenomen, is in onze provincie en in onze stad veel vooruitge gaan. Handel en Nijverheid werden daardoor gebaat en al stelden wij ons niet voor, dat wij een klein Londen of New-York zouden wordenwjj meenden toch grond te hebbenom te verwachtendat het handelsverkeer zou blijven toenemen en daardoor velen in meerdere of mindere mate zouden worden gebaat. Zoo bijv. maakten enkele handelaars van de ver snelde communicatie gebruik, om elders in Holland of België zakeu te doenwaar zij behoorlijk tijd voor hadden. Anderen konden in Zuid-Beveland een lan gen dag werkzaam zijn en eerst in den laten avond huiswaarts keereu. Van lieverlede breidde het aantal zich uit en wij leefden in de hoopdat wij zoo voor uit zouden snellen. „Wacht een beetje!" spreekt nu de geldgierige maatschappij, alsof ze naijverig op onzen vooruitgang was. „Niet te gauwwij zullen u eerst weder eens een eind weg terugdringen en dan later misschien helpen wij u, om weder een eindje vooruit te komen." De maatschappij maakt van haar alvermogen ge bruik om ons welvaren een weinig te temperen en houdt eene zaak vóór allen in het oog, wat namelijk voor haar het meeste voordeel oplevert. Of de winsten des eenen ten nadoele van den anderen zijnkomt niet in aanmerking, 'tls alsof men zegt: doe maar wat minder zaken en vraag uiet: wat gij bij meerdere tijdruimte zoudt kunnen doen, maar berust in onze vaderlijke beschikking, die u roept om kort te wer ken en lang te rusten. Het is inderdaad iu het oogvallend, hoe in onzen tijdop verschillend gebied een terugtred wordt ge daan naar den tijd van kreeftengang, iu plaats van aan den vooruitdringenden stroom den vrijen loop te laten. Het zoogenaamd langzaam maar zeker dat trou wens laug niet altijd zeker ismaar dat onze landaard niet schijnt te kunnen afleggenwordt door het eigen belang door het veroordeel tegen snellen voortgang en door wat niet al op den voorgrond gezet en daar mede eene natuurlijke beweging bedwongen. Men zou kunnen zeggende spoorwegen geven het beeld van den tijdgeest, die met den slakkengang gebroken heeft. Zullen zij dien geest juist uitdrukken, dan moeten meerdere treinen, sneller vaart, geregelder aansluiting daarvan het bewijs geven. Maar de tijdgeest en de eeuwig levende Jan Sa lie, zijn twee machten, die malkander niet kunnen verstaan, en terwijl zij om den voorrang worstelen, komt het winstbejag zich in hunnen strijd mengen, en deze laatste mogendheid oefent een onbeperkt gezach uit en is doof voor elke bedevoor elke aanwijzing in het belang van de algemeene behoef te. En zoo geschiedt het, dat het publiek eeniger- rnate gelijkt op den koortslijder, die men met eene flinke dosis chinine van de koorts geheel zou kun nen bevrijden, maar die men nu juist zooveel geeft dat de ziekte wel geen doodelijken afloop heeftmaar dat de lijder onder voortdurende koortsaandoening blijft voortsukkelen. Het „uiet te gauw" is in menig opzicht een goeden raad, doch die maar al te veel misbruikt wordt, nu eens door hen, die geen lust tot voorsnelleu hebben en dan weder door hen, die den voortgang van an deren slechts met leede oogen zien. Haastig, driftig, overijlend te zijn, kan niet an ders dan schadelijk wezen. Maar er is een midden tusseken dat en traag, saai en al te langzaam zijn. Ofschoon wij anders met dat midden-drijven niet dweepenmeenen wij het in dit opzicht wel te mogen aanraden en durven gerust bewereu dat die remmers met al hunne quasi voorzichtigheid het algemeen be lang weinig dienen. Verknopingen en Verpachtingen. 2426 Mei, te Goesmanufacturen. De Vos. 25 Mei te Goesveulens. Pelle. 25 Mei te Goespaarden enz. J. M. Pilaar. 25 Mei te Goesaandeelen tiendrecht. Mulock Houwer. 27 Mei te Borsele, huis en goederen. De Ronde Bresser. 1 Juni te Wolfertsdijkwoonhuis. Pelle. 2 Juni te Goes, land. Pelle en Lansen Croin. 2 Juni te Iersekehuis. De Roade Bresser. 4 Juni to Goes, gras en nagras. Gallis Merens. 9 Juni te Goes, inboedel. Pelle. 9 Juni te 's H. Areudsk., hofstede. De Ronde Bresser. 10 Juni te 'sH. Areudsk., meubilair. De Ronde Bresser. Juni te St.-Philipslandinspan. Franse. Te houden Aanbestedingen. 25 Mei te Goes, maken heulen. Breede Watering be westen Ierseke. VERSLAG DER Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, van 5 Februari tot 9 Mei 1886. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden zes

Volksblad | 1886 | | pagina 1