39. Zaterdag 15 Mei 1886. 9e Jaargang. DE VERSTANDSKIES. I)it Wad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, l'ranco per post f 0,90, waarover per halijaarlijkBche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaauvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. 't Is gelukkigdat er maar een tijdperk in liet leveu is, waarin men tauden en kiezen krijgt. Al thans als men zoo van tijd tot tijd de lieve kleinen ziet lijden, omdat de maalsters niet altijd even ge- maklijk voor den dag komen dan is het waarlijk een genot te kunnen gelooven, dat dit tijdperkwaarvan wij ons trouwens maar weinig herinneren, niet meer malen terug bomt. De meesten hebben al genoeg aan de nijdige manier, waarop die liehaamsdeelen zich weder van ons scheiden. Slechts een enkele maal gebeurt het, dat iemand op lateren leeftijd zijn respectiven mond met een nieuw bewoner voelt bevolken, en het is waarschijnlijk van wege de zeldzaamheid dezer gebeurtenisdat men die later aan- of opkomende kiezen met den naam van verstandskies bestempelt, omdat het zeker, als een mensoh er iets aan doen konheel verstandig zijn zou het ledig erf weder aantevullen. Het kan ook wel zijn, dat men tot die benaming gekomen isomdat het tanden en biezen krijgen in het tijdperk der eerste verstandsontwikkeling voorkomt, zoodat het dan zoo veel zou beteekenen, alsof het rechte verstand eerst met dat nieuwe lid zich begon te vertoonen. Het is zeker geen vleierijals men van iemand die reeds in jaren gevorderd, een nieuwen mondbe- woner ontvangt, zegt, dat hij nu de verstandskies ge kregen heeft. Maar het is ook geen laster, als wij bewerendat er velen zijndie noch vroeger noch later tot dat gelukkig bezitmet wat daaraan ver bonden isbomenzoodat men voor sommigen wel wenschen zoudat ze nog eens zoo rijk werden zonder daarom aantenemendat iemands verstand altijd in zijne kiezen huisvest. Er zijn er, die het kinderachtig vinden en het daarom niet weten willen, dat ze weder in den tijd van tandjes krijgen gekomen zijnmaar bij wie men toch aan eene verstandsvermeerdering denken moet, die aan den gelukkigen kies herinnert. Zoo bijv. is het opmerkelijkhoe dikwijls mensehen tot betrekkingen geroepen worden en die op zieh willen nemen, die geen de minste opleiding daarvoor genoten en van wie men denken zon, dat ze dan ook geheel ongeschikt daarvoor zijn en maar eene treurige figuur zullen maken. Maar men oordeelt te haastig en houdt geene rekening met de mogelijkheid, dat er een verborgen ontwikkeling bp hen plaats liad. Als we dezulken ziendie plotseling de hoogte in gaan terwijl wij hen altijd onder de laagblijvende rekenden, dan is het onbillijk zoo maar dadelijk te meeuendat zij bniten hun boekje gaan. Een oud gezegde luidt, dat als iemand een ambt gegeven wordt, hij het verstand er bij krijgt, maar ik geloof vast, dat die gelukkigen dan ook de verstandskies ont vangen, die hen volkomen op de hoogte brengt; ze zouden anders zoo dwaas niet zijn zich buiten den voor hen bestemden kring te wagen. Hoe zoet bet toch moge zijn een baantje to veroveren, waar men nooit aan gedacht hadmen zon geheel van een ver standskies ontbloot moeten zijn, als men toch maar optrad, steunende op het kiezen krijgen. De uatunr toch handelt in dezen precies, zooals zij wil en men kan wel door geld of gunst of wat anders postjes krijgenmaar dat kiezenfabricaat is voor niets te koop. Of men zieh dan beklagen moetals do verstands kies niet verkiest te komen Wij zouden het niet durven zeggen, zoolang de ondervinding leert, dat men veel verstand en volstrekt geene kiezen hebben kan, een zeer ongerieflijke toestand, maar waar het voor naamste dan toch niet ontbreekt. Veiligst is, dat men het verstand ontwikkele zonder op dien getuige er van te wachtenwant hoe het zij de mate van bennis is niet afhankelijk van het aantal bijters, :en met een beetje verstand zelfs komt men verder, dan met een rijk gestoffeerden mondzooals de dage- lijksehe ondervinding getuigt. Velen gelooven dat niet en wachten steedsmaar ze hebben veel kans dat ze eer alles verliezen dan dat het verstand hun zou aanwaaien. Een ding is ook zeker, dat een verstandskies zel den zooveel smart berokkent als de confraters, die een mensck al zijn verstand soms doen verliezen van de pijn. En dan zouden we ook nog wel wenschen dat er gelegenheid wasom die verstandskies te la ten inzettenzooals men tegenwoordig zich een gansch gebit verschaffen kanmaar waarin dan dat eene Dommer wel eens wordt vergeten. De tandartsen zon den het dan druk kunnen krijgen en meer reden hebbenom zich duur te laten betalen. Maar dat is een vrome wensch, die waarschijnlijk niet vervuld wordtwant er zijn maar weinigendie zoo op ver stand gezet zijn, en nog minder die gelooven, dat ze het nog niet hebben. We moeten dus maar hopen, dat er voortdurend meer van die natuurproducten voortkomen. Of men dat dan weten wil of niet, het is voldoende als anderen kunnen zeggen of denken: daar is het kiesje gelukkig doorgebroken. Verkoopiugen en Verpachtingen. 17 Mei te Hansweerddiversen. Pelle. 17 Mei te Hansweerdstoombaggermachine bouwgrond enz. Pelle. 20 Mei te Cfoesmeubilaire goederen. P. Overman. 20 Mei te Goesherberginveiitaris. P. Overman. 25 Mei te Goesveulens. Pelle. 25 Mei te Goespaarden enz. J. M. Pilaar. 25 Mei te Goesaandeelen tiendrecht. Mnlock Houwer. 1 Juni te Wolfertsdijk, woonhuis. Pelle. 2 Juni te Iersekehuis. De Ronde Bresser. 4 Juni te Goes, gras en nagras. Gallis Merens. 9 Juni te 's H. Areudsk., hofstede. De Ronde Bresser. 10 Juni te 'sH. Arendsk., meubilair. De Ronde Bresser. Juni te Goes, land. Pelle en Lansen Croin. Juni te St.-Philipsland inspan. Franse. Te houden Aanbestedingen. 20 Mei te Borsele, onderhoudswerken. Polders Ellewoudsdijk en Borsele. SE1)ERU.\D. In eene middag- en eene avoudzitting van den Gemeenteraad van Middelburg werd de belangrijke vraag behandeld of tot een al of niet gewijzigd voort bestaan van een middelbare school voor meisjes in die gemeente zal worden besloten. Een talrijk opge komen publiek gaf bij deze zittingen van zijn be langstelling blijk. Tot eene beslissing is men echter nog niet geko men; in de tot beden verdaagde zitting zullen de besprekingen worden voortgezet. Na breedvoerige dis cussion is een oordeel uitgelokt omtrent de door den Voorzitter ter behandeling gestelde punten:

Volksblad | 1886 | | pagina 1