No34. Woensdag 28 April 1886. 9e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en ADVERTENTI35N voor Dinsdag- n en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den De prijs per halfjaar fO.oO, franco per post f0,90,1 A ROSSftnps waarover per halfjaarlijksche kwitantie Uitgever J. A. «U»», UOeS. wordt beschikt. j r\, icnn r ui Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. I UplQQg luUU L.XBYYlplQKBYl. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. HEDEBL4Ü Hoe men couranten vult Zoo wordt wel eens ge vraagd door hendie zich maar niet begrijpen kun nen waar de couranten zooveel van daan halen om geheele bladen te vullen. Men zou daarop kunnen antwoordendat het nieuws uiet altijd nieuw is en dat men de geschiedkundige waarheid niet altijd nauw onderzoeken moet. Maar men zal wel niet meer vragen als het voorbeeld van zeker Amerikaansch blad gevolgd wordt, dat dezer dagen meldde: „Mrs. Springvloed van Templestreet heeft geen van hare ribben gebroken." Wanneer men aldus ook gaat me- dedeelen wat had kunnen gebeuren, maar uiet ge beurd isdan is de stof onuitputtelijk. Zoo zonden wij kunnen schrijven: de gasprijs te Wageuingeu wordt met 1 Mei voor verwarming en beweegkracht verlaagd van 11 op 6 ets., maar de gasprijs te Cioes, voor verlichting en verwarmingis nog altijd 14 ets. en dus niet verminderd. Een praetisehe wijze van werkverschaffing wordt te Witmarsum gevolgd. Door samenwerking van in gezetenen werd verleden jaar 8 hectare land gepacht en met vlas bezaaid. Tot half Maart kon men nu de werklieden met vlasbraken bezighouden en de onder neming gaf nog ruim f800 winst. Men schrijft uit Doetinchem Verneemt men van elders, dattengevolge der ma laise, vele groote iudustrieelen een gedeelte van hun werkvolk afdankenhier doet zich die malaise ge lukkig niet gevoelenintegendeelde industrie gaat gaandeweg vooruit; zoo begon o. a. de heer Lagaay directeur der machinale houtbewerking met gaskrackt, een jaar geleden deze industrie met 6 werklieden, terwijl er thans reeds 55 man dagelijks werkzaam zijn en het zich laat aanzien dat binnenkort bet per soneel nog belangrijk zal moeten worden uitgebreid. Dikwijls doet men de ondervinding op, dat petro leumlampen die een goed licht geven zoolang ze nog nieuw zijnof nadat men ze van een nieuwe pit voorzien heeft, langzamerhand aan licht sterkte verflauwenzonder dat ook zelfs de zorg vuldigste behandeling in staat is daarin verbetering te brengen. Door verschillende onderzoekingen en proefnemingen is geblekendat de oorzaak van dit verschijnsel zeer dikwijls gelegen is in eene zure, waterachtige vloeistof, een bestanddeel van vele pe- troleumsoorteudie door de pit opgezogen en vast gehouden wordt. Een eenvoudig en afdoend middel bestaat hierinde pit van tijd tot tijd goed te dro gen men verkrijgt dan weer een zeer schoon licht. Straks komt de zomerwarmteen met haar de le gerschaar der insecten. Hoewel ieder dier kleine werkers wel zijn nut zal hebben in de natuur, zoo is toch de mensch jegens menig insect min of meer vijandig gezind, omdat nu ja omdat ze hem meer last dan voordeel aan brengen. Te vuur en te zwaard wordt dan dikwijls een veruielingskrijg gevoerd tegen dat kleine ge dierte, evenwel dikwijls zonder succes, daar tien duizenden verrijzon waar duizenden vielen. Wie denkt daarbij niet aan muggenvliegen, mieren eters? Een weldoener der mensehheid was Roger- Sehabol, die al meer dan 150 jaar geleden een goed koop middel aan de hand deed om een dier insecten plagen te bezweren. Hebt gij last van mierenzoo zegt hij(het mid del is voorleden jaar met succes beproefd) strooi dan hier en daar eeuige stukjes versche houtskoolen de mieren verdwijnen als bij too verslag. De Hr. Soigneaux die de proef deed, verhaalt dat hij niet alleen kisten en kasten van zijn huis van mieren zuiverde maar ook in den tuin een geheel mierennest zag verlatenwaar binnen in hij een handvol fijngestooten houtskool had gebracht. De mieren zijn nooit teruggekomen in dat nest. (Al v. d. Dag.) Bij de uitdeeling van bekroningen op den wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen, te Den Haag ge houden is door een werkmansvrienddie onbekend wilde blijven als blijk van zijn ingenomenheid met het geen de werkman bij dezen wedstrijd tot stand bracht, het bestuur verzocht aan den handwerksman-inzender van Nederlandsche afkomst uit Den Haag, gehuwd en met een gezin, ijverig en oppassend, een extra belooning toe te wijzen, door dien onbekende uitge loofd. De voorzitter ontveiusde zich geenszins het moei lijke van die taak. Toch had het comité getracht aan de edele gedachte van den onbekenden gever zooveel mogelijk uitvoering te geven eu meende dan ook in zijn geest te bandelen door den buitengewo nen prijs toe te wijzen aan bet hoofd van een gezin van acht kinderenthans werkmanhoewel hij een maal betere dagen had gekend. Het geschenk bestond in een certificaat van f 1000 Ned. Werkel. Schuld. Naar men zegt, heeft een Italiaan lichtgeveuden drukinkt uitgevonden. Wij verlangen al naar het oogenblikdat zijne vinding ons land bereikt. Men stelle zich eens voor welk genot het zal zijn wanneer men in een slape- loozen nacht zoo maar voetstoots een krant of een boek kan ter hand, nemen en zonder weer kan indutten. UIT DEN VREEMDE. Hoewel ook in Engeland de postadministratie om zichtig moet heheeren om rond te komen, betracht zij toch, waar zij kande humaniteit. De postmeester- generaal deelde onlangs in het Parlement mededat hij de traktementen der postboden telkens laat afwisselen naar gelang van de afstanden welke zij moeten af leggen en de vrachten welke zij moeten dragen alsook in verhouding tot hunne diensturen. De werk zaamheden, welke de postpakketdienst medebrengt, worden bij de gewijzigde bepalingen steeds in aan merking genomen. Te honden Aanbestedingen. 5 Mei te Wilhelmiuadorponderhoudswerken. Polderbestuur. 8 Mei te Krniningen onderhoudswerken polder Krniningen. C. Bolier. 12 Mei te Goeszuiveren waterleidingen. Gezworens Breede Watering. 20 Mei te Borsele, onderhoudswerken. Polders Ellewoudsdijk en Borsele.

Volksblad | 1886 | | pagina 1