Wo. 31. Zaterdag 17 April 1886. Jaargang. ALLERLEI KWELLIVLiEV. Uit blad verschijnt iederen Zaterdag De prijs per halfjaar f Ö.50, franco per post f 0,90, waarover per halijaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Uienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentién tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig' cents. Als wij dikwijls vele benauwde gezichten om ons zien en een stortvloed van klachten moeten aanhoo- ren, en als wij dan eens wisten, wie onder alle die miserabelen waarlijk medelijden verdiendener zonden heel wat geschrapt kunnen worden van de lijst der beklaagden. Ik wil u daarom niet hardvochtig en onmeedoogend maken tegenover die allen, die u hunne rampspoeden of bange vooruitzichten komen vertellen; maar zoo vele gevoelige naturen, die al beginnen te beklagen of te schreien, als ze de vermeende ongelukken nog maar half gehoord hebben, zouden hunne tranen kunnen sparen, tenzij ze die willen storten over de dwaasheid van zoovelen, die er behagen in hebben zichzelven te kwellen, zonder noodzaak en zonder reden. Ik denk hier niet aan het groote aantal lichtzin- nigen, onberadenen en roekeloozendie soms werke lijke ongelukken zich op den hals balen en dan min der om hun lot dan om hunne schuld medelijden verdienenmaar wel aan de menigte van hendie u het hart zouden breken met hunne klachten, als ze gegrond waren, maar na geen weerklank kunnen vinden. 't Is treurig, dat men een voorhoofd met rimpels boven een lachende plooi op het gelaat verkiest en het is vervelend ze te moeten bestrijdendie hnnne jeremiades zoo breed mogelijk uitmeten en altijd weer eene andere gereed hebben als er eene opgezongen is. Men zou kunuen vragen of dat niet eene rechtmatige kwelling isdat men gedurig op zoovele naargeestige klagers stuit. Dat men niet alles zoo maar van zich zetten kan sombere gedachten heeft en vanwege de muizennesten den slaap niet kan vattendat is natuurlijkmaar een mensch die verstand heeft en daarvan gebruik maakt, moest toch bedenken, dat bij zijn lasten, zorgen en bekommeringen gemaklijk honderden pon den zwaarder kan makenals hij maar altijd van die: ,.ja maar's" en ,,wie weet's" er aan hangen wil. Het is niets geene kunst grijze haren te krjjgen van verdrietal is er niet eene reden om te treuren. Kwellingen des geestes kunnen een mensch zoo goed vermageren als de derdendaagsche koorts en al loopt het ook zulk een vaart nietmen behoeft maar eene aanhoudende kwelling', om voor alle levensgenot on vatbaar te worden. Er zijn er genoeg, die de wereld, de meuschen en al wat eris eenvoudig slecht noemen en daarom voortdurend" in angst leveu en de donder al liooren rollen als de luclit nog effen is en de zon vriende lijk schijnt. Ze maken beele zekere berekeningen waaraan slechts één ding onttrekt, dat ze namelijk op een verkeerden grond rusten, en ze zijn al in de pijn over de duurte en slechte tijdon als eens oorlog kwam in Europa, als de Sultan van Turkije door een Franschman eens op zijn teen getrapt werd. Ergernis is ook eene kwelling en die menig ge moed in beroering brengt, al is het maar, dat een buurman wat laat opblijft ot een ander zijn gevel niet laat schilderen of' een derde zoo uithuizig is. Buren, die niet vriendelijk zijn, kunnen het zeker lastig makon maar die zoo getrouw contraboek hou den van alles wat te buurs huize voorvalt, kunnen wel zeker zijn dat zij hot zichzelven onrustig maken. 't Is niet anders met zoovele dwaze en verkeerde handelingendaar men toch niets aan veranderen kan en die geheel voor rekening komen van hendie ze bedrijven. Men mag er zich over bedroeven, het afkeuren en zoo mogelijk de dwalenden zoeken terecht te brengenmaar als anderen verbiezen verkwisters of luibakben te zijn en ze willen naar geen raad hooren, dan is bet toch onzinnig daarover het ver driet te dragendat zij zeiven niet gevoelen, 't Is ook een onvruchtbare kwelling, het allen naar den zin te willen maken. Wie altijd in de weer is met de vraag: wat de menscheu van hem denken of een min vriendelijk woord aanstonds aan minachting of vijandschap toeschrijft, kan er wel dagwerk van heb ben om zijne vermeende tegenstanders te tellen. En wie gaarne de mooie man wil zijn; leeft in de kwel lingen als de visch in het water; het wordt zijn elementwaar hij niet buiten kanmaar waarin bij soms vreemde wendingen en onderduikelingen maakt. Yan allen zijn zij echter wel de voornaamste dwa zen die het onmogelijke willen en zich kwellen om dat te bereiken. Wie een ezel wil drijvenom hem met het paard te laten harddraven, kan zijn arm wel uit het lid slaanmaar plaagt zichzelven meer dan den langoor. Die vergeefs zoekt rijk te worden k-"n wel iu de loterij zijn geluk beproeven, maar als hij lang genoeg op den hoogsten prijs heeft gewacht kan hij zich weder kwellen over het gelddat hij verspilde. Zeg niet, dat er toch maar weinigen zijn, die zich zoo moedwillig de kwellingen op den hals halen, want tien tegen een zoo gijals ge eerlijk de waar heid spreekt, niet erkennen moet, dat ge zelf korter of langer iederen dag gekweld wordt over hetgeen n niet aangaat of althans op uw levensgeluk geen in vloed ban hebben. Gelukkig als men daarna er over lachen kan, dat te kwader uur zulk een steen op bet hart scheen gevallendie op zijn best een zand korrel was, maar dat lachen duurt meestal niet langer dan tot eene andere steen het gemoed komt bezwaren. Men spreekt wel eens van kwelgeesten en dat zijn zeker geene pleizierige gasten, maar die ze overal zien en desnoods zoeken, zijn in de samenleving op hunne beurt niet veel anders. Ge kunt nwe troos tende en bemoedigende redenen evengoed iu het wa ter werpen, als ze aan die tobberts verspillen. En hoe natuurlijk het is, dat het bedrukte hart lucht zoekt, men wordt beter nat door een regenbui dau voortdurend vervolgd door de uitstortingen van de gek welden. Het leven is zeker rijk aan bezwaren, maar wat het goeds oplevert, mag niet voorbij gezien. Ik zou het daarom de eenige redelijke kwelling noemendie gedurig de vraag steltof men het goede wel genoeg opmerkt, waardeert en dankbaar gebruikt. NEDERLAND. De uitslag der Dinsdag gehouden verkiezing voor één lid van den gemeenteraad alhier, is als volgt: Aantal kiezers 446. Ingeleverd331 biljettenwaar van in blanco bleken te zijn 4, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 164 stemmen. Op den heer J. P. S. Jonqnière waren 170 stemmen uitgebracht; de heer J. Donuer bekwam 147 stemmen zoodat de heer J. P. S. Jouquière is gekozen, Op de heer II. Foolmeijer werden 5 L. A. Kni-

Volksblad | 1886 | | pagina 1