No. 30. Woensdag 14 April 1886. 9e Jaargang. FEUILLETON, vm Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN vóór Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A, ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Lilenstaanvragen worden gt plaatst tegen i cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. J r, I) E II I, a s i>. In de Zaterdagavond alhier gehouden vergadering vau de Werkliedenvereeniging: „Eigen Hulp", werd het driemaandelijksch verslag uitgebracht. Er was ont vangen f 164,37 en uitgegeven f 142,28. Aau zes ge wone leden werd eene uitkeering gedaan tot een bedrag van f 124. Het voorstel van het bestuur tot verhooging der contributie met 2 cent werd aange houden. De werkstakingen te Enschedé hebben uog niet opgehouden. Zondag heeft daar de sociaal-democraat Fortuijnweder eene poging gedaan om het werk volk opteruien en het werk niet te hervatten voor aan hunne eischen voldaan is. Algemeen gelooft men dat de werklieden wel anders zouden handelenin dien zij niet door enkele raddraaiers op een dwaal weg werden gebracht. Op een paar legaten na heeft wijlen W. Oester zijn geheels nalatenschap aan de armen te Seherpenzeel (Gelderland) vermaakt, met uitdrukkeli]ken last, dat dit bedrag, ongeveer 12000, dadelijk onder de ar men zal worden verdeeld. Als uitstekend veevoedselvoornamelijk voor melk vee en varkens, maken de kleine landbouwers in Drente gebruik van distelendie zij uit het groen land wegnemen. De distelendie in het groenland niet gewenscht zijn en er de graswei zeer belemme ren zijnzoo ze gekookt toegediend wordeneen uitstekend voedzaam en saprijk voedsel. Talrijk is het getal distelzoekersdie dagelijks in het land loopen en ze bij groote zakken vol naar huis dragen. In 't Kaapsche blad „De Eendracht" bomt de vol gende advertentie voor: „Beken hiermede, dat ik door mijne gemene ja- loerschen hart de edele heer Willie Vogel Jr. on schuldig beklat heeft met mijne vatsoeulyke vrouw Sosielje Johanna Vorster. Om te bewyzen dat ik ge- lieg hebslaat ik met myn hand op tnyn gemene gart en zeg: Foei, wat heb ik gelieg van Willie Vogel en zyn eer. Zoo verzoek ik deze over de ge- 3) BEHOUDEN. Naar liet. Engelsch van Hugh Convvat. Familie of betrekkingen had zij niet en zij noemde geen vriendendie haar zouden willen ontvangen. Zooals ik vermoed had, was zij geheel alleen op de we reld was ik vertrokken dan had zij niemand meer tot wien zij zich om raad of hulp kon wenden. Al leen have verlatenheid was het, die er mij toe dreef, in weerwil vau mijn beter oordeel, in weerwil van het leed dat haar drukte mij aan hare voeten te werpen en haar mijn liefde te bekennen. Mijne woorden kan ik mij niet herinnerenmaar ik geloof, ik weet, dat ik welsprekend was. Beu hartstocht, als de mijneverleent bracht en vuur aan den minst geoefenden spreker. Helaas, lang voordat ik uitge sproken hadwist ikdat ik te vergeefs mijn zaak bepleitte. Haar blik, hare houding, zeiden mij dat zij mij niet lief had. heele wereld te publiceerentot waarschuwing voor andere, die zoo jaloers ben als ik. (get.) W. A Vorster." Men is algemeen van meeningdat klimop tegen muren geplant, deze laatste vochtig maakt. Juist het omgekeerde is waar. Onderzoekt men na een sterben regen een met klimop overdekten muur zoo zal men zien, dat de muur droog, ja zelfs stof fig is. De bladereu hebben den regen van den muur afgehouden. Ook de ranken der planten, die in den muur dringenzuigen daar het vocht uitomdat zij die om te leven noodig hebben. Wbldv. Hilv.) 'tWas 1 April jl. juist 5 jaren geleden, dat hier te lande de Rijkspostspaarbank in werking trad. In die vijf jaren werd 161/, millioen gulden in gelegd en terugbetaald 91/,, millioen. De directie, die bij den aanvang zes ambtenaren telde, heeft er thans 38 in dienst. UIT DEN VREEMDE. De werkstakingen in Zwitserland hebben zich nu van Basel ook tot Lausanne en S. Gallen uitgebreid, en men vermoedt, dat ook nog in andere steden vele arbeiders het werk zullen staken. De beweging moet voornamelijk van Zurich uitgaan. Er werden ver scheidene arbeidersvergaderingen gehouden, en op ruiende geschriften werden in grooten getale verspreid. De dwergiu Kate Rowsand, algemeen bekend als „Mevrouw de Markiezin", die dezer dagen te Shef field overleedheeft in haar uitersten wil bepaald dat al hare kleederen(die zelfs te klein zijn om door kinderen gedragen te worden) gebruikt zullen worden voor poppen van hare grootte. Zij bestemde f120 voor den aankoop van 20 van zulke poppen, die dan, in hare japonnen en ondergoed gekleed, aan weeshuizen ten geschenke gegeven moeten wor den. „Zoo zullen", zeide zij, „dan ten minste nog arme kindereu pleizier van mijn goed hebben". Zij verzocht voorts met tranen in de oogen, dat men haar in een rijtuig zou begraven, en niet haar kistje door een man naar het berkhof zou laten dragen. In Mansion-house te Londen waren Maandag 40 Toen, bedenkende hoe hulpeloos zij was, bedwong ik mij. Ik smeekte haar te vergeten, wat ik gezegd hadmij nu niet te antwoordenmij toe te staan na eenige maanden terug te komen en mjjn woorden te herhalen. Haar vriend te mogen blijvenhaar te mo gen helpen, waar ik kon. Zij schudde het hoofd en reikte mij de hand. De eerste beweging toonde nip, dat zij mjjne liefde wei gerde, de tweede dat zij mijne vriendschap aannam. Ik dwong mij zelf bedaard te ziju eu wij bespraken hare plannen voor de toekomst. Zij bewoonde kamers in eene deftigestille straat dicht bij Regent's Park en deelde mij haar voorne men mede om daar vooreerst te blijven. „Geheel alleen!" riep ik uit. „Waarom niet? Wat zou ik vreezen? Weet gjj iets betersdan neem ik gaarne een raad aan." Ik had geen anderen raad te geven. Philippa was een-en-tvvintig jaar eu kwam terstond in het bezit der nalatenschap barer moeder. Zij had genoog om van te leven. Vrienden had zij niet, en zij moest

Volksblad | 1886 | | pagina 1