Mo. 28. Woensdag 7 April 1886. 9e Jaargang. Dit blad verschijnt ledereu Woensdag en De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVEHTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Adverteutiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. WEDE R L A M 13. Het doet ous leed te moeten meldendat ook iu ons land werkstakingen zich voordoen en wel te En schedé, de belangrijke fabrieksplaats, waar zoovele handen werk vinden. De eisch van hooger loon is ook daar door de arbeiders gesteld, maar door de ar- beidgevers niet ingewilligd, wat tot moeilijkheden aanleiding gaf, die het derwaarts uitzenden van mi litairen noodzakelijk maakten. Onbegrijpelijk is het, dat de werklieden zich tot zulke onredelijke eischen laten verleiden. Onredelijk toch meenen wij het te mogen noemen, wanneer men van de arbeidgevers die, tengevolge van de daling der prijzen met verlies arbeideu vordert, dat zij hetzelfde loon zullen geven, als toen de prijzen hooger waren. Daarenboven de fabrikanten in Twente hebben reeds te veel bewijzen gegeven van hun zuchtom de werklieden te bevoor- deelen, om te kunnen denken, dat zij alleen op eigen voordeel bedacht zonden zijn. Dezer dagen is te Kopenhagen, in tegenwoordig heid van de vorstelijke familie een gebouw ingewijd, dat den naam van „Marthahuis" draagt. Daarin zijn vereenigd: een lokaal voor een handwerkersvereeni- ging, een zaal tot spijsuitdeeling aan zieken, een voor vrouwen-vergaderingen, een werkzaal voor meis jes, een kinderbewaarplaats en een groote, goed in gerichte vergaderzaaldie verhuurd is aan de kerke lijke vereeniging voor inwendige zending te Kopen hagen. Aan al deze inrichtingen zal nog een werk kamer voor knapen worden toegevoegd. In de kelders van het gebouw zijn de magazijnen voor allerleiwaaraan zieken behoefte kunnen heb ben. Ook een met lakens en kleedingstukken, die aan arme zieken geleend of geschonken worden. In het laatste jaar werden 855 stukken weggegeven meest kindergoed, waaraan armen altijd behoefte hebben, en 443 uitgeleend. Een adres raet 208,827 handteekeningen is door de Stokholmsche vereeniging tot afschaffiing van sterkon drank aan Koning Oskar aangeboden, met verzoek om na een overgangsperiode van 10 jaar, alle productie van sterken drank te verbiedenbehalve ten gebrnike in de medicijnen of de industrie. De brooddepöthouder De Jager te 's Gravenhage heeft wegens „gemoedsbezwaren" geweigerd het geld aan te nemendat door de welwillende tussehenkomst van de vereeniging 1'Union fait la Force met eene tooneelvoorstelling was bijeengebracht, om hem de schade door het verbranden van zijn huis geleden zooveel mogelijk te vergoeden. De genoemde ver eeniging heeft nu aan den Burgemeester verzocht eene goede bestemming voor dit geld aan te wijzen. Maandagmorgen stapten te Buitenpost 63 personen uit den treinom zich als sollicitanten naar de be trekking van veldwachter te Kooten (f 400 salaris) bij den burgemeester van Achtkarspelen aan te bieden. De heer W. A. Scholten te Groningen, die door zijn groot aantal fabrieken, waarin de aardappels tot velerlei doeleinden verwerkt worden, de aardap pel markt beheerseht en de prijzen zet, heeft aan zijn opkoopers last gegeven65 ets. per mud voor Ame rikanen en 75 ets. voor andere soorten te bieden voor den a. s. FEUILLETON. 2) BEHOUDEN. Naar liet Eligelschvan Hugii Convvay. Hoe geheel anders dan de rose en tvitte blonde poppetjes die ik als toonbeelden van schoonheid hoorde roemen Warm zuidelijk bloed stroomde baar door de ade ren en gaf dien warmen tint aan haar blozende wangen. Hare moeder was eene Engelschemaar aan Spanje dankte de dochter die bevalligheid, die heerlijke don kere oogeu en lange wimpers, die zwarte golvende lokken dat hartstochtelijke karakter en wellicht ook die vorstelijke houding. De Engelsche moeder moge haar kind vele goede gaven geschonken hebbenmaar hare schoonheid erf de zij van den vader, dien ze nooit gekend hadvan den Audalusïer, die stierf toen zij nog een zuigeling was. In weerwil van hare Spaansehe bevalligheid was Phillippa eene Engelsche. Haar Spaansehe af komst was voor haar slechts oene overlevering. Ilaar voet had nimmer het land van haren vader De Sprokkelaar las in verschillende bladen, woor delijk het volgende: „De nieuwe muntbiljetten van 50 gulden maken een alleraangenaamsten indruk." Hij vraagt zich af, of dit wel zoo'n wonder is in onzen tijd, nu zoovelen gebrek aan geld hebben. A f E I! I. E I. Een eigenaardig geval van slaapzucht wordt uit Petersburg medegedeeld. Voor eenigen tijd werd al daar een dokter aan het ziekbed eener dame geroe pen die door onoverwinnelijke slaapzucht hare na bestaanden in groote onrust bracht, vooral omdat hare bevalling kort aanstaande was. Na veel moeite gelukte het aan den dokter haar op den 5den dag weer tot bewustzijn te brengen, en 24 uren later be viel zij van een gezond kind. Onmiddellijk daarop viel zij weer iu slaapdie onafgebroken 14 dagen aanhield. Na het tweede ontwaken bleek het, dat de dame hare spraak geheel verloren had. Terwijl zij betreden; de Spaansehe taal was haar vreemd. Zij was in Engeland geborenen haar vader wiens werk kring mij steeds onbekend bleef, schijnt zich daar den meesten tijd opgehouden te hebben. Waneer leerde ik haar liefhebben? Vraag liever: wanneer ont moetten wij elkaar voor 'teerst. Zoodra ik haar zag, gevoelde ik reeds, als door eene openbaring, dat ik zonder hare liefde niet zou kunnen leven. Tot op dat oogenblik was er geen vrouw geweest wier aan blik mijn hart iu 't minst sneller deed kloppen. Ik had van zulk eene liefde gelezen en gehoord, ik had er den spot mede gedreven. In mijn drukken werk kring scheen er geen plaats te zi;n voor zulk eene alles beheerschenden hartstocht. En tocheensklaps beminde ik, zooals geen man ooit beminde; en nu ik hier dezen avond in 't vuur zit te staren zeg ik tot mij zei ven dat het doelloos leven dat ik lijd, het eenige nog mogelijke is voor den man, die Philippa beminde, maar geen wederliefde vond. Onze kennismaking was zeer prozaïsch. Hare moe der, die aan eene chronische kwaal leed, kwam mij raadplegen. Mijn bezoeken werden spoedig niet al leen die van een doktermaar ook die van een vriend

Volksblad | 1886 | | pagina 1