No. 26. Woensdag 31 Maart 1886. 9C Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per poet f 0,90, waarover per halijaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel (rroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Nog altijd blijft een treurig bijgeloof bij ons volk bestaan dat velen door bedreiging van booze geesten en heksen schrik aanjaagt. Zoo las men dezer dagen weder van niet minder dan drie huisgezinnen te Smilde, die zich onder den invloed van eene tooverheks waan den en daarom gemakkelijk zich lieten bewegen van de diensten van eenen duivelbezweerder gebruik te maken. Ben Franscli geleerde, de beer Verill, heeft een middel ontdekt om oesters, lang nadat zij uit het water genomen zijngoed te houden. Hij vond een oude flesch, welke uit zee opgehaald was, waaraan zich verscheidene oesters hadden vastgehecht, en die maanden lang, als een merkwaardigheid in den win kel van een vischhandelaar had gehangen. Bij onderzoek bleken al de oesters aan die flesch nog levend te zijn, met uitzondering van diewelker schelp niet geheel gaaf was. De slotsom, waartoe dit feit en nog eenige proe ven Verill hebben gebracht, is, dat oesters, in een bak waardoor de lucht vrijelijk kan heen stroomen maanden lang goed gehouden kunnen wordenals men maar zorg draagtdat het ledige gedeelte van de schelp naar onderen is gekeerd. Men begint meer en meer de twee- en driewielers niet alleen voor vermaakmaar ook voor nuttige doeleinden te gebruiken. Een uitvinding in dien geest is een reiswagenwaarvan ons de ontwerperde heer Carl Beck te Ebringeneen teekening en beschrij ving toezond. Die reiswagen welke een overdekte zitplaats heeft, alsmede een bergplaats voor koffer en reistaschis bestemd voor handels- of plezierreizigers, postbeamb ten enz. enz., en stelt in staat om, in streken waar nog geen spoorweg isbijna even snel en gemakke lijk maar zeker goedkooper te reizendan met het „stoompaard." FEUILLETON. SCHULDIG OF ONSCHULDIG. Naar het Duitsch door A w a li. 8. Ik vond Renner zeer zwak en geheel veranderd. Hij was werkelijk zwaar ziek, en liet had er allen schjjn van, dat hij het niet lang meer zou maken. Nauwelijks had hij uiij gezien of een glimlach ver helderde zijn gelaat. Op zijn wensch waren wijspoe dig alleeuook de hem toegevoegde bewaardereen medegevangene, had de cel verlaten. Toen do deur gesloten wasrichtte Reuuer zich iu ziju bed op. Hij deed dit tot mijne groote ver wondering gemakkelijk en zeker zonder eenige hulp. Hij bemerkte mijn verbazingwant hij zag mij lachend aan en zeide zachtjesmaar haastig. „Ik ben nu niet meer zoo ziekals het scheenmaar ik wil ziek zijn. En weet u waarom? Om de moordenaar van Elise te straffen." Ik wist waarlijk niet, wat ik moest denkenik was zoo verrast, dat ik niets kon antwoorden. Renner De Gemeenteraad van Hummelo en Keppel heeft een verordening op den arbeid der kinderen vast gesteld waarbij i3 bepaalddat gedurende de gewone schooluren geen veld-, tuin- of huisarbeid of persoon lijke dienstenvan welken aard of benaming ook verricht mogen worden door kinderen heneden den leeftijd van 12 jaren. Te hotnlen Aanbestedingen. 2 April te Middelburg, basaltmuur in de bin nenhaven te WemeldiDge (kanaal door Z.-Bevel.) Raming f3600. Rijks-Ingen. te Goes. Verkoopiugen en Verpachtingen. 1 April te Kloetingegezaagd hout. Pelle. 1 April te Nissemangels enz. P. Overman. 2 April te Iersekekoeien en meubilair. De Ronde Bresser. 3 April te Wemeldingehout. De Vos. 5 April te Iersekehoefje enz. Gallis Merens. 5 April te Schorewoonhuis enz. Gallis Merens. 5 April te Ierseke, woonhuis enz. Gallis Merens. 7 April te Goes, inboedel. Gallis Merens. 9 April te Ovezand, inspan. Pilaar. 14 April te Everingeninspan. Mr. Liebert. 15 April te Heinkenszandbouw- en weiland. De Ronde Bresser. 27 April te Goes, woonhuis en overdekte statieschuit. Mulock Houwer. 29 April te Wemeldingehoereninspan. Pelle. Mei te Borsele, inspan. Pelle. UIT DEN VREEMDE. Als eene merkwaardigheid mag wel gemeld wor den, dat de Keizer van Duitschland zijn OOsten ver jaardag gevierd heeft en nog steeds met de Staats zaken zich bemoeit als ware hij nog in de kracht van het leven. Zijne Keizerlijke Majesteit moet veel was onder het spreken weer ernstig geworden. Zijn oogen rusten vast en toornig op mij. Na een korte pauze ging hij iu de grootste opgewondenheid voort: ,,Ik vloek niet meer, nn bid ik; onophoudelijk smeek ik den goeden God, dat liij mij nog niet zoo spoedig van hier moge wegnemen. En weet nwaar om ik dat smeek Om Elise's moordenaar nog langer te kunnen kwellen en pijnigen. Hier volgde weer een pauze. Ik kon nog altijd niets antwoorden. Renner brak na weinige oogen- blikken de stilte, en terwijl hij meer en meer opge wonden werd, sprak hij: mijn verlangen om bij Elise te zijn was zeer groot. Ik heb dit bestredenen met geweld onderdruktik wil geduld hebbenik wil wachten. En waarom? Om de straf, die ik voor den moordenaar van Elise heb uitgedacht tot het einde toe te zien werken„Achzeide hij met geheel veranderde stem, voor mij is dat een streelende ge dachte, dat ik hem kan straffen en kan zien lijden, die mij zoo onuitsprekelijk ougelukkig gemaakt heeft. De moordenaar vau Elise -zijue stem werd gillend is mij nabijmijne baud kon hem grijpen en worgen, als ik dat wilde. Maar ik wil het niet. Het is geen

Volksblad | 1886 | | pagina 1