No. 21. Zaterdag 13 Maart 1886. Jaargang. SLECHTE GENEESMEESTERS. Dit blad verschijnt ïederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halljaarlijksche kwitantie wordt beschikt Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per Pegel Groote LetteTB en Afbeeld, naarplaatsmimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Ik geloof, dat alle doctoren die wij bij onze kran ten of aan ons eigeu ziekbed roepenknappe en brave menschen zijn, die ons altijd genezen zouden, als de natuur maar zoo vriendelijk was even volgzaam te zijn als de apotheker, die de recepten gereed maakt. En omdat ik dat geloof, is het dus aanstonds dui delijk dat het bovengestelde opschrift niemand der geleerde heeren kan beleedigen. Maar even als er een onafzienbaar heirleger van lichaamskwalen is, zoo zijn er nog eens zooveel kwalendie niet bepaald in het lichaam huis vesten maar die overigens vrij wel hetzelfde karakter hebben en niet minder onaangenaam ziju. Om deze wegtenemen of dragelijk te makenzijn ook heel wat recepten en voorschrijvers daarvandie zich genees meesters noemen. Zij laten zich wel niet niet, per re kening betalen maar vergeten hun belang niet en zijn in den regel nog al duur. En dat zou nu min der zijn, als ze altijd maar genezing aanbrachten, doch ik aarzel niet te bewerendat daaronder ge vonden wordendie nog veel meer te vreezen zijn dan de ergste kwakzalvers; dat onder hen heele slechte geneesmeesters zijn. Ik denk hier allereerst aau hen die genezing wil len brengen in onze ziekelijke maatschappelijke toe standen, aan een soort volksvrienden of ijveraars voor de ware volksbelangendie hunne geneesmiddelen als onfeilbaar voorstellende goe-gemeente aau hun snoer -weten te krijgen en haar dan zooveel heil aanbren gen ongeveer als de poesdie de muizen een voor een opeet. Een voorbeeld uit onzen tijd moge dat bewijzen. Er wordt nog al eens, en niet zonder grond, ge klaagd, dat er geen werk genoeg is, om het voor levensonderhoud noodige loon te verdienen; dat dien tengevolge veel geleden wordt en het dus noodig is naar geneesmiddelen omtezien die een gezonden toe stand kunnen aanbrengen. Velen treden als belangstellende geneesheeren op en schrijven recepten voordie zooals zij zeggen de kwa len in eens en voor goed zullen wegnemen. Wel blijkt het gedurigdat ze wel wat te hoogen dunk van hunne medicamenten hebben maar zij houden daarom niet op ze aanteprijzen gelijk de menigte zich steeds laat belezenom er gebruik van te maken. Dientengevolge hoort men overal van werkstakin gen uit ontevredenheid met het toegelegde loon; aan oproerige bewegingen der werkeloozenom werk en dus ook loon, aftedwingen. Zij zelven zouden misschien niet tot die geneeswijze de toevlucht nemenals er niet zoogenaamde geneesmeesters warendie de aan wending der middelen aanraden. En van daar dat hier en elders dikwijls tooneelen worden geziendie in elk opzicht treurig kunnen genoemd wordeu. Het baat niet, dat men daartegen waarschuwt of op de zichtbare verkeerde uitkomsten wijsthet gaat er mede als met de Haarlemmer olie, die al honderden in het graf geholpen heeit en nog steeds als een radicaal geneesmiddel wordt ingeslokt. De volksmenigte laat zich voor allerlei dwaze denkbeelden vindendie haar worden aangeprezen, als zeker werkende, en als het tegendeel blijktdan zoeken zij de oorzaak daarvan overalbehalve waar die werkelijk te vinden is. In de laatste dagen werd dit weder bevestigdtoen in eeue talrijke vergadering te Amsterdam besloten werd, niet alleen om de uitvoering van groote wer ken te vragen, maar om door eene inkomstenbelasting alle lasten op de meer gegoeden overtebrengen; le vensmiddelen beschikbaar te stellen voor de werke loozen (die dan niet meer naar werk behoeven uit- tezien)in de stadsbanken renteloos beleende panden beneden f10 terug te geven en nog zooveel meer, dat meu alles zou kunnen verkrijgenals men maar het: ,,ik wil het," iu practijk bracht. Men moet medelijden hebben met de schareaan wie eene volkomene genezing voorgespiegeld wordt, zooals de kwakzalver of marktschreeuwer verzekert, dat „één fleschje van zijn goed" alle ziekten weg neemt. Maar nemen wij aandat toch onder ons volk zoovele heldere koppen gevonden wordeudie men niet alles kan wijsmakendan moeten wij ons verbazen, dat zoovelen zich laten medesleepen door de geneesmeesters, die wij niet aarzelen slechte te noemenomdat zij het onmogelijke als voor iedereen verkrijgbaar voorstellen. Zij willen niet begrijpen, dat men zijn huis niet op orde brengt met alles het onderste boven te wer pen dat het niet aangaat het lastdier een verzwaard pak opteleggen en het tegelijk de beenen van onder het lijf weg te slaan; dat men een bestuur niet ver gen kan de huizen der gegoeden te laten afbreken, om de werkeloozen het pleizier te geven van ze we der optebouwenen dat men uit de schatkist geene groote werken kan laten uitvoerenals zijdie de schatkist moeten vullen, worden verarmd. En dan is het zeker een slecht voorschrift als men tot geweld aanspoort om al die hersenschimmen tot werkelijkheid te brengen. Als de geneesheerin plaats van het geneesmiddel bij kleine hoeveelheden toe te dienen, de fleseh in eens liet uitdrinken, de natuur zou wel spoedig laten ziendat gij met die geweld dadige poging niet gediend was. Maar laat ons voor alles billijk zijn en het volk niet aansprakelijk stellen voor de dwaas- en slecht heden van hen, die een goed voorbeeld en goede aanwijzing moesten geven. Het is waarlijk niet te verwonderen, dat de onontwikkelden tot uitersten komen waar wij ziendat hunne voorgangersonder andere vormenhetzelfde doen. Oproer makenverdeeldheid zaaiengeweld gebrui ken, dat alles schijnt meer en meer in de mode te komen en daarin gaan zij zelfs voor, die gehoorzaam heid aan de wet, vrede en eendrachtkalme berusting niet alleen moesten verkondigen, maar die dat wer kelijk onbeschaamd voortgaan te doen terwijl zij zelve voor gaan iu de ergste afwijkingen. Waar zij, die geacht worden bekwame geneesmeesters te zijn, op wie dan ook bet oog gericht is als op degenendie in moeilijke en bange dagen licht zullen aan brengen, het voorbeeld geven, daar kan men er het volk geen verwijt van makenals het onzinnige eischen steltverkeerde middelen kiestaan brutaal geweld, in de plaats van wettig en rustig hervormen zich overgeeft en niot langer vraagt, wat het belang van allen vordertmaar slechts wat eigen vaak kwa-

Volksblad | 1886 | | pagina 1