Zaterdag 6 Februari 1886. Jaargang. II E E R S II E FEUILLETON. Dit blad verschijnt ïederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag IS uur te bezorgen bij' den uitgever J. A, I50SS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel G-roote LetterBen Afbeeld. naarplaatBruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huweljjks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan. acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Voor verreweg de meesten eene hoogst begeerlijke zaak en die zeggen, dat ze het niet willen, zijn soms de meest begeerigen; en die toonendat zij er afkee- rig van zyn, kunnen, op enkele uitzonderingen na, onder ben gerekend worden, die er geen kans toe zienomdat ze het verstand er niet voor hebben. 't Ligt wel zoowat in de natuur van den mensch die, bestemd om over veel gebied te voerenook wel gaarne zijne medemenschen onder zijne macht heeft. Als ge een troep kinderen bij elkander zietzal er wel altijd een bij zijn, die den baas wil spelen. De meeste kindertwisten komen voort uit de heersch- zucht van enkelen en het verzet daartegen van an deren en de groote kinderen staan ook al meest te gen elkander opomdat de een de heerschappij van den anderen betwist en daaronder niet wil bukken. Er moet geheerscht wordenmaar het scheelt zoo veel op welke wijze het geschiedt. Ge kunt en moogt aan den huisvader den heerschersstaf niet ontnemen, maar wanneer hij die, als een Nurks of als een ty- ran over de huisgenooten zwaaitdan is het gansch natuurlijkdat er in zijn huis meer geknordgemord en gekeven wordt, dan geliefkoosd, gejuicht en ge dankt. Is er iemand in huis, die de heerschappij van den wettigen gezagvoerder overneemt of zich aanmatigt, en is dat niet, omdat de sullige natuur van het op perhoofd daartoe aanleiding geeft, dan spreekt het van zelf, dat de botsiugen niet uitblijven en dan is het in zulk een gezin al even pleizierig, als in een hok met vechtende hanen. Sommigen weten zich intehoudenals ze tegen hun zin onder anderen moeten staanof naar hun pijpen dansensommigen begrijpen, dat zij nu eenmaai be stemd zijnom beheerscht te wordenmaar als het zulk een gedwongen fraaiigheid is, dan zal ook daar het lied van de lieflijk samenwonende broeders niet kunnen gezongen worden. En ongelukkig vooral, als men in aanraking komt 8) DE WEES VAN ST. VILLERET. Naar het Franacb van ROGER DOMBRÉA. Job was 's morgens al naar Marie gezonden, ,,'t Kind heeft behoefte aan afleiding, jij moet vandaag maar bij haar blijveu," had zijn voogd hem gezegd. Wat gebeurde er wel op de Chanmière? Twintig malen wel nam de rechtersvrouw het be sluit om zelf io gaan zien waarvoor hij daarheen te rugkeerde, maar bij de gedachte, zich in tegen woordigheid van haar zoon en juffrouw Desène te bevindenliet ze haar plan varenom het even daarna weer op te vatten. Zij herkende zich zelve niet; zij begreep niet waar haar vlugheid in het nemen van een besluit gebleven was. Om vier uur, toen mevrouw Henry in de keuken kwam, keken de knechts en do meiden elkaar ver wonderd aan. Ztj had haar mooie muts opgezet, de met hen, die in huis of in hunne betrekking anderen naar de oogen moeten zien en dan elders eens gelegenheid vinden, om den baas te spelen. Ze stellen zich dan schade loos, voor wat ze anders missen en ge zult van hen dan al evenveel welwillendheid ondervinden, als het schoothondje van zijnen grooteren collega, wanneer die eens uit zijn hok komen mag. Al dat verdriet, dat nit het heerschen voortkomt, heeft geen andere oorzaak, dan dat de meesten niet begrijpenwat eigenlijk bet recht en de macht daar toe geeft. En die er werkelijk toegeroepen zijn, we ten menigmalen zich zeiven niet te beheerschen, waarvan dan overheerscking het gevolg isiets waar bij men meestal het lachen wel kan latenals men er het slachtoffer van wordt. Het zou een edele heerschzueht zijnals men al leen door zijn verstandzijne kenniszijne zedelijke waarde, boven anderen zocht te staan en hun meester te wezen. Een enkele maal zien wij daarvan de voorbeelden in hen, die, omdat men hunne meerder heid gevoelt, gaarne naar de oogen worden gezien en die dan ook hunne heerschappij maar zelden tot eenen drukltenden last maken. Het bekende: „Ken nis is macht" wordt nog te weinig begrepen waarom wij dan ook velen vruchteloos zien worstelenom de bazen te zijn, daar hunne nietigheid te meer blijkt, naarmate zij zieh meer inspannen, om veel te schij nen. De geringste in stand, in bezitting kan heerschen, zoo hij het langs den rechten weg zoekt. Onze tijd zou veel meer lichtpunten aanbiedenindien er min der naijver was, om baas en zoogenaamd grootte zijn en meer zucht om elkander in verstandelijke en ze delijke ontwikkeling den loef aftesteken. En aan de natuurlijke heerschzueht werd was ook veel heter voldaan, als men door kennis overwicht zocht, en het in zedelijk gehalte trachtte te winnen. Maar twee zaken, die we boven reeds noemden, zijn dan onmisbaar. In de eerste plaats zelfbeheer- sching. Zeker eene der moeilijkste plichten die door alle tijden, op den voovgroud werden gesteld, juist omdat ze sehaarseh in beoefening gebracht worden. Ook in de uitoefening dier macht, die natuur of be- muts waarmee ze alleen bij feestelijke gelegenheden uitging; en dan, in plaats van zich geheel te kleeden had ze haar werkjapon aangehouden. Een besluite- looze en ontstelde uitdrukking op haar gelaat maakte, dat men haar bijna niet herkende. Allen bewaarden het stilzwijgen en keken voor zich. Jób kwam binnen. „En je voogd?" „Hij maakt een visite bij juffrouw- Dexène. Hij zei me datnu hij er toch wasik wel naar huis kon gaan." Eeu doodelijke stilte volgde op deze woorden. Het geluid der kopjes en lepeltjes deed hendie er zich van bediendentrillende bedienden maakten dan ook spoedig dat ze opstondenen ze wilden juist de keuken uitgaan, toen de assessor binnentrad: Zijn gezicht straalde van blijdschap. „Moederde dokter is van middag gekomen en hij heeft me gezegd dat Marguerite binnen veertien da gen heel en al heter zal zijn." MargueriteToen ze dien naam uit den mond van

Volksblad | 1886 | | pagina 1