"^©□Lb No. 101. Woensdag 16 December 1885. 8I: Jaargang. Dit blad verschijnt icdercn Woensdag en Zaterdag, De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,00, waarover per halfjaarlijkse!).e kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. i Dienstaanbiedingen en Dien3taanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en A d ver ten ti Én tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte i Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- Oplaag 1500 Exemplaren. Adverteutiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. «EDEKL A K li. De nieuwe begraafplaats door onze Roomsche medeburgers ingericht, is Maandag door den Deken ingewijdnadat eerst eene solenmeele mis in de kerk was gelezen en eene predikatie gehouden was over den eerbied aan de lichamen der dooden verschuldigd. Het nieuwe kerkhof is met zorg en met netheid aan gelegd eu niet karig maar met smaak versierd. Heeft een der gemeenteleden zich verdienstelijk gemaakt door den kosteloozen afstaud van een stuk groudsde ge- beele gemeente heelt zich bereidvaardig getoond me- detewerken, om de dooden in gewijde aarde te laten rusten. De Pruisische wetgeving kent aan de politie de be voegdheid toe, lijsten op te makeu van personen her haaldelijk veroordeeld wegens misbruik van sterken drank, van welke lijsten bet volgende gebruik wordt gemaakt. Zij worden ter baud gesteld aan houders van drankwinkels, om ze aldaar op een zichtbare plaats op te hangen. Daarbij is tevens een strafbe paling gevoegd, waarbij aan gemelde houders wordt verboden aan de genoemde delinquenten in 't vervolg sterken drank te verkoopen of te tappen. Uit Bordeaux is bericht ontvangen van de bebon- don aankomst van bet st. Holland, van Rotterdam derwaarts vertrokken met o. a. een twintigtal Neder landers, die daar werkzaam zullen zijn aan de uit dieping van de Garonne. Dit werk, van grooten omvang en langen duur, is aangenomen door onze landgenooten de lib. Figee, Bouterse en Voordendag. Op de openbare meisjesscholen te Brussel, waar, zooals men weet, sedert eeuigen tijd het koken on derwezen wordtis nu ook bet theoretisch en prac- tisek onderwijs in bet wasschenbleekenstrijken enz. ingevoerd. Wij zouden dat voor onze meisjesscholen ook wel aanraden, teneinde langzamerhand onze meisjes zoo voor te bereiden, dat ze in alle deelen van het huis houden zich zeiven kunnen helpen. Wanneer dan de wereldomkeering tot stand komt en onze dienstbaren de dames geworden zijudie zij nn steeds in kleeding zoeken na te bootsen, dan zal bet een groot gemak heb ben als men de nagemaakte juffrouwen missen kan. Het begint mode wordenom vrnebtboomen iu de kamer aan te kweeken, eene mode, waartoe Enge land bet voorbeeld beeft gegeven. De boomen staan in porseleinendikwijls ook in eenvoudigeu aarden vazen en geven uitmuntende vruchten. Men heeft perziken-, abrikozeu- en kersenboompjes voor het salon, van een balven meter tot een meter hoogte. Een voorstander van deze soort van cultuur beweert, dat de miniatuur vrnebtboomen eene eerste plaats op onze desserten zullen innemen. Wie zal in het ver volg perziken of kersen op schalen durven voordienen, wanneer er mogelijkheid bestaat ze de gasten zelf van de bootnen te laten plukken. Eu deze zijn in derdaad zoo kleindat men er gemakkelijk voor iederen gast een plaatsen kan. Dat is werkelijk een uitlokkend denkbeeld en daarenboven zullen de lief- hebbers bet genoegen smaken, de vruchten onder bun oog te zien groeien. Do eerste tuinman der koningin I vau Engeland heeft aan een druiveuboompje in een pot zes trossen verkregenna een verloop van slechts achttien maanden. Een huisheer, zooals er niet velen zijnis onlangs te Genua overleden. Deze man, Martini genaamd, die 15 buizen iu eigendom badbepaalde bij uitersten wildat ieder zijner talrijke huurders levenslang kos teloos kan blijven wonen. LIT DEN VREE II D E. Te Rome zijn twee bandelaars in blanke slaven en slavinnen in hechtenis genomen. Een hnnner.Luigi Rossi, agent van den te Londen wouenden Antonio Tartaglia, was vergezeld van een twintigjarig meisje, dat bij voor honderd francs gekocht, en een vijftien jarigen knaapvoor wien hij dertig francs betaald bad. Beiden moesten afgericht wordenom later in Engeland te bedelenten behoeve van hunnen mees ter. De andere misdadigerLuigi Zeppawas op het punt twee knapen, acht en vijf jaar oud, naar Frank rijk te brengenom ze te leveren aan zekeren Ma- selliaan wien bij bericht haddat hij reeds een meisje voor zes francs per maand gehuurd heeft. Iu het zuiden van Oostenrijk heersekt bnitengewoon strenge koude. Te Triëst heeft men een sneeuwstorm gehaden voor het eerst sedert vele jaren zijn de straten van Fiurne met sneeuw bedekt. Te Des MoinesIowabestaat gebrek aan dienst meisjes en vele aristocratische dames doen hnn eigen huiswerk, omdat ze niet auders kunnen. Eene dame biedt 10 dollar per week aan eene goede dienstmeid on kan er geene vinden. Woensdag 11 November. De aardappeloogst in westelijk New-York is nagenoeg totaal bedorven. Zij verrotten zoo snel en spoedig, dat er slechts weinig zullen overschieten. De mechanische schrijnwerkersfabriekvan Eckmann, te Stockholm, heeft voor de Duitsche kolonie in Nieuw-Gninea tien bonten hnizen geleverdwaarvan er een in tegenwoordigheid van den Duitseheu ge zant Von Pfnel en van verscheidene andere genoo- digden, in 1 nur en 3 minuten door 16 werklieden iu elkaar gezet eu binnen liet half unr weer afge broken werd. Elk buis is 57 voet lang, 32 voet breed en 10 voet hoog en bevat 10 vertrekken, die op eene veranda uitkomenwelke om het gebeele buis heenloopt. A h b E R L E I. Te New-York werd dezer dagen een zonderling pro ces behandeld. Een bloemenmaakster miss Brown werd als lijderes aan do kinderziekte door dr. Purdy be handeld, die baar naar het pokkenhospitaal ter ver pleging zond. Zij bad echter slechts bet zoogenaam de eczema, de zoogenaamde hittepuistjes of gierstkor- reltjes. Toen zij hersteld was wilde zij weder aan den arbeid gaan, maar al hare klanten, overtuigd dat zij werkelijk door de pokken was aangetasthadden haar verlaten en vermeden haar, uit vrees voor besmet- iiug. Miss Brown stelde nu een eiseh tot schadever goeding in tegen haren geneesheer en deze werd ver oordeeld 500 dollars aan haar uit te betalen.

Volksblad | 1885 | | pagina 1