Ho. 93. Woensdag 18 November 1885. 8e Jaargang. Dit blad veracbijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halljaarlijkgchc kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES vo'or Dinsdag en Vrijdagmiddag 12unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dier.staanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentién tegen 6 cent per rt^el Groote Letters en Afbeeld naarplaat;-;uimte Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. X E D E R E, A N Bij het reeds bestaande gebrek aan werk, is het een treurig verschijnsel, dat onderscheiden fabrieken, bij gebrek aan bestellingen hare arbeiders moeten af danken. Te Fjjenoord werden de vorige week 25 werklieden ontslagen en van de machinefabriek te Vlissingen werden niet minder dan 40 weggezonden. De commissie uit den Gemeenteraad te Scbagen heeft in de jongste vergadering medegedeeld, dat de onderhandelingen over de beste wijze van werkver schaffing, met de commissiën uit het Ned. Herv. en het Roomsch Catb. armbestuur en met de Bouwver- eeniging gevoerd tot geen gunstige uitkomsten heb ben geleid. Op gioud daarvan beeft de Raad gemeend deze zaak nu ook van gemeentewege te moeten la ten rust^ Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbewolkt iszal men waarschijnlijk een pracli- tigen sterrenregen kunnen waarnemen. Omstreeks dien tjjd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der komeet van Biela dit jaar ontmoet zjj vermoedeljjk, even als in 1872, dan een gedeelte der komeet zel ve, waardoor stukjes van dit hemellichaam als ster reu op de aarde kunnen vallen. Dit jaar nadert de aarde zelfs de kern der komeet nog dichter dan in 1872. Intusschen kent men noch den loop der ko meet, noch de eigenaardigheden van hare samen stelling voldoende, om met volkomen zekerheid te kunnen aankondigenwanneer precies het verschjjn- sel zich zal vertooneuen in welken omvang. Daal de maan in het laatst dezer maand laat in den avond opgaat, zal men in den vooravond het verschjjnsel het best kunnen waarnemen. (Hl/l.) Een dagblad deelde dezer dagen mede, datteSoes- terberg een ezel verkocht wier voor 7 brooden van 58 cent met nog 6 centen in contanten. Het maakt daaruit de gevolgtrekking, dat ezels tegenwoordig zeer goedkoop zijnmaar het had er wel bjj mogen voogendat de lage prijs wel zeker een gevolg is van den ovorvloed van ezels, die overal gevonden worden. Prof. Virchow is dezer dagen te velde getrokken tegen de thans algemeen verbreide meening, dat het voor do gezondheid voordeelig is, ook 's winters ge durende den nacht de vensters open te houden. Om dat het uitstroomen van bedorven lucht alleen bjj verschil van temperatuur plaats heeft, en dit op houdt, als de koude buitenlucht ook de kamer vervult, kunnen er bedenkelijke zield everschjjuselen ontstaan, en hebben vele meusckeu door die dwaling reeds hun leven verloren. HET DEN VREEMDE. De nieuwe wet op de echtscheiding in Frankrijk draagt mildeljjk vrucht. In Parjjs alleen hebben niet minder dan 4000 personen ontbinding van hot hu- wel jjk gevraagd. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat 4 November, eeüe voorloopige wet in werking is getreden, krach tens welke de opruierjj en misdadige pogingen zul len bestraft worden; aansporingen door woord of schrift tot strafbare dadenhet voorstellen van mis daden als aanbevelenswaardigopruiing van den eenen stand tegen den anderen; verbreiding van verdichte of verdraaide voorstellingenten doel hebbende haat op te wekken tegen de bestaande toestanden enz. In de voorgestelde nieuwe drankwet der Austra lische kolonie Victoria is o. a ook een bepaling, waarbjj de buffetjuffrouwen afgeschaft worden, omdat deze dames dikwjjls geneigd zjjn zich het hof te laten maken en aanleiding geven tot onzedeljjke betrekkingen. Het „Verbrekingshof" (Hof van cassatie) te Brussel heeft dezer dagen uitspraak gedaan in eene zaak van eigenaardigen aard. Te Gent bestaat eene politie-ver- ordening van het jaar 1812, welke bepaaltdat alle opschriften van hnizeu of schilden aan 'de goedkeur ing van het dageljjksch bestuur moeten onderworpen worden. Nu had een herbergier zonder voorafgaande vergunning het opschrift van zjjn uithangbord: ,,In de wilde kat", veranderd ,,In de witte kat". Hier over aangeklaagd, werd hjj door den kantonrechter veroordeeld, doch in appèl door de rechtbank vrij gesproken. Dit vonnis werd ook bevestigd door het hoogste gerechtshof, hetwelk overwoog, dat de ver ordening van het jaar 1812 onwettig wasals zjjnde in strijd met art. 107 der Belgische grondwet. Als een voorbeeld van de nauwkeurigheid der Pruisische rekenkamer wordt het volgende door Dnitsclie bladen medegedeeld Geruimen tjjd geleden gebruikte de bewaarder van een der rjjksboekerjjeu een houteu rol. (eigenljjk voor het oprollen van kaarten bestemd), om er klosjes van te snjjdentot stuttiug van een hoekenkastdie niet wilde bljjven staan. Hij was dit reeds lang vergeten. Maar bjj het na zien van den inventaris der boekerij werd onder den grooten voorraad rollen die eene vermisten de waar de 7 Pfennig (iets meer dan 4 cents) werd behoor- ljjk, na jaar en dag, den beambte in rekening ge bracht. Dat is eerst „getrouwheid in het kleine." A Ij Ij E IS L E I. Een buitengewone dikke dame is dezer dagen te Philadelphia overleden. Het was Mrs. Emma Markley, die verleden jaar, op het congres van dikke vrouwen, tot „de dikste vrouw van Amerika en de wereld" werd verklaard, en die niet minder woog dan 275 kilogram (550 pond). Zij reisde geruimen tjjd als „dikke dame" het land rond en vestigde eindeljjk te Philadelphia een kosthuis voor matrozen. Tot haar twintigste jaar toe was Mrs. Markley een mager meisje. Een ruim zeventigjarige bruid werd dezer dagen te San Francisco in het huwelijk verhouden met een jonkman die haar kleinzoon kou wezen. Deze dame, de rijke weduwe van den veehandelaar Murphyde „groote veekouiug van het Noordwesten," is leeds overgrootmoeder en vierde eenige jaren geleden haar goudeu bruiloft met haar eersten man omgeven door hare talrijke kinderen en kleinkinderen. Deze, haar

Volksblad | 1885 | | pagina 1