Woensdag 28 October 1885. 81' Jaargang. FEUILLETON UIT EEN KLEINE STAD, Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per poet f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advcrtentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaataruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfdc advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentieti, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan aebt regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. ODER I. A IS O. Eindelijk beginnen de vleeschslachters zich over de vleescheters te ontfermen en de concurrentie werkt ook hier heilzaam. Hier in Goes zijn we er ook al op verbeterd. Er is tenminste vleesch te verkrijgen voor minderen prijs dan vroeger. Toch ziju wij nog niet waar wij komen moeten. Zaterdag verkochten twee slagers te Leiden het vleesch en nog wel zon der beenenvoor 55 cent het kilogram. Ze waren spoedig uitverkocht en dat zal hen wel navolging doen vinden. Algemeen vleeschgebruik zal ons volk nog gezonder maken dan algemeen stemrecht. Maar tegeu dat het laatste komt, is het goed, dat we krachtige burgers krijgen. 't Is dubbel noodig, dat het vleesch goedkooper wordt, daar een ander voedingsmiddel, de melk, wel niet duurder maar steeds slapper wordt. Onze zin delijke melkverkoopers zijn zoo nauwgezet, dat ze niet gaarne ongewasschen waar leveren en het is dan niet kwalijk to nemenals er een droppeltje of wat meer in de melk komt. Te Goriuckemlazen wij dezer dagenmunten de brave melkboeren uit. Van 22 werd do melk scheikundig onderzocht; zes lever den ongewasschen waar, terwijl de zestien anderen yanJLtotpCt. water er bjj leverden. Do Haagsche vereeniging tot dierenbescherming kreeg dezer dagen een legaat van f500, waarschijn lijk van iemand, die bang was dat de socialistische denkbeelden ook onder de honden bijval zouden vin den. De milde erflater gaf daarmede een radicaal middel aan de handom de socialisten te vreden te stellen. Voor een harddravend paard werd dezer dagen 37 5) Naar het Noorsch VAN L. D I I. L E N S. duizend francs, dat is f 16775 geboden, maar de eigenaar wilde het er niet voor geven. Met één zulk een paard zou men heel wat menschenmagen kunnen voeden, welteverstaan, als de duizenden guldens, die er voor te krijgen zijnvoor koevleesch werden uit gegeven. Een harddravend paard minder en wat meer stevigloopeude menschen, zou geen slechte ruil zijn. Onlangs, dus meldt een Deensch blad, werden de bewoners van een buis te Skaerbaek, niet weinig verrast door het schouwspel van een schaar ratten, die op klaarlichten dag den landweg afkwamen en regelrecht op het huis aanliepen. Zij marcheerden in den vorm van een wig, met een bijzonder groote rat aan het hoofd. Men haastte zich naar buiten en trachtte hen den toegang te beletten, maar te vergeefs. Zij bestormden het huis tot groot verdriet van den eigenaar en kwartierden er zich inwaar schijnlijk voor den geheelen winter. Klaagt men in Nederland over hooge lasten en schuldvermeerdering, in Amerika is het anders. Daar zijn de lasten weinig drukkend, en toch worden schulden gedelgd. Zuinigheid is de factor voorwin nen, dit is het geheim, waaruit de ongemeeu gun stige finantiën der groote republiek te verklaren valt. Uit Washington wordt gemeld, dat de Staten- Schatbewaarder Jordan de zuinigheid zoo ver heeft gedreven, dat hij zijn slaapvertrek in zijn kantoor heeft gemaakt. Met belangstelling hebben wij de 13 eerste num mers van den 19en jaargang der Katholieke Illustratie doorbladerd. Wij vinden daarin toch een tal van actueele platen, die allen betrekking hebben op ge beurtenissen welke in den laatsten tijd in ons land „Wat kunnen de mensehen toch onkieseh en ge dachteloos zijn," zeide mevrouw Hildemanntoen haar vriendin vertrokken was. „Men wordt er aan gewoonverkeerd beoordeeld te worden in deze wereld." „U kunt in ieder geval de overtuiging koestaren, dat er nog enkelen zijn die u weteu te waardeeren, dominé," zeide mevrouw Hildemann, terwijl zij opstond om te vertrekkeu. „Ik dank u voor die woorden mevrouw." Dag, dominé." „Vaarwel, mevrouw Hildemann." Nog een knikje en een glimlach tot afscheid, en dominé bleef boven aan den trap staan tot de eige nares der cacbemiren sjaalde straatdeur achter zich dicht getrokken had. Thuis gekomenvond mevrouw Samuelsen haar man en haar zoon in de huiskamer. De consul was een kleine, dikke man, met een glimmende zwarte pruik op, eu peper-en-zout kleurige bakkebaarden. „Wel, moeder," vroeg de consul lachend„wat heb je toch voor grootsche plannen Jozef vertelt dat je de kerk hervormen wilt." „Ochwat helpt het of men plannen heeftals men te doen heeft met lieden als die dominé Mathiesen en die flauwe mevrouw Hildeman die hem altijd naar deu mond spreekt." „Wat is er toch aan de hand?" „Niets, maar dit zeg ik je, Samuelsen, dat je een slechte man bentals je morgen in de banknota ris Hildemann het leven niet zuur maakt. „Heeft hij je dan iets gedaan?" „Hij niet, maar zijn vrouw. Zij kwetst en belee- digt me telkens, als ze er maar gelegenheid toe vindt en je moest ze toch laten merken, dat je het in je macht hebt, beui uit zijn betrekking te laten ont slaan zoodra je dat verkiest; misschion voeren ze dan zoo'n hoog woord niet meer." „Ik begrijp niet precies „Neen, je begrijpt nooit iets, dat is het ongeluk." „Wil je dan üat ik den notaris zijn betrekking aan de spaarbank zal doen verliezen „Waarom niet?" „Maar op die manier worden we kwade vrienden met de Hildemann's." „Nu, wat zou dat?" „Maar moeder," bracht Jozef in het midden,,,dan kunnen we samen immers niet meer omgaan." „Dat spreekt van zelf." ,,'t Zou toch niet plezierig zijn." -

Volksblad | 1885 | | pagina 1