Zaterdag 24 October 1885. 8C Jaargang. Hi Dit blad verschijnt ieder en Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimtc. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig' cents. Iets over lezen en over boeken. De "winteravonden zijn al vroeg weder daar. Het zou dwaas zijn te zeggen, dat ze er vroeger zijn dan andersmaar de grauweregenachtige luchtde voch tige boude van bet najaar beeft Ons reeds vroeg bij de kachels gebracht en 't is werkelijk alsof de avon den ook al vroeger invallen en dus langer duren. Zooveel is zeker, dat October de taak van Decem ber schijnt overgenomen te hebben, om de menscben bij knappend vuur en helder lamplicht gezellig te vereenigen. Gelukkig wie van gezelligheid houdt en aan den huiselijken haard zijn genot viudt. Onze tijd gaat daarin niet vooruit. De ouderen vau dagen worden uit huu huis geloktdoor publieke ver makelijkheden of door samenkomsten tot ernstige over denkingen maar deze zeer uiteenloopende aanleidingen hebben dezelfde uitkomst, dat de huisvaders en huis moedors buis en huisgezin ontloopen. Geen wonder, dat de jongeren ook een goed heenkomen zoeken en niet altijd even keurig zijn in de" keuze der uitspan ningen of bezighedenwaarin zij schadeloosstelling zoekeu voor het gemis van een prettig huiselijk sa menzijn. De gezellige tooneeltjes van buisgezinnen waarin des avonds de een met werkende ander met lezenallen bijwijlen door onderlinge samenspreking den tijd korten, worden schaavsch meer gevonden. De een leeft als bet ware op de straat; de ander binnen wanden waar nooit of op dien tijd althans zijue plaats niet is. Het ligt voor de handdat er dan ook minder ge lezen woi'dt, dat de lust daartoe niet wordt aan- Eukele gunstige uitzonderingen doen hier niets af. Wij weten zeer goeddat er nog altijd zijndie gaarne lezen, die ook wel eens lezen willen watmeer geestesinspanning vereischt. Maar zoolang die voorbeelden met zekeren ophef genoemd wordenvintien wij juist daarin het bewijs, dat, men overtuigd is van verslapping en te ruggang in leeslust en in smaak voor goede lectuur. Zoo beweert meu ook, dat ons volk meer belang stellend geworden in de algemeene zakentegenwoordig meer dan vroeger nieuwsbladen leest, en dat wij dit als vooruitgang mogen beschouwen. Die gevolgtrekking deelen wij niet. Wat is bet courantcnlezen? Of het verslinden van allerleiverbalen waarmede onze couranten bare ko lommen vullen; of het opzoeken van allerlei gebeur tenissen, die voor anderen al zeer weinig belang hebben; of, in bet mooiste geval, het genieten van artikelen over vraagstukken van den dag, mits zij in den minst wenschelijken toou zijn geschreven. Wij zijn er ook mede ingenomendat ons volk wat meer op de hoogte schijnt te willen blijven van alles, wat er in de wereld liefst van wat in de naaste omgeving gebeurt. Maar bij al onze waardeering vau betgeen de Nieuwsbladen goeds geven, is bet meer lezen van Couranten ons geen bewijs, dat er meer of eenige begeerte zijn zou naar voedsel voor den geest, naar voorlichting in de prnctijk des levens. Het op den voorgrond treden vau stoffelijke be langen en de prikkelende lust naar zingenot, zijn doodend voor dien ernstigen zin, die ook de behoefte aan goede lectuur doet ontstaan. Wij zonden daarom tvenschen, dat er meer gelezen werd, maar dan ook wat goeds en goed gelezen. Zeker ontbreekt bet in onzen tijd niet aan voor raad van goede boekendaar de pers zucht onder de menigte, die zij voortbrengen moet. En men zorgt, dat bet goede onder ieders bereik kome. Ook in ons midden zijn immers onderschei den gelegenhedenom kosteloos te lezen en te kiezen wat bet meest met ieders smaak overeenkomt. Daarvan wordt nog niet dat gebruik gemaakt, dat wij wenschen zouden en bet is daarom, dat wij nu de lange avonden zoo zaebtkens aan langer worden nog eens op die behoefte wijzen, die voor allen be staat en bij allen voldaan kan worden. Wij kennen ze, die een ganschen avond met de handen over elkander zitten, liefst als ze alleen zijn maar wat slapenen die ronduit zeggenals ge ze tot beter besteden van den tijd opwekt„we houden niet van lezen Zeker zijn het niet de snuggerende ijverigende weetgierigenmaar bet komt ook wel eens, omdat men hun geene geschikte lectuur geeft, terwijl zij zelveu niet weten te kiezen of niet gaan zoeken. Onder de pogingen tot volksontwikkeling mag daar om ook wel opgenomen worden, dat men tot lezen opwekke en bij het verschaffen van boeken te hulp kome. Men moet daartoe het individu naderen en niet bij het openen van bibliotheken en bij algemeene opwekking blijven. Men moet ook niet willen dwingen, dat een zeker soort van lectuur bij voorkeur worde gezocht. Alle karak ters zijn niet een en al3 de leeslust eenmaal opgewekt is, dan krijgen de boeken van ernstigen aard ook wel hunne lezerszonder dat men ze in verzoeking brengternstige boeken te gaan vragenom onder de braven te worden gerekend. Wij hopen, dat deze winter vele lezenden zien zal die langs dien weg keunis en levenswijsheid zoeken. Ze zullen er meer vrucht van hebbendan van bet bazelen over algemeen stemrecht, verdeeling van ka pitaal en al die onmogelijke dingen, waarmede men ons volk van den weg afbrengt, en men zal betere burgers vormendie voor de uitoefening hunner rechten en verplichtingen het noodige verzamelen en alzoo medewerken om het geluk van den Staat en van het volk op eenen hechten grondslag te MEDE R LAS 1). Ten einde het schoolverzuim tegen te gaan, heb ben B. en W. van Bvakel bij openbare afkondiging den ingezetenen kennis gegeven, dat kinderen, die twee achtereenvolgende dagen de school verzuimen de overige dagen dier week van de school zullen wor den geweerd. ÜIT REA' VREEMDE. Te Wilheluishaven zijn 19 personen vergiftigd door het eten van gekookte mosselen. Vier hnnner zijn reeds gestorventien liggen bedenkelijk ziek en vijf anderen zijn minder ernstig ongesteld. De zieken zijn werklieden van het droge dok en leden van hunne gezinnen. Aan een ijzeren praam, dio daar hersteld moest wordenvonden zij een groot

Volksblad | 1885 | | pagina 1