VQE No. 85. Woensdag 21 October 1885. 8e jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaariijksehe kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 5 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN vo'or Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Lettere en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechtB twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAN I>. Vrijdag 11. heeft de Vereeuiging tot Weezen verple ging in Noord- en Zuidbeveland, hare algemeene ver gadering gehouden. Als men de belangstelling in de zaak moet afmeten naar bet aantal der opgekomen ledendan is deze al zeer gering. Gelukkig dat bet verslag eu de rekening bewijs gavendat er nog al tijd gevonden worden die de zaak willen steunen zij bet dan ook alleen met hunne gaven. Dat is een gewoon verschijnsel in ons land en in onzen tijd, dat men veel over nuttige zaken redeneert, anderen gaarne aan het werk zietmaar zich er verder afmaakt met eene gave te offeren en aanmerkingen te maken. Als er dan tenminste nog maar wat voor gegeven wordt. De vereeniging kreeg of bezit nu zooveel, dat zij negen weezen kan verzorgen. Bij uitbreiding van bare middelen hoopt zij meer te kunnen doendaar er nog altijd behoefte bestaat, eene behoefte, die wel voor anderen mocht vervuld worden. Over bet al gemeen toch is het lot der weezen te platten lande alles behalve benijdenswaardig. In onderscheiden plaatsen van ons vaderlandzoo als te Zierikseete Sneekzelfs te Etten en Leur zijn baldadigheden gepleegd en zonder eeuige reden bij enkele inwoners glazen ingeworpen. Het schijnt iu de mode te komen dergelijke schandalen te ver wekken, terwijl zij, die er vermoedelijk de oorzaak van zijnzich schuil houden en anderenmeest on- nadenkenden, er aan opofferen. Indien dat de vrucht is der leeringeu van hendie „Recht voor allen" in hunne banier schrijvendan is het wel een nieuw soort van recht, dat in het vernielen van eens anders eigendom bevrediging vindt. Werd tot nog toe de lijkverbranding alleen uiteen hygiënisch en aesthetiseh oogpunt beschouwd, niet alzoo in Amerika. Te Brooklyn, in New-Yorkstaat, hebben de altijd practische Amerikanen uitgerekendop welke manier men zich op de goedkoopste wijze van de overleden burgers der republiek kan ontdoeu en bevonden, dat de lijkverbranding alle aanbeveling verdient. Op de lijkverzorgingskosten zal zoodoende 2 dollars uitgespaard kunnen worden. De lijkverbranding wint in New-York en Pensyl- vanië voortdurend veld. Op vele boerenplaatsen en gehuchten van Drente bestaan nog zeden en gewoontendie uit lang ver leden tijd zijn overgebleven. Te Donderen bestaat o. a. de gewoonte, om men- schendie zelve geen aardappelen verbouweneene hoeveelheid voor den winter tehuis te bezorgenen zoo trokken Zaterdag jl. een 28-tal meisjes naar A. Lezerden eenigen Israëliet in dat gehuchtom hem en zijne vrouw een partijtje aardappelen te bezorgen. Het voornemen bestaat, dat aaust. Zaterdag al de jongens van het gehucht Lezer zullen bezoeken met eene hoeveelheid brandstof, zoodat dit echtpaar in den naderenden winter voor honger en koude is ge vrijwaard. Werd op meerdere plaatsen evenzoo gehandeld, dan zou er 's winters veel minder armoede worden FEUILLETON. 3) UIT EEN KLEINE STAD, Naar het Noorsch VAN L. D I I, L I K S. Jozef was een goede, jonge man met vriendelijke kijkers, en blond, naar het gele overhellend haar, waarop zoowel hij zelf als de kapper alle pogingen hadden aangewendteneinde het volgens de nieuwste fransche mode, in twee lokjes tegen het voorhoofd te kleven. Deze pogingen waren echter geheel vruch teloos gebleveuevenmin als het Jozef gelukt was, zijn eerlijk, blozend, welgedaan gelaat een uitdruk king van geblaseerdheid te gevenniettegenstaande hij een paar jaar in de hoofdstad gestudeerd hadom met te meer vrucht op zijn vader's kantoor werk zaam te kunnen zijn. Er was sprake van geweest, dat hij tot verdere ontwikkeling een buitonlandsche reis zou makenmaar dit plan was voorloopig uit gesteld. „Waar ben je geweest, Jozef!" vroeg mama. ,Ik ben Lydia Hildemann tegen gekomenen toen heb ik haar een eindje gebraeht." „Ik houd niet van die wandelingen met Lydia." „Maar Lydia is toch een lief meisje, en we zijn immers altijd goede vrienden geweestvan onze jeugd af aan." „Ge zijt nu beiden groot, en moest nn met die Goedkoop eten kan men, zoo ergens, te Berlijn. Daar is, op de Nieuwe Markt, een huis, waar men een middagmaal kan gebruiken voor 25 Pfennig (15 cents). Men krijgt dan soep, groente en vleesch. kinderachtigheden ophoudenbuitendien is Lydia im mers geen geschikte party voor je." „Is hier dan iemand anders in dit nest van een stadje, met wie ik mij kan engageeren?" „Ik heb gedacht dat Minda een goede vrouw voor je ziju kon." „Minda, die ik nog nooit voor mijn oogen gehad heb!" „Je zult haar spoedig zien." ,,'t Is ook volstrekt niet zeker, dat ze mij hebben wil." „Waarom niet? Je bent rijk, hebt een goedhuis en ziet er goed nit. Als Minda er iskrijgen we natuurlijk een overvloed van bals en partijenje komt dagelijks met elkaar in aanrakingenlieve tijd, wat zou mevrouw Hildemann boos zijn!" riep ze eensklaps uit. „Mevrouw Hildemann?" „Ja, je begrijpt, dat ze die rijke erfgename ge vraagd heeft, om met haar voorname kennissen te pronkenen als er nu eens het gevolg van wasdat jij en Minda man en vrouw werd, zou ze een put gegraven hebben voor „Voor uw kalf!" zeide Jozef lachend. „Overigens is dit niet de eenige ergernis, die ik voor haar iu uitzicht hebzeide mevrouwopstaande. „Ik zal na naar dominé Matthiesen gaan." „Kan dat haar ergernis geven?" „Ja, ja. Ik heb een plan, eon plan, dat mij on sterfelijk zal maken in de stad eu mijn naam zal ver binden aan de kerk, zoo lang er nog één steen op

Volksblad | 1885 | | pagina 1