of ze o! zooveel leed gevoelden, als ze zien hoe lek ker het vnur brandt, dat zij hebben gestookt. Zeg niet, dat wij zoodoende de menschen te zwart afschilderen. Het is toch voor ieder te zien dat onze maatschappij door allerlei twisten wordt verteerddat onze samenleving niets van liefderijk samenleven te zien geeft en de strijdkretende vechtpartijen met mond en pen altijd dagelijks werk zijn. Klach ten daarover genoeg; niet het minst van hen, die er het meest toe bijdragen, maar ernstige pogingen om het vnur te dooven en den vrede te kweeken, vindt ge althans niet bij hendoor wie het vrede maken als een wensch des harten wordt voorgesteld. Wij achten de stelling daarom niet gewaagd, dat de meeste en zwaarste twisten van onzen tijd bet werk zijn van opstokers die om welke reden ook er hun werk van makeu, het vuur aantestokeu. Het is wel overal zoodat de meesten den grooten hoop volgen zonder te weten waarommaar ons volk beeft het eigenaardige karakter van niet spoedig en althans niet uit eigen beweging te volgen. Het isin dat opzicht, gelijk aan het hout, dat door veel vuur eu lang blazen aan het branden moet gaan en dat ras weder uitdooft, als het niet gedurig aangeblazen wordt. Dat weten de twistgierigen ook wel en daarom hou den zij niet op de wind uit alle hoeken te laten bla zen en weten zij zeer nauwkeurig van welke zijde die moet worden aangebracht om het vuur het sterkst te doen gloeien. Op hunne rekening komt dan ook meest, wat zij een treurig verschijnsel van onzen tijd noemen; al de ellende, waarover zij zuchten en jam meren, valtom dus te zeggenop hen terug. De leuke Nederlander komt niet zoo ras in bewe ging, hetzij van wege een trage natuur, hetzij uit gebrek aan nadenken. Op het laatste drukken wij vooral, omdat hetzelfde gebrek oorzaak is, dat hij zich gemaklijk laat medesleepen en het boor der aan klagers vergrootzonder dat hij eigenlijk weet waar over, zonder dat er een klacht in zijn hart is. Dat maakt de taak der opstokers gemaklijk en daar zij altijd een schoonen glimp aan hun verfoeilijk hand werk weten te gevenworden zij nog vaak als vrien den en redders begroet, terwijl zij vijandschap kwee ken en verderf zaaien. Het is noodig daarop te wijzenopdat de argloo- zen, de ounadenkendeu, en laat er ons maar bijvoegen de onontwikkelden zich niet laten gebruiken als werk tuigen om de eer- en baatzuchtige bedoelingen der opstokers in de hand te werken. Het meest gewenschte zou zeker zijndat er meer zelfstandig werd gedacht en geoordeeldmaar daar voor is eeue grootere mate van verstandsontwikkeling noodig, dan doorgaans aangetroffen wordt. Geen wonder dan ookdat de aanklagers in de eerste plaats die zoeken tegentehouden. Mocht er dan maar eenig eergevoel hij ons volk ontwakendat het zich niet zoo zoetsappig liet me- denemen en als de citroen uitpersen. Moebt bet zelf bewustzijn toenemen, dat den leiband wegwerpt, om op eigen beenen te gaan. Indien men ook daarbij zich van inmenging onthoudt en de natuur haren vrijen loop laat, vreezen wij niet voor die schadelijke uiterstendie thans onze maatschappij met eene don kere toekomst bedreigen. Het twistvuur, dat ons verteert, zal gewisselijk uitgaanals de booze opstokers hun werk staken. En men vreeze niet, dat daardoor alle vuur zal uitge- bluseht worden integendeel, er zal hout worden aan gedragen dat vroolijk braudt en warmte geeftal moet men er oprekenen, dat op maatschappelijk ge bied ook de schoorsteenen niet allen altijd even hard trekken, zoodat men wel eens gednld hebben moet, eer men zeggen kan: nu brandt het vuur goed. E B K I. A O. Voor eenige jaren werd er in de Benoden-Tieler- waard oliezaad en zeer veel vlas geteeld. Beide pro ducten werden door de suikerbieten verdrongen. De aardappelen, welke in die streek het hoofdproduct uitmaken, leveren ook geen voldoend beschot meer op. Om nu een gewas op de zware kleigronden te telen't welk de aardappelen en zelfs de suikerbie ten overtreft, heeft men te Herwijnen proeven ge nomen met het aanplanten van tabakhetwelk goede uitkomst heeft opgeleverd. Een manufacturier te Dordrecht, in wiens huis roodvonk heerschte, had de aan ziju woning aange brachte kennisgeving van besmettelijke ziekte onzicht baar gemaakt, door uitgestalde winkelwaren opzet telijk daarover heen te hangen. De politie heeft dit echter ontdekt, zoodat thans proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Men schrijft uit Bozendaal Tengevolge van het ongunstige weder, zullen de suikerfabrieken verplicht zijn nu reeds het werk te staken, daar er geene bieten worden aangevoerd. De landbouwers kunnen de bietendie op het land ge rooid en afgesneden liggen, niet afrijden. De suikerfabriek der firma Janssens, Van Weel, Smits Co. heeft reeds opgehouden en de werklie den tot nader order bedankt. De Methusalems onzer dagen moeten naar het schijnt, onder de kleurlingen gezocht worden. Er woont te Washington een krasse neger, die 125 ja ren oud is, en er overleed daar onlangs een negerinin den ouderdom van 112 jaren. UIT DE IV VREEMDE. De werkstaking der katoenwevers van Oldham, waaraan 10,000 arbeiders deelnemen, duurt nog steeds voort. De mannen die tot de arbeidersvereeniging belmoren ongeveer de helft ontvangen van die vereeniging geldelijke ondersteuning; maar deze wordt hoe langer hoe minder, en do anderen, die niets ontvangen, lijden bepaald gebrek, en moesten tot de armenverzorging hun toevlucht nemen. De arme werklieden hebben door den nood gedron gen zich bereid verklaardvoorloopig voor 3 maan den tijds, in een loonsverlaging van 10 pereent te berusten. Maar de patroons wezen hun voorstel van de hand. ALLERLEI. Om al rookende een sierlijk ameublement van een salon, des noods van een gansche woning ten ge schenke te ontvangenwas vroeger een onbereikbaar iets. Sedert korten tijd behoeft men slechts het ver langen daartoe uit te drukken. 2000 sigaretten te koopen en te betalendaarmee is de zaak be klonken. De Hamburger Nachrichteneen dagblad, op welks verzekering men kan afgaandeelt mede dat een Amerikaansche firma dit middel bezigt tot bevordering van den afzet zijner waar. In vele ta baks- en sigarenwinkels te Berlijn kan men er de overtuigende bewijzen van zien. Wie 't opgenoemde aantal sigaretten of van een gelijk geldelijk bedrag aan tabak koopt, ontvangt ten geschenke een fraaien stoel in den vorm van een „voltaire", eeu „crapaud" of iets dergelijks. Om nu ook fraaie kastenbuffetten en andere voor werpen bijeen te rookenteneinde een volledig kamer ameublement te krijgendaartoe is slechts een weinig geduld noodig. Het principale is er reedsnamelijk de eerste stoot is aan de zaak gegeven en een nieuwe concurrent op dit gebied zal stellig niet lang op zich laten wachten en deze zal den eerste wel aftroeven, naar het genoemde blad verzekert. Dan is de zaak klaar. KERKNIEUWS.. Bij de Stemming voor 7 Leden van het Kiescollege der Here. Kerk alhier zijn herkozen: Dr. G. T. Callenfels, A. De Jonge Jz., A. Ste- kctee en F. Reijerse. Gekozen isP. Verburg Az.; terwijl Herstemming moet plaats heb ben tusschen: Jac. De GraafT, M. A. Quist, L. Korstanje Cz. en P. Van Dullemer. De caudidaat I. Willemse heeft het beroep naar 's-IIeerenhoek aan genomen.

Volksblad | 1885 | | pagina 4