8e Jaargang. VUURDAT .MKT UITGAAT. F E IJ I L LETO N. 2) UIT EEN KLEINE STAD, Dit blad verachijiit iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. BOSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld naar plaateruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dcr- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. „Geef ons, als 't u blieft, daarvan eens een goed recept", zoo boor ik, dunkt mij, vragen door zoo- velen bij wie bet vuur uitgaatomdat de brandstof ontbreekt en ook door hen, die het lastig vinden het vuur telkens te moeten aanstoken. Ik wil gaarne geloovendat het eene onschatbare zaak zijn zouals ik daaraan helpen konnu de stook-tijd weder daar is, al meenen wij ook, dat de kachels dit jaar wel wat vroeg op de proppen komen. Ben vuurtjedat altijd branden blijft. Waarlijk men behoeft niet van eene koude natuur te zijn, om dat heerlijk te vinden, maar gij begrijpt, beste lezerdat ik aan geen vuur van turf of steen kolen denk, en ik zou wel durven wedden, dat, als ik u zeg welk vuur ik bedoel, gij haastig zult: „Och! laat dat maar aanstonds uitgaan. Een wijze der oudheid heeft eens gezegd, „als er geen hout is gaat het vuur uiten als er geen op- stoker isstilt de twist." Nu zal het u wel duidelijk zijn, aan welk vuur ik denk en al had die verstandige oude heer het niet gezegddan zouden wij zoo wel het eene als het andere dagelijks kunnen leereu. Het twistvuur gaat niet uit. Zeg niet, dat dit heel natuurlijk en zelfs gewenscht isomdat er altijd verschil onder menschen gevoelens, gedachten enz. blijven zal, en juist dat verschil eene wrijving geeft, die niet anders dau ontwikkeling en vooruitgang bevorderen kan. Ik eerbiedig dat verschil en wensch het niet te doen ophoudenmaar ik betreurdat daaruit maar al te veel twisten voortvloeiendie kwaad stichten en den menseh vervreemden van zijne bestemming. Naar het Noorsch VAN L. D I L L E N S. Niet zoodra had Minda haar uitnoodiging om een poosje te komen logeeren, ontvangen en aangenomen, of mevrouw Hildemann kreeg het verschrikkelijk druk met visites maken. De zwarte cachemiren sjaal flad derde oost en westen de gonden pince-nez vertoon de zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laatmaai er waren nu geen handwerkjes ia den lederen tasch. Er zat nu niets anders in dan MindaMinda en nog eens Minda. Als mevrouw Hildemann ergens biunen trad, wilde ze volstrekt geen stoel aannemen, zeg gende: „Ik kom maar even een kort, laat ons zeggen een afscheidsvisite makenwant ge ziet me nu in langen tijd niet terug. Als Minda komt, krijg ik het zoo druk dat Eu dau werd Minda ontleed, zoo wat hare inner lijke als have uiterlijke eigenschappen betrof; van haar schitterende, zwarte oogen en bekoorlijk lachje af, tot haar vier-eu-twiutig verschillende garnituur- tjes toe, en op die wijze werd Minda populair. Op een mooien voormiddag in Augustus, terwijl de Miuda-razernij haar toppunt bereikt had, zat me- Bijna zou men zeggen, dat de menschen er hoe langer zoo meer pleizier in krijgen om te twisten te kijven en zich van elkander te verwijderen. Vechten met sabels en geweren blijft gelukkig ach terwege, maar vechten met woorden, wonden en dooden door oordeelvellingendat is het werk van eiken dag. 't Is zoo op elk gebiedook daar waar men het wel het minst zou verwachten. Is het dan zoo pleizierigzoo nuttigzoo voordeelig Niemand zal dit beweren tenzij een enkel warhoofd zoo'n Jantje Contrarie, die alles beter weet, anders wil, alles omgekeerd doet. De meesten zijn voor den vrede, zooals ze zeggen en ze houden soms lange redevoeringen, om dien aanteprijzen, maar ze doen toch mede met de vech tersbazen en maken zich wijsdat het niet anders kandat ze wel moetendat men er zoo komen moet. Maar dat verzinnen ze zelve niet; dat wordt hun zoo voorgehouden en als ge honderd twistenden ont moet, zijn er wel negentig, die het alleen doenom dat ze er toe aangezet worden, omdat er altijd zijn, die van opstokenaanklagenoprakelen hun werk maken en daarin genot vinden. 'tls een treurig baantje, maar dat velen zich niet schamen waartenemenal behooren ze ook tot de zoogenaamde wijzen of bravenvan wie men het allerminst wachten zou. De meesten, en dat is nog het ergste, overleggen het daarbij heel slim, ze komen gansch welmeenend naar het schijnt, tot u, ze zeggen niet! „trek er maar op losneen ze zullen veeleer beginnen met eene vermaning tot vredeze zullen hun spijt betui gen dat ze iets onaangenaams zeggen moetenkor tom ze weten precies welk hout ze moeten aandragen, om het vuurtje aauteleggeu of te onderhouden en ze kunnen met het treurigste gezicht er hij staan, als vrouw Samuelsen, in haar fraaie huiskamer met een nieuw uitgekomen roman in de hand zonder er even wel in te lezen. Zij zat in gedachten. Dacht ze aan een bazaar? Ja, aan een herfst-bazaarmaar het is zoo moeilijk tegenwoordig een geschikt doel te vinden. De arme heiden-kinderen zijn zoo afgezaagdarmen- verpleging is zoo alledaagschen een tehuis voor fatsoenlijke dienstmeisjes geheel onmogelijk, om de eenvoudige reden, dat men geen fatsoenlijke dienst meisjes meer vindt, maar er moest iets gedaan wor den ten eerste om mevrouw Hildemanu de loef af te stekenen ten andere om Minda te toonendat het stadje, hoewel klein, niet vreemd was gebleven aan den veredelenden invloed der beschaving. Haar zoekende blik dwaalde door het vertrek heenen bleef ten laatste onwillekeurig op de prisma's der lichtkroon gevestigd, die in het zonlicht schitterden. Daar ging haar plotseling een licht op. In de kerk kon nooit vroegdienstnooit een avond beurt gehoudeu wordenkon geen huwelijksinzege ning bij kunstlicht plaats hebben, en dat zou toch zoo plechtig, zoo indrukwekkend zijn. Een bazaar tot het verkrijgen van een lichtkroon in God's huis, dat was een heerlijk, een oorspronkelijk denkbeeld. Mevrouw Samuelsen legde den roman op het werktafeltjetoen juist haar zoon de kamer inkwam. Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1885 | | pagina 1