Vendutie. eene Vendutie houden altijd nog hooger klimmen willen, tot ze naar be neden rollenals een die zonder beenen een ladder bestijgen wil. Zulken hebben voor een korten tijd pleizieralthans dat maken ze zich wijs, zoolang ze niet gevoelig te recht gewezen worden. Maar er is ook een zich groot houden, dat met pijnlijke gewaarwordingen gepaard gaatgewaarwor dingen die men kunstig verbergt voor anderendoch die men zich zeiven niet kan ontveinzen. Smart of woede over eene beleediging, eene on- heuscke bejegening, eene verkeerde oordeelvelling, worden dikwijls verkropt, zoodat men aan den ver ongelijkten niets bemerkt; maar hij gevoelt het dan nog veel meer, dan wanneer hij wat er in hem om gaat openbaarde. De ongelukkige, dien het in de wereld tegenloopt, hetzij door eigen of door anderer toedoenacht het noodig en verstandig zich groot te honden, maar in de meeste gevallen doet hij niet auders dan een treu rige uitkomst verschuiven en die nog erger maken. De eeu doet het om zijn naam, de ander om zijn credieteen derde omdat het denkbeeld alleen van vernedering hem onverdragelijk is, of omdat hij het oordeel der menschen vreest, maar, waarom het ook geschiede, 'tis altijd een dwaas paard berijden, de zekere uitbarsting nog erger maken. Soms is men dwaas genoeg hem te prijzendie in die groothonderij uitmunt, alsof hij eeu heldendaad verrichtte, en eigenlijk is het niet anders dan zwak heid flauwheidgebrek aau moed en altijd een be wijs van onverstand, dat de kwaal erger laat worden, omdat het geneesmiddel zoo leelijk smaakt. Anderen gaan nog een stap verder en geven den dwazen raad, dat men het hoofd maar iu den wind moet houden, dat wil zeggen zich groot voordoenomdat men daar mede misleiden bandie gevreesde beoordeelaars zijn. Het is waardat de wereld zich nog al eens laat bedriegen door den schijn en dat men het er voor een tijd nog wel eens ver medebrengen kanals men alles ouder een mooi kleed weet te bedekkenzich- zelven met de noodige hooghartigheid op den voor grond stelt of zoo schijnbaar kalm is, als ware er geen wolkje aan de lucht. Maar een gedwongeneen onware toestand kan niet voortduren en de lof, die men eerst voor de zich-groothoudenden over hadverkeert ras in eene veroordeelingdie meer verdiend is. „De grootsteheeft iemand gezegd„is hijdie on der alles zich goed houdt". Dat is een gulden waarheidwaarvan de toepas sing voor allen gewenscht isdie voor de geheele samenleving een weldaad zijn zon. Zich goed houdenflinkdegelijk zelfstandig be raden kalm, ijverig, volhardend in het goede zijn weg bewandelendat maakt grootnuttig en gelukkig. Zulk een streven kan gepaard gaan met waar het noodig is zwakheid te erkennen, schuld te belijden, voor eene onaangename waarheid uittekomenin een woordmet dat alles wat meu dwazelijk meentdat vernedert eu klein maakt, terwijl het juist een be wijs van ware grootheid is. Groote meuschen zijn vaak gelijk aan pedante schooljongens, die zeggen; „dat weet ik al lang" en die daarom dom blijven, omdat ze een verkeerd be grip van schande hebben, en niet willen geloovendat wie zijne onkunde erkent, om er nit verlost te wor den, bij de winst, die het hem geeft, ook nog lof inoogst. Evenmin is het grootheid een smartelijk gevoeldat ieder bij ons onderstellen kan, te ontveinzen; maai de smart als man te dragenal kan ieder ze op het gelaat lezen, zich door moed en vertrouwen goed te houden, dat is groot, juist omdat het zoo zelden ge vonden wordt. Voor iedereen staat dus de weg open. 't Is maar de vraag welke de weg is, die ieder voor zich be wandelen moet. Er is veel klatergoud in de wereld. Als de menschen dan maar waar wilden zijn, het ergste bedrog, de bitterste teleurstellingen zouden wegvallen, en vrede en geluk in de maatschappij zouden op hechter grondslagen gevestigd zijn. Flinke menschen vormen den aanzienlijksten stand, meer dan geld en geboorte en rang. Karakter hebben, is meer dan eeretitelsen goed zijn, in den rechten zin van het woordis de schoonste en vruchtbaarste grootheid. sËiriltTTilh Een der schoonste spelen van den gemoedelijken ou den tijdhet edele kolfspelbij ons te lande in zoo diep verval, begint in Engeland te herleven. Op ve le plaatsen vormen zich kolfgezelschappen van welke niet de minst aangename zijde isdat ook vrouwen er zich met groot animo bij aansluiten. Tn Schot land is het „golf", zooals de Engelsche het noemen, altoos het meest in eere gebleven. UIT DEIV VREEMDE. Een kluchtig tooneel zag meu Zaterdag 11., deu dag vóór de Kamer-verkiezingente Parijs. Daar wilde de bewoner van een huis op den Boulevard des Ita- liens beletten, dat een aanplakker kiezersoproepingen op zijn muur bevestigde. Zoodra de man eenige bil jetten had aangeplakt, scheurde de concierge van het huis die weer af. De aanplakker zwoer te zullen plakken tot hij geen biljet meer over had, en de concierge wilde zich ook niet gewonnen geven. Zoo gingen die twee dan geruimen tijd voort met plakken en weer afscheuren tot groot vermaak van de tal rijke toeschouwers, tot eindelijk de plakker, zijnen naam oneer aandoende, het opgaf. ADYEETBSTim OPENBARE VERKOOPING. De Notaris J. LANSEN CROIN zal op Dinsdag 13 October 188-5, des middags te 121/a uren, op het plein bij J. Viergever, in de Voorstad te Goes, ten verzoeke van P. Mangeop 6 maanden krediet, publiek verkoopen 2 Werkpaarden, 8 baat- gevende Melkkoeien6 Kalf koeien, 5 Kalf vaar zen, 3 Vaarzen, 1 Men- wagen, 1 Ploeg, Harnas en meer andere roerende goederen. Informatiën te bekomen ten kan tore van den heer W. PELLE te Goes en hij voornoemden Notaris. Te Koop aangeboden eene Singcr-Naaimachine, weinig ge bruikt. Adres: uitgever dezes. De Deurwaarder DE VOS te Goes zul op Woensdag 21 Oct. 1885 des voormiddags te 10 uren, in het koffiehuis „de Prius van Oranje" te Goes, waarop zal worden geveild: een zeer nette Inboedel. ZINDELIJKE GOEDEREN kun nen bijgebracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Deurwaarder voornoemd. TE KOOP: een groote verlakte Franklineen grootein goeden staat zijnde Iicukenkachel, alsook een Kolom kachel. Adres bij den uitg. dezes. ONTVANGEN: eene sorteering Sajet en Wol, WINTERDOEKEN KAPERS, WOLLEN MUTSEN; alsmede eene collectie DAMES-ROKKEN alles tegen concurreerende prijzen. J. De Poorter, Korte Kerkstraat. OM OPTERUIMEN Witte Kaas, van af 20 cent, en K o m ij n e k a a s van af 15 cent per halve kilo, SI. Janse.

Volksblad | 1885 | | pagina 4