wQIiiKSB Mo. 81. Woensdag 7 October 1885, 8e Jaargang. Hit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per poat f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den -uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tepen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per repel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als; Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig' cents. S E D E R L A O, Naar wij vernemenzegt de N. li. C. zullen den Sen dezerouder de leiding van een ingenieur bij den waterstaat, voor rekening der firma Van Hat- tum te Sliedreeht, verscheidene werklieden naar Pa nama gaan. Ook heeft genoemde firma dezer dagen een chef van het kampement der werklieden in Panama benoemd. Daar het kampement en de voeding der arbeiders voor rekening der aannemers geschiedt, was de benoeming van een chef gewenBcht. Deze zal dan ook op gemelden datum van hier gaan. In de Leeuwarder Courant wordt gemeld, dat de varkensziekte met goed gevolg schijnt bestreden te kunnen worden, wanneer men de varkens dierlijk voedsel geefthetwelk tot heden bijna nimmer in praetijk is gebracht. In de gemeente Wonseradeel is dit echter bij vele landbouwers reeds geschieden ook met zeer gunstig gevolg, o. a. bij een landbouwer te Piugjum, die in den zomer alle weken een vat bloed ontvangt en nu in vier jaren tijds, zoolang hij dus bloed gebruikt, geen enkel varkentje aan die ziekte j heeft verloren. Een ander ingezetene van Pingjum heeft dit jaar 6 biggen met bloed gevoederden geen spoor van ziekte heeft zich nog bij die dieren ver toond, zoodat hij dan nu ook het gevaar geweken acht en opgehouden heeft bloed te voederen. De kos ten waren anders gering, daar hij wekelijks slechts voor 25 cent bloed, waarbij een stuiver vracht kwam noodig had. Al ruikt het bloed nog zoo onaangenaam de varkens houden er niet minder van en vechten er haast om, wie het meest zal hebben. Over 't algemeen betaalt men in Amerika zeer ge ringe belasting, echter het vergunningsrecht voor kroeghouders wordt tamelijk hoog opgevoerd. In den loop van de maand September zal te Milwaukee, staat Wisconsin, bij stemming worden beslist of gedurende de jaren 1886, 1887 en 1888 200 dollars, 350 dol lars of 500 dollars per jaar en per kroeg betaald zal worden. nT »Éx vu lis:HIM:. Een dronken regiment trok dezer dagen uit Al- dershot naar Londen. Het waren een duizendtal sol daten, der „City of Loudon militia"en de helft dier manschappenwaaronder vele sergeantswas beschon ken. In de kazerne werd gevochtenwaarbij een aan tal glasruiten braken, en bij hun tocht door de stad, alsmede aan het spoorweg-stationgedroegen de „ver dedigers des vaderlands" zich allerschandelijkst. De steenkool, die tot nu toe de voornaamste bron van beweegkracht is geweest, is waarschijnlijk het produet van vijf of zes millioen jarengedurende welke de zon de planten van het steenkolen-tijdperk bescheen en in dien vorm werd haar kracht opgaande. Nu verspillen we echter die kracht, want ofschoon de kracht der stoommachines sinds 1864 zeer is toe genomen brengen nu nog twoe menschen tot stand, wat drie menschen voorheen deden. Het is weinige jaren geleden, dat Engeland zich op de industrie ging toeleggen en volgens prof. Dewar zal daar dë steenkool binnen 200 jaar verbruikt en reeds na 100 jaar moeilijk te bekomen zijn. Onze nako melingen zullen de vraag: boe zal Engeland het zonder steenkool stellen, moeten oplossen. Het is te hopen, dat het menschelijk vernuft zulk een graad van ontwikkeling zal bereikt hebben, dat de oplos sing der quaestie geen moeilijkheden zal opleveren. Afsluiting der Kasboeken en Kestanten-lijst bij de Coöperatieve Voorscbotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Sept. 1885. ONTVANGSTEN: Reservefondsf 3667,75 Storting aandeel - 11490,05 Terugbetaling op schuldvordering - 104796,29 Interesten daarvoor en ger. interest - 3792,99 Opgenomen gelden - 73883,31s Onkosten- ,n,eoaon'; Gezamenlijk bedrag f 197630,3 UITGAVEN: Reservefonds f 18,25 Terugbetaalde aandeelen - 744,89 Verleende voorschotten - 157591,97 Terugbetaalde interesten - 293,16 Terugb. opgenomen gelden - 35841,11 Interesten van opgenomen gelden - 295,22 Onkosten- 121,11 Gezamenlijk bedrag194405,71 Kas-saldo f 3224,68s Het Bestuub. ALLERLEI. Mevrouw Jones, de vrouw van een Amerikaanschen bankier, neemt les in het Fransch en roemt zeer bij haar man op de vorderingenwelke zij maakt. Mijn leermeester vertelt zij zegt, „dat ik al zoo ver ben, dat ik al spoedig in het Fransch zal gaan deuken, en wanneer men eens zoover is, gaat men met reuzenschreden vooruit." Nu luidde het niet zeer galante antwoord van den Amerikaan „ik mag lijden dat de Fransch- man u in het Fransch zal leeren denken; dan zijt gij ten minste verder, dan ge het ooit in hetEngelsch hebt gebracht." Toen onlangs te Dantzig de trein gereed stond, waarin een groot aantal soldaten waren gezetendie met groot verlof naar huis gingen, zag men bij een der waggons een mooi jong meisje met rood geween de oogendat een allerliefst, kind op den arm droeg in een zeer diep gesprek met een der met verlof ver trekkende soldaten. De bel van het station luidt tweemalenhet meisje reikt den vertrekkende nog eenmaal het kind toeopdat hij het nog een kus op de zachte wangen kan drukken. Hij neemt het kind nog even aan, dat hem zoo vriendelijk toelacht, als of het „papa" wilde zeggendaar fluit de loco motief! Hier Louise, het kind!" Maar Louise is verdwenen en de soldaat stoomt met haar jong even beeld naar zijn woonplaats. Zeker Amerikaanseh predikant gaf in eene preek aan do jonge dames van zijne gemeente den volgen den raad: Een flinke, vroolijke jonge deern, met heldere oogen en roode wangendie kousen kan stoppen en haar eigen japonnen maken, die het commando kan voeren over potten en pannen, die de varkens kan voerenhout klovende koeien melken en met de kinderen stoeien en toch eene dame in gezelschap kan zijn, dat is juist zulk een meisje als ik en ieder rechtgeaard man tot vrouw zou wenschen te hebben.

Volksblad | 1885 | | pagina 1